Menu
WomanOnly
Krása

Jak se začít opalovat? Vše, co byste měla na začátku léta vědět

Markéta Pešková

Markéta Pešková

18. 6. 2020

Daň módě za opalování je příliš vysoká a na zdravé slunění je potřeba řádná příprava. Pokud chcete minimalizovat stárnutí pleti, zároveň získat krásnou barvu, a přitom se vyhnout tvorbě zbytečných vrásek, hyperpigmentaci a suchosti, nechte se inspirovat radami lékařky-estetistky MUDr. Marianny Poljančukové z Kliniky GHC Praha.

Dokonale opálená pleť je během letních měsíců atraktivní a i přes varování odborníků se mnohé ženy snaží docílit tmavších odstínů intenzivním sluněním, přestože následky přinášejí zdravotní rizika i předčasné stárnutí pokožky. Doktorka Marianna Poljančuková z Kliniky GHC Praha říká, že do 40 let nám kůže odpustí vše, a potom se začnou sčítat následky. Pokud toužíte po snědých odstínech pleti a zároveň chcete minimalizovat škody, celý postup by měl být rozdělený do 3 etap zahrnujících přípravu, správný proces opalování a důkladnou péči po slunění.

Jak se správně připravit

Před začátkem opalovací sezóny je ideální především začít kontrolou mateřských znamének u dermatologa, aby případná rizika byla včas odhalena. Pokud je vše v pořádku, mohou přípravy pokračovat. Nejlepší je hned z kraje sezóny provádět celotělový peeling a scrubbing alespoň 1 x týdně nejlépe 3 týdny za sebou. Dobré je po pravidelném peelingu navštívit ještě vertikální solárium, a to 2x v délce 5 minut v 7-denním intervalu. Před vstupem do solária ovšem nezapomeňte aplikovat ochranný krém s SPF minimálně 30, bradavky a výrazná mateřská znaménka je vhodné navíc překrýt speciální náplastí. „Součástí luxusní přípravy může být i výkon, který se jmenuje celotělová nebo partiová mezoterapie s pomocí kyseliny hyaluronové a dermálního faktoru, kterou exkluzivně provádím pro naše klienty na Klinice GHC Praha. Váš život se rozdělí na „před“ a „po“ poznání této jedinečné procedury,“ dodává doktorka Poljančuková. Kvalitní opálení můžete podpořit také infuzní a ozónovou terapií v kombinaci série podání ozónu a skupiny vitamínů (D, E, B atd.), která zajistí nejlepší suplementaci vitamínů na trhu.

Opalování má svůj postup i pravidla

Po řádné přípravě nastává proces slunění. Měli bychom ovšem respektovat denní cyklus a sluneční agresivitu, proto je doporučeno přímé slunění ráno mezi 9 a 10 hodinou v intervalech 20-30 min, střídaných tzv. chilling modem, tedy nepřímým sluněním ve stínu, kde se opalujeme taky. Přestávky jsou dobré při největší sluneční agresivitě v době mezi 12-14 hod a od 15-16 hod znovu, do večera potom můžete klidně dále opakovat dopolední cyklus. Nezapomínejte se pravidelně otáčet, aby vám neuniklo nerovnoměrné opálení. Při výběru správného SPF faktoru je dobré myslet na náš typ pleti, abychom nedosáhli místo krásného opálení spíše rychlého spálení a olupování pokožky. Pro citlivou, problematickou a světlou pleť je vždy lepší volit SPF 50, přičemž fototyp 3 a 4 si může dovolit i SPF 35. Snědá barva se dostaví stejnou rychlostí, ale vyhnete se nepříjemnému zarudnutí a podráždění. Obličej, krk i dekolt je dobré chránit také alespoň faktorem 50+, aby slunce nezanechalo na kůži více pigmentací a vrásek než zlaté barvy.

Opalovací olej – ano nebo ne?

Zde je důležité si nejdříve vysvětlit důležitou část, že v kosmetické oblasti pojem opalovací olej vlastně neexistuje. Oleje neopalují tělo, ale mají v sobě komponenty na bázi B-karotenu a vitamínu E, které nesou oranžovo-hnědou barvu a při aplikaci mění vzhled pokožky do tmavšího odstínu a zároveň jí lehce živí. Velké pozitivum je ovšem jejich krásná vůně. „Oleje voní báječně, proto doporučuji jejich aplikaci například před poslední hodinou opalování jako dávku vitamínu a vonných endorfinů,“ radí doktorka Poljančuková.

Po opalování chce pleť vitamíny

Zlatá pleť vám může vydržet i několik týdnů, záleží na tom, jak o ni pečujete. Poopalovací etapa spočívá především v intenzivní aplikaci přípravku na bázi olejů, b-karotenu, zklidňujících i hydratačních komponentů a užívání dostatečného množství vitamínu E, D, K2 a koenzymu Q10. Pokud se i přesto začne na vaší kůži objevovat postupně náznak olupování, můžete se vyhnout nepříjemným šupinám intenzivní péčí založené na hydrataci, šetrném manuálním peelingu měkkou žínkou během sprchování s dodáním sprchového mléka na bázi extraktu olejů nebo tuků, a následnou aplikací výživných krémů, které budou ideální kombinací k rekonvalescenci pokožky.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak se začít opalovat? Vše, co byste měla na začátku léta vědět