Menu
WomanOnly
Rodina

Jak se vrátit po mateřské do práce? Přemýšlejte o tom dopředu

Ženy na mateřské se zřejmě rozdělí na dvě poloviny: ta první z nich už se nemůže ze samého stereotypu a pocitu vlastní nedoceněnosti dočkat návratu do své původní profese a ta druhá si užívá mateřství na plný úvazek a návrat do práce spíš považuje za nutnou povinnost. 

Jednou jsem při rozhovoru se svojí kamarádkou (která mimochodem vychovala osm dětí) dospěla k myšlence, že mateřská dovolená pro mě představuje období asi největší svobody v životě. Možná by si leckdo poťukal na čelo. Musím k té největší svobodě života dodat … a největší zápřah v životě.

Ale posuďte; jste pánem svého času, všechny domácí práce provádíte podle potřeby a množství sil, které zrovna máte nebo nemáte. Ven chodíte, kdy sama určíte, nakupovat nemusíte v odpolední „špičce“, kdy nakupují ti, co jdou zrovna z práce a už vůbec ne těsně po otevření obchodů, kdy nakupují zpravidla  časně vstalí důchodci. A pokud váš režim alespoň trochu akceptuje vaše dítě, není co řešit. Takže návrat do práce trochu svazuje ruce.

Úspěšné ženy vytvářejí kariéru a maminy jsou mimo dění

Obecně obavy z návratu do práce doléhají  na nejednu ženu, maminku. V dnešní době panuje představa ženy úspěšně vytvářející kariéru, tvář společnosti, atraktivní, pohledná, flexibilní … a přesně tak se zřejmě necítí spousta žen – maminek, které se ucházejí o pracovní místa po návratu z mateřské dovolené.

Myslím si, že je to spíš psychologický problém. Ztotožňuji se s autorem článku, který před nějakou dobou „běžel“ po známém serveru facebook. Poukazuje na nízké sebevědomí žen, které se po mateřské dovolené uchází o práci a přináší možnost, jak může žena představit svoje schopnosti případnému zaměstnavateli.

Žena v článku je postavena do role Supermanažerky, která spolu se svým partnerem a kolegou (manželem) vede tým a rozjíždí nový projekt. Tým se jim rozrůstá o nového kolegu (první dítě) a postupně o další dva nové kolegy (dvojčata). Žena pracuje v plném nasazení, protože je projekt v začátku.

Řeší nízké základní jmění (nízký rodinný rozpočet), platební neschopnost, výkyvy cash flow,  rozdělení rolí v týmu, schopnost zvládnout situaci, kdy chce partner opustit jejich projekt kvůli jinému (partnerská krize). Výsledkem je úspěšné rozběhnutí projektu, takže ten následně funguje jako „jedna rodina“.  Na ženu je jistě po přednesení takové sebeprezentace u přijímacího pohovoru pohlíženo v jiném světle.

No posuďte sami. Není tomu tak? Když k tomu přidám přidanou praxi z výchovy vlastních dětí, kdy člověk získá několikaletým kurzem komunikační a vyjednávací dovednosti s malým dítětem (které úspěšně využije i ve světě dospělých a na poli profesním), schopnost soustředit se na několik činností naráz („Mamí, chci čůrat“. A na plotně jsou zrovna rozesmažené řízky, Kačenka se co nevidět probudí a ještě má každou chvíli zazvonit pošťák) a úspěšně je všechny zvládnout a pracovat v plném nasazení ne šestnáct, ale dvacet čtyři hodin), jaképak obavy z ucházení se o pracovní místo a návratu do práce?

Nehledě na to, že nyní můžete budoucímu zaměstnavateli „slíbit“, že máte „odrozeno“, budoucí odchod na mateřskou nehrozí a babičky jsou všechny v pohotovosti a moc se těší, že budou vaše nemocné potomky případně hlídat.

Jak se připravit na nástup do práce

Žena, která se uchází o pracovní místo po mateřské dovolené rozhodně není postavena na horší startovní čáru než jiné uchazečky. Přesto je dobré se na tento přechod již dopředu připravovat. Zde je několik tipů, které mohou maminkám pomoci při přípravě a hledání budoucího zaměstnání.

Rozvíjejte se

Již během mateřské dovolené přemýšlejte, jak dále rozvíjet svůj potenciál. Existují různé doškolovací kurzy ve vaší profesi. Můžete také navštěvovat jazykové a počítačové kurzy, rozvíjet se v oblasti marketingu a managementu. Možnosti kurzů a rekvalifikací nabízí úřady práce i doškolovací střediska. Pro vašeho budoucího zaměstnavatele to bude znamení, že se chcete dále rozvíjet a vzdělávat a navíc se rozšíří okruh vašich znalostí a dovedností.

Udržujte kontakty

Během celé mateřské dovolené se snažte zůstávat v kontaktu i s „vnějším“ světem. Udržujte vztahy s kamarády, které jste měla před příchodem dítěte. Zůstávejte v kontaktu i s kolegy na svém bývalém pracovišti. Takzvaně „nevyjdete“ z prostředí a navíc možná zjistíte, že i zde se rýsuje volné pracovní místo právě pro vás.

Buďte v pohodě

Každá maminka občas potřebuje změnit prostředí a vyčistit si hlavu. Nepodceňujte to a stanovte si čas, který budete trávit sama se sebou a dělat činnosti, které vás baví. Může to být sport, sebevzdělávání, setkání s přáteli nebo cokoli jiného. Zlepší se nejen vaše nálada, ale pozvedne se i sebevědomí, které budete v budoucnu při hledání zaměstnání potřebovat.

Připravte se

Hledat zaměstnání začněte s dostatečným předstihem. Ne vždy se totiž poštěstí, že narazíte na práci, která by vyhovovala vašim požadavkům. Nezapomeňte také na možnost příležitostných brigád a částečných úvazků. Můžete tak získat cenné kontakty, ale stejně tak pro vás může být pozvolný přechod do pracovního procesu přijatelnější.

Nepodceňujte také životopis a motivační dopis. Obojí o vás hodně napoví. Pokud si nevíte rady, na internetu naleznete spoustu předloh profesních životopisů, ze kterých potom můžete zpracovat ten vlastní. Dobrý životopis je polovina úspěchu.

Vyrazte

Termíny přijímacích pohovorů jsou domluvené a teď už jen na ně vyrazit. O tom, že žena – matka uchazečka o práci nemá horší startovní pozici než kdokoliv jiný, hovořil předešlý článek. Zkuste se nad tím zamyslet a na pracovní pohovor jít sebevědomě a s hlavou vzpřímenou. Jste přece člověk, který již něco dokázal, má spoustu znalostí a zkušeností, pečlivě se připravoval a je připravený odvést tu nejlepší práci.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak se vrátit po mateřské do práce? Přemýšlejte o tom dopředu