Jak se zbavit oparu? Nejen babské rady, které opravdu pomáhají
Redakce
7. 8. 2017
Opar! Bolestivý, nepříjemný a dlouho vás doprovázející společník, který se objeví v dobu nejméně vhodnou. Pálí, tlačí, pne, píchá, štípe a obtěžuje tak dlouho, dokud se ho na čas nezbavíte.
Mám opravdu opar? Ale jak to poznat?
Opar neboli herpes patří mezi celosvětově nejrozšířenější infekce. Jde o nakažlivé onemocnění projevující se vodnatými puchýřky. Vyvolává ho herpes simplex virus a patří do skupiny lidských virů. Nejčastěji se projevuje na rtu (herpes labilialis) a na nosu (herpes nasalis).
První hodiny se projevuje pouze tlakem, pálením nebo svěděním v daném místě, bez viditelných změn. Po pár hodinách se vyskytne výsev malých puchýřků naplněných bezbarvou tekutinou. Po několika dnech se obsah zakalí. Opar mohutně roste a je velmi bolestivý a nepříjemný. Po pár dnech puchýřek praskne, obsah začne vysychat a vznikne stroupek, který časem opadne. Celý tento proces trvá zhruba 7 – 10 dní, kdy opar zmizí a místo je vyhojené.
Přenos oparu
Opar je vysoce infekční onemocnění s projevy puchýřků na různých částech těla. Jde o infekční onemocnění, a je proto lehce přenositelné na jinou část těla i na jiné osoby.
Inkubační doba oparu
Inkubační doba oparu je zhruba 2 – 6 dnů.
Jak se zbavit oparu navždy?
Samozřejmě že chcete, a kdo by také nechtěl?! Jenže, oparu se nikdy nezbavíte trvale. Bohužel! Virus už ve vašem těle jednou je a pouze čeká, kdy se bude moci znovu připomenout. Nejčastěji v době stresu, při pobytu na sluníčku, někdy přijde s jinou infekcí, horečkami a jindy se prostě nakazíte od druhých. Většinou se objeví nečekaně a vy si můžete klást otázku proč a na základě čeho, a stejně se odpovědi nedopátráte. Prostě tu je a dává o sobě vědět. Pojďme tedy spolu proti němu zabojovat!
Auuuu! Opar na rtu, na tváři nebo pod nosem
Nejčastěji se opar vytvoří na rtu, v nose, na tváři, ale také na genitáliích nebo na oční rohovce. Vždy jde o onemocnění infekční a velmi bolestivé pro svého nositele. Opar se může vytvořit prakticky na celém těle. Nejhorší formou je pásový opar, který patří do rukou odborného lékaře.
Rizikové faktory vzniku oparu:
- přenos kontaktem s nemocným
- líbání
- pohlavní styk
- nedostatečná hygiena nebo žádná hygiena
- společné používání ručníků, osušek, oblečení
- společné pití z jednoho hrnku, lahve
- společná konzumace stejného pokrmu, společný příbor aj.
Rizikovým faktorem je jakékoli oslabení imunitního systému jedince. Opar lehce propukne po velké fyzické nebo psychické námaze, při vysokých teplotách, po slunění nebo jako součást jiných infekcí či při menstruaci u žen.
Zkuste babské rady jak se zbavit oparu?
Opar je tu! A my chceme zrovna vypadat co nejlépe. V lékárně už mají po pracovní době. Co dělat? Zkusíme se zaměřit na zaručené babské rady. Ale kde začít? Každý totiž doporučuje něco jiného. Jedni používají zubní pastu. Pravda, ta sice opar vysuší, ale tím bude kůže tenčí a opar nám bude ošklivě praskat, krvácet a bolet. Tuhle radu nebrat.
Dívky a ženy říkají, že je dobré opar zamaskovat. Nejlépe pořádným make-upem. Nápad vypadá na první pohled nadějně, minimálně v prvních hodinách, kdy postižené místo více cítíme, než vidíme. Problém je v tom, že opar nebude dýchat a léčebný proces se zastaví.
Babičky si prý pomáhaly odvarem z tymiánu, který povařily, nechaly 15 minut odstát, potom přecedily a zamrazily do tvořítek na led. Kostičky tymiánového ledu, potom držely na rtu do rozpuštění. Údajně dojde ke zklidnění, zmírnění bolesti i otoku. Můžete vyzkoušet i propolisovou tinkturu nebo odvar z heřmánku či šalvěje.
Léčba oparu doma. Známe 6 věcí z domácnosti, které vám pomohou
Doporučován je v lidovém léčitelství i lékořicový kořen, který obsahuje kyselinu glycyrrhizinovou, která zabíjí virové buňky způsobující opar. Ke koupi se dá sehnat také lékořicový prášek, který po smíchání s vazelínou vytvoří masťový základ. Odborníci však doporučují nepoužívat tento způsob delší dobu.
