Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak se zbavit myší? 7 tipů proti nepříjemným hlodavcům

Adéla Lišková

Adéla Lišková

25. 9. 2015

Se zatoulanými myšmi ve vašem domě nebo na zahradě vám pomůže kočka. Pokud ji však nemáte, hravě na ně vyzrajete s našimi triky.

Dávno jsou pryč doby, kdy hlodavci zamořovali ulice i domy a lidé je potkávali na každém kroku. I dnes však ve svých domácnostech můžeme narazit na nepozvané návštěvníky. Na venkově jsou to převážně myši, ve městech se objevují i potkani. My vám poradíme, jak jim ukázat, že jejich zlatý věk už skončil.

1. Uklízejte zbytky jídla

Základním preventivním opatřením je udržovat ve svém příbytku pořádek. Pravidelné vytírání podlahy však nestačí. Hlodavce, a zejména pak myši a potkany, lákají neuklizené odpadky a povalující se zbytky potravin. Nedojedené jídlo, ohryzky či slupky od ovoce nenechávejte někde zbytečně ležet a ihned je vyhazujte do koše. Koš je potřeba často a pravidelně vynášet.

24 rad jak udržet pořádek v kuchyni. Naučte se nepořádku předcházet

2. Kontrolujte děti a domácí mazlíčky

Může se stát, že dětem nechutná svačina, a tak jí někde nenápadně pohodí, abyste si toho nevšimli. Je tedy na místě jim důrazně vysvětlit situaci – nechtějí přece pokojíček sdílet se špinavou myší či potkanem. Také domácí zvířata krmte na jednom místě, které důkladně čistěte, a dejte pozor na to, aby jídlo nikam neodnášela.

3. Zaplňte škvíry v domě

Myši, na rozdíl od potkana, stačí jedna zanedbaná díra a už je uvnitř. Ujistěte se tedy, že v domě nemáte žádné neutěsněné štěrbiny. Cestu do vašeho příbytku hlodavcům znepříjemní polyuretanová pěna, zcela je však dokáže zastavit jen pevné řešení, jako je beton či tmel.

mys_v_pasticce_boudicka_domecek

Myš z této pasti můžete pustit zpět do přírody. Zdroj: Shutterstock.com

4. Pořiďte si elektronický plašič myší

Důmyslným vynálezem k boji proti myším jsou elektronické krabičky nazývané jako plašiče či odpuzovače myší. Ty vydávají různé zvuky, které jsou hlodavcům nepříjemné a dokážou je tak odehnat. Mohou však být otravné i pro jiná zvířata včetně psů a koček.

Zařízení jsou určená buď pro použití na zahradě, anebo přímo v domě. Zvuky domácího plašiče bývají pro člověka neslyšitelné. Ultrazvuk se ovšem zpravidla není schopen šířit přes zdi, je tedy třeba pořídit si odpuzovač myší do každé místnosti nebo nechávat otevřené dveře.

5. Použijte chemické prostředky

Poněkud drastickým, ale účinným způsobem, jak se zbavit myší, jsou jedovaté nástrahy. Lze je pořídit v různých formách – granule, tekuté jedy, pasty, prášky či třeba parafínové bloky. Při požití účinné látky dojde v myším organismu k zastavení srážení krve, což způsobí smrt. S chemikáliemi však buďte opatrní, pokud máte děti anebo chováte domácí mazlíčky.

mys_past_na_mysi_navnada

Výbornou návnadou do pasti na myši může být kůrka od chleba. Zdroj: Shutterstock.com

6. Nalákejte myši do pastiček

Osvědčeným řešením problému s myšmi jsou dobře známé pastičky na myši. Ty fungují zejména při mírnějších potížích s hlodavci, kdy v domě sem tam potkáte jednu myšku. Klasická dřevěná pastička se za svá léta dočkala vylepšení v podobě kovové a plastové verze, vyzkoušet můžete také past ve tvaru domečku, s kterou je možné chycenou myš venku znovu pustit do přírody.

7. Přilákejte predátory myší

Přirozeným nepřítelem myší je lasička, která se může usídlit v hromadě kamení na vaší zahradě. Myšími predátory jsou dále káňata, poštolky či sovy, proto jim zkuste vyrobit ptačí budku. Samozřejmě je také dobré pořídit si kočku, která občas nějakou myš chytí, hlodavce však odpuzuje i svou pouhou přítomností.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak se zbavit myší? 7 tipů proti nepříjemným hlodavcům