Chystáte si vybrat zvířátko z útulku, ale bojíte se, že nebudete vědět, jak se o něj starat? Zkuste naše desatero a inspirujte se.
1. Správný výběr zvířete
Nechte si poradit pracovníky útulku a vybírejte správného mazlíčka pečlivě a odpovědně. Některá zvířata jsou pro vás vhodná a jiná méně, zkuste s jejich pomocí najít a vybrat zvíře vhodného pro vaše podmínky (na zahradu, na doma), pro váš životní styl (cestování, chataření, apod.), podle vašich časových možností (některá plemena vyžadují více času a péče), podle důvodů a potřeb (na hlídání, na sportování, jako společníka a kamaráda) a podle vhodnosti k dětem, starším osobám a případně dalším zvířatům v domácnosti.
2. Připravte domácnost na příchod nového člena
Promluvte si se všemi členy vaší domácnosti o tom, jak se budou k novému přírůstku chovat, dohodněte i povinnosti a další pravidla.
3. Zvykejte zvíře postupně
Pes nebo kočička z útulku mohou a nemusí mít některé základní hygienické návyky, stejně tak může prožívat v prvních dnech stres z nového prostředí. Určitě to neznamená, že by se zvíře hygieně neumělo rychle naučit, pokud ho to budete učit správně.
4. Nechte zvíře vybrat si místo pro pelíšek
Nenuťte psa nebo kočku ležet na vámi určeném místě. Zvíře si vybírá místo či místa pro odpočinek podle vlastních pravidel, někdy je to optimální teplota, někdy pocit bezpečí. Ležení na vyvýšeném místě obvykle neznamená dominanci, ale bezpečné místo.
5. Budujte důvěru pomocí pamlsků a her
Důvěru ve vás je potřeba budovat. Vhodným prostředkem je k tomu aktivní a vámi organizované trávení času. Hry jak venku či doma, společné psí sporty a další společné aktivity, vám mohou urychlit vytvoření týmu.
6. Buďte trpěliví a citliví
Různí psi i kočky mají různý temperament, různou dynamiku a rychlost učení. Často bývá zpočátku zvířecí duše přetížená z nového prostředí, ze spousty nových zážitků a vjemů. Nespěchejte, dejte dostatek času na přivyknutí a přizpůsobení se.
7. Nezvyšujte problémy
Zvíře z útulku může mít špatné zkušenosti s nějakou činností či chováním člověka, s nějakým strojem či situací. Vrčení či panika neznamenají, že je pes agresivní, ale že se v tu chvíli bojí a situace je z jeho pohledu „život ohrožující“. Často se tak děje při česání, utírání tlapek, tahání klíštěte a při podobné manipulaci. Na tyto úkony by si mělo zvíře pomalu zvyknout. Vhodný způsob je z těchto činností udělat hru.
8. Netrestejte
Různé formy problémového chování má zvíře obvykle proto, že jiné chování v dané situaci nezná a neumí. Řešením je, pokud ho budete správně učit správné chování. Tresty a korekce vám nevyřeší problém, ale zato mohou vážně narušit zpočátku křehkou důvěru, kterou k vám váš nový přítel má.
9. Nerozmazlujte nevhodně
Psi i kočky mají rádi zaběhnuté stereotypy a pravidla, pomáhají jim cítit se jistě a v souladu s okolím. Psi také žijí v přítomnosti a nepamatují si vědomě minulá příkoří. Pokud se budete snažit přehnaně napravovat to, že byl v útulku, tak můžete psovi v hlavě někdy způsobit zmatek. Raději dejte zvířeti pamlsky a odměny za nějakou hru či výcvik, nebo když udělá něco dobře, než jen tak. Neporušujte pravidla a buďte důslední v tom smyslu, že neodměníte (ale nikoli potrestáte), pokud zvíře něco neudělá či udělá špatně.
10. Pomáhejte i jinak
Pokud nemůžete nějakému psovi či kočičce pomoct tím, že si je z útulku vezmete, můžete pomoci i jinak, například zajistit jim kvalitní krmení. Můžete se přímo obrátit na různé útulky či organizace pomáhající zvířatům v nouzi. Oni vám nejlépe řeknou, jak v danou dobu potřebují pomoci.