Jiné nepříjemné projevy oparu mírní kostka ledu, ta přinese kýžený pocit uvolnění, stejně tak i mléčné obklady aplikované na kosmetickém, odličovacím, tamponu. I zde však platí, že ani s takovým, zaručeně osvědčeným receptem, nebudete nikdy nenápadná, spíše naopak.
A co česnek na opary? Opravdu pomáhá?
S česnekem na opary? Prý ano. Česnek se skládá z dusíkatých látek, sodíku, draslíku, selenu, vápníku, hořčíku, křemíku, kyseliny fosforečné, vitamínu C, D, B, fytosterolů a esenciálních olejů. Česnek je bohatý i na allicin, který vzniká při drcení nebo mletí stroužků česneku. Podle některých odborníků, má právě allicin silný bakteriální účinek, který výraznou mírou přispívá k léčbě infekcí.
Česnek můžete použít při léčbě oparu tak, že jemně nasekáte jeden stroužek a přidržíte jej v místě oparu. Nechejte česnek působit přibližně 10 minut, a poté jej opláchněte vodou. Nejprve to bude pálit, ale brzy ucítíte úlevu. Postup můžete opakovat, jen použijte vždy nový stroužek česneku. V mnoha případech česnek zlikviduje opar za pár hodin.
Při opakovaných oparech si můžete zakoupit v lékárně potravinový doplněk s aminokyselinou L-Lysin. Opakovanými studiemi byla prokázána účinnost lysinu s tím, že jeho podávání urychluje a dlouhodobě chrání před oparem a jeho novým výskytem.
Obdobného úspěchu dosahuje v boji proti herpes viru i kuchyňská cibule. Nadarmo se jí neříká, že je to taková sestřička česneku. I ona disponuje ověřenými bakteriálními a protivirovými účinky. Způsob jejího použití je velmi snadný. Odkrojíme plátek cibule a připevníme jej na bolavé místo. Opět je nutné plátek měnit a neponechávat na rtu delší dobu než 10 minut. Účinná v boji proti oparu je i cibulová šťáva.
Doporučuje se proto potírat místo přímo šťávou, pro zvýšení a zrychlení procesu hojení. Postup je opět jednoduchý. Cibuli rozkrájejte na kostičky, dejte do hrníčku, přikryjte gázou nebo plátýnkem a nechte při pokojové teplotě odpočinout. Potom přefiltrujte a můžete okamžitě používat. Šťávu uchovávejte v lednici.
Co ještě může přinést zmírnění projevů oparu?
Nekomplikovaný opar se zahojí do deseti dnů. Deset dnů je někdy dlouhá doba a my bychom opravdu potřebovali něco, co nás zbaví všech nepříznivých projevů. Babské rady jsme již vyzkoušeli. Všechno však pomohlo jen na malou chvíli. Zkusíme tedy farmakologicky vyráběné přípravky, které jsou volně prodejné v lékárně.
U oparů se doporučuje zakoupení mastiček (Herpesin nebo Zovirax). Jejich účinnost je ovšem nejvyšší na samém začátku, kdy pouze cítíme pnutí, svědění a pálení, nejlépe ještě dříve, než se objeví typické puchýřky. Pokud je opar ve fázi, kdy už praskl nebo se vytvořil stroupek, jakákoli aplikace drahé masti léčbu neurychlí.
Lékař vám může napsat aplikaci antivirového přípravku (acycloviru). Podáván je formou tablet nebo infuzí, dle závažnosti onemocnění. I zde je zapotřebí, začít s léčbou brzy.
Pokud vás opar trápí, i přes domácí léčbu, po dobu delší než 2 týdny, vyhledejte svého lékaře a více neotálejte.
Prevence proti oparu
Předcházet oparům je velice těžké, zvláště pokud jednou víte, že virus máte trvale v těle. Zabránit vzniku tedy nelze, ale přesto existují preventivní opatření.
Základní prevence se zaměřuje na:
- zabránění vzniku oparů následkem jiných infekcí
- zabránění dalšímu přenosu oparu na jiné části těla
- zabránění přenosu oparu na jiné osoby
- vyhýbání se kontaktu s člověkem, který opar má
- dodržování hygieny, mytí rukou, pokud oparem zrovna trpíte a dotýkáte se jiných lidí nebo částí svého těla
- zabránění kontaktu s mokvajícími puchýřky oparu, nesmí se propichovat a strhávat
- vyhýbání se stresu
- přímé a dlouhé slunění
- posilování imunitního systému
Opar neboli herpes je infekční onemocnění a i u něj může dojít ke komplikacím. Velmi komplikovaný průběh může nastat u pacientů, kteří mají velmi sníženou obranyschopnost. Příkladem jsou onkologičtí pacienti nebo pacienti s virem HIV/AIDS, nebo pacienti po transplantacích. Riziko komplikací představují i lidé s atopickým ekzémem.
Opar, který se vyskytl na oční rohovce, může mít za následek zjizvení rohovky i spojivky, která může končit slepotou.
U oparu na genitálu se infekce může rozšířit na další místa pohlavního ústrojí s následným zánětem.