Jak se efektivně zbavit ušního mazu a čem vypovídá jeho zbarvení?
Kateřina Beranová
4. 8. 2015
V létě si ženy rády vyčesávají své vlasy do hladkých drdolů, nebo ohonů. Tyto účesy si však žádají zvláštní pozornost předem pro uši. Měla byste je mít čistě a bez mazu, abyste na ně mohla bez obav zavěsit nějaké krásné náušnice. Proto pro vás máme několik rad, díky kterým se velmi účinně a rychle zbavíte ušního mazu. Odtajníme, že se nejedná pouze o „špínu v uších“ a také poradíme, co můžou značit ta která zbarvení a konzistence ušního mazu.
Co to je ušní maz?
Většina lidí si myslí, že ušní maz je v podstatě špína usazená v uších, to je ale všeobecně rozšířený omyl! Ve skutečnosti ho tělo samo vylučuje do zvukovodu, protože má ochrannou funