Jak se zbavit bolesti bez léků. Většinu těchto ingrediencí máte doma
Redakce
23. 1. 2018
Chcete-li být zdraví, je nutné jíst pestrou vyváženou stravu a dostatečně se hýbat. Takto zní rady odborníků. Tato doporučení většinou známe, přesto často jíme polotovary a rychlé občerstvení, jídlo s malou výživovou kvalitou. Až když se objeví zdravotní problém, začneme se o tuto problematiku zajímat více. Nikdy není pozdě změnit své stravovací návyky a osvojit si zdravý životní styl.
Pokud si budete vybírat správné a kvalitní suroviny, může se vaše jídlo stát doslova lékem. Představíme si ingredience a potraviny, které by neměly chybět v žádné kuchyni. Kromě výtečné chuti jsou i zdraví prospěšné, dokáží tišit bolest a léčit bez užívání medikamentů a antibiotik.
Zázvor
Pomáhá od bolesti kloubů a svalů, snižuje otoky, napomáhá zvládat stres. Při nachlazení si připravte zázvorový čaj, osladit ho můžete medem a dochutit citrónem.
Hřebíček
Hřebíček má dezinfekční a lokálně znecitlivující účinky. Zmírňuje bolest dásní a zubů. Nejčastěji se v léčitelství používá v podobě éterického oleje či tinktury. Ale můžete si z něj připravit i čaj nebo ho uvařený doměkka přiložit přímo k bolavému zubu. Hřebíček také zabraňuje vzniku paradentózy, zubního kazu a podporuje tvorbu bílých krvinek.
Vinný ocet
Vypijte před každým jídlem 1 čajovou lžičku smíchanou s 2 dcl vlažné vody a zbavíte se pálení žáhy. Vinný ocet zažene dokonce i migrénu. Lněný hadřík namočte do vinného octa a přiložte na čelo. Obklad nechte působit hodinu. Vinný ocet je také výborným přírodním prostředkem proti bakteriím, virům a plísním. Dále podporuje trávení, pomáhá proti průjmu, potlačuje bolesti v krku nebo afty. Zevně ho můžeme nanášet na veškeré kožní neduhy, štípance, mykózy, je vhodný i k přímé dezinfekci poranění, škrábanců a akné.
Jablečný ocet
Jablečnému octu se někdy přezdívá elixír mládí. Je bohatý na minerální látky a stopové prvky. Má příznivý vliv na metabolismus živin. Při únavě, vysokém krevním tlaku, obezitě, srdečních potížích či bolestech kloubů nebo svalů se doporučuje ráno nalačno a večer asi 2 hodiny před spaním vypít 3 čajové lžičky smíchané s 1 lžičkou medu a 3 dcl vody.
Česnek
Jen 2 kapky teplého česnekového oleje vám mohou pomoci od bolesti uší. Česnekový olej připravíte smícháním 6 prolisovaných stroužků česneku s polévkovou lžící olivového oleje. V lednici ho můžete mít připravený až dva týdny.
Česnek také posiluje obranyschopnost organismu, podporuje látkovou výměnu, urychluje hojení ran, prospívá srdci a zvyšuje sexuální výkonnost. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, stres, krevní tlak a riziko rakoviny. V lidovém léčitelství se užívá jako antibiotikum a antiseptikum, účinkuje při nachlazení, chřipce a bolestech v krku. Působí proti nadýmání a kornatění tepen. Pomáhá při onemocnění cukrovkou, střevních a žaludečních potížích. Čistí cévy a v neposlední řadě ničí parazity žijící ve střevech.
Proč jíst česnek? Omládnete, zhubnete a ochráníte své zdraví!
Třešně
Třešně jsou bohaté na vitaminy a minerální látky. Pomáhají léčit dnu, artritidu a bolesti hlavy. Konzumace misky třešní denně je desetkrát účinnější než aspirin či ibuprofen. Červené barvivo, které obsahují, chrání naše srdce a cévy, pomáhá i při léčbě cukrovky. Třešně mají také pozitivní vliv na pleť a pokožku, čistí ledviny a jsou přírodním antioxidantem.
Ryby
Ryby pomáhají léčit špatné trávení, Crohnovu chorobu, ulcerózní kolitidu a syndrom dráždivého tračníku. Častá konzumace ryb snižuje dokonce i riziko Alzheimerovy choroby. Jíst můžete například pstruha, sardinky, sledě, tuňáka, makrelu nebo lososa.
Jogurt
Dva kelímky jogurtu denně dokáží zmírnit známky premenstruačního syndromu o 48 %. Vápník totiž zklidňuje nervy a mírní bolest.
Kurkuma
Ulevuje od chronických bolestí pohybového aparátu při fibromyalgii. Kurkuma působí protizánětlivě a posiluje imunitu.
Proč byste měla zařadit masky z kurkumy do péče o pleť? Je to přírodní zázrak
Oves
Příznivě ovlivňuje funkci nervové soustavy, zlepšuje duševní výkonnost a přispívá ke snižování hladiny cholesterolu v krvi. Oves obsahuje i malé množství netoxického alkaloidu aveninu, který působí jako slabé sedativum. Pravidelná konzumace ovsa se doporučuje při vysokém tlaku, nervozitě, únavě či psychické vyčerpanosti, nespavosti a depresi. Nejefektivnější je konzumace ovsa v podobě vloček.
Vyzkoušejte k snídani ovesnou kaši, kterou jednoduše a rychle připravíte uvařením vloček v mléce. Kaši dochuťte skořicí, kousky jablek nebo banánů a případně doslaďte medem. Takto připravená snídaně dodá tělu energii na několik hodin.
Sůl
Sůl je chemickou sloučeninou chloru a sodíku. Sodík se podílí na dýchání a trávení, bez chloru zase nemohou fungovat svaly, srdce či nervový systém. Pro dospělého je doporučován denní příjem soli kolem 5 až 6 gramů. Konzumace většího množství soli má nepříznivý vliv na krevní tlak, srdce a cévy.
Zarostlé nehty máčejte ve slané vodě a bez jakékoli infekce bude za 4 dny po problému. Sůl totiž ničí bakterie, působí protizánětlivě a pomáhá od bolesti. Stačí rozmíchat lžičku soli v šálku vody.
Při nachlazení, onemocnění průdušek, angíně, zánětu dutin či hnisavé rýmě se doporučuje inhalace solného roztoku. Od bolestí v krku zase pomáhá jeho kloktání. Sůl je také součástí zubních past, peelingových krémů a aromatických koupelí.
Ananas
Ananas je bohatý na vitaminy, minerály a enzymy, které pomáhají při štěpení bílkovin. Sportovci v něm našli pomocníka při tvorbě svalové hmoty a zlepšování fyzické výkonnosti. Někdy je dokonce nazýván přírodním anabolikem. Pomáhá od nadýmání a s ním spojených bolestí břicha. Ananas nás přirozeně chrání před bakteriemi a parazity ve střevech, bývá součástí očistných a detoxikačních kůr. Nesmíme opomenout i schopnost ananasové šťávy zesvětlit, někdy dokonce i úplně odstranit, pigmentové skvrny na kůži.
Máta
Uvolňuje svaly a zmírňuje křeče. Je dokonce účinnější než léky proti bolesti. Osvěží dech a poradí si i s problémy jako jsou ucpaný nos, zažívací potíže, plynatost nebo mořská nemoc. Mátový čaj je vhodný při nechuti k jídlu, poruchách trávení i chřipce a nachlazení, jelikož působí dezinfekčně. Inhalací mátového nálevu potlačíte stres, pocit napětí, bolesti hlavy a nespavost.
Hrozny
Konzumace šálku hroznů denně uvolní krevní cévy a zlepší průtok krve. Šťáva ze zralých hroznů pomáhá proti migréně. Hrozny jsou účinné i na zácpu.
Rajčatová šťáva
Nedostatek draslíku vede ke křečím v nohách. Každodenní pití rajčatové šťávy pomůže od problému a urychlí proces rekonvalescence. Tento léčivý nápoj navíc posiluje imunitu, snižuje krevní tlak, zlepšuje krevní obraz, reguluje trávení a má pozitivní vliv na játra a slinivku břišní.
Káva
Když léky proti bolesti zapijete kávou, urychlíte proces hojení o 40 %. Při střídmé konzumaci kávy minimalizujete nebezpečí rozvinutí kardiovaskulárních chorob. Horká káva zmírňuje projevy premenstruačního syndromu, ledová zase návaly horka a hormonální obtíže při přechodu. Jelikož má káva močopudný účinek, je také pomocníkem při hubnutí a potížích s celulitidou.
Káva výrazně zlepšuje funkci jater, a to dokonce i bez kofeinu
Len
Nasypte si 3 lžíce mletého lnu denně do jogurtu nebo smoothie a zbavte se bolesti prsou. Lněné semínko je vynikajícím zdrojem omega 3 mastných kyselin a přičítají se mu i protirakovinné, detoxikační, antioxidační a protizánětlivé účinky. Prospívá srdci, pleti, mozkové činnosti i trávení, udržuje hladinu cukru v krvi a působí proti zácpě.
Med
Med je plný zdraví prospěšných enzymů, působí proti zánětům a virům, je považován za jedno z nejsilnějších přírodních antibiotik. Opary léčí dokonce o 43 % lépe a rychleji než speciální krémy. Posiluje imunitu, zlepšuje funkci vnitřních orgánů, pomáhá při nespavosti, stresu, depresích a migrénách nervového původu. Čistí naše tělo od volných radikálů, detoxikuje ho, upravuje vysoký krevní tlak, rozšiřuje a čistí cévy, posiluje srdce. Je považován za afrodiziakum.
Borůvky
Šálek borůvek denně snižuje riziko infekce močových cest o 60 %. Sušené borůvky se podávají dětem při průjmu. Borůvky působí protizánětlivě, snižují riziko srdečně-cévních chorob a rakoviny, hladinu cholesterolu v krvi, pomáhají i na vysoký krevní tlak a šťáva z nich je vhodná při dietě. Zlepšují zrak, zpomalují proces stárnutí a působí příznivě na trávicí a močové ústrojí.
Křen
Čajová lžička křenu dvakrát denně pomáhá zlepšit průtok krve v dutinách a vyléčit zánět. Pro své antivirové a antibakteriální účinky se křen využívá při chřipce, nachlazení a angíně. Velmi účinně odhleňuje průdušky, léčí chrapot a mírní kašel, upravuje hormonální systém, detoxikuje játra a rozpouští žlučové kaménky. Povzbuzuje trávení, čistí střeva a pomáhá obnovovat střevní mikroflóru. Zevně se používá na bolesti kloubů nebo na omrzliny, ve kterých dokáže znovu rozproudit krevní oběh.
Voda
Kudy teče, tudy léčí. 8 sklenic čisté vody denně dokáže pomoci od bolesti. Metabolismus nejlépe nastartujete vypitím dvou sklenic vody nalačno hned po probuzení. Voda zbavuje tělo toxinů, podporuje metabolismus tuků a správné fungování orgánů, pomáhá vyplavovat z těla přebytečnou sůl.
Zjistili jste, že máte většinu těchto ingrediencí doma? Podle toho, co vás zrovna trápí, si vyberte ty, které budou vašemu zdraví nejprospěšnější a naučte se je pravidelně zařazovat do svého jídelníčku. Určitě se budete cítit lépe a pomůžete si od nejednoho zdravotního problému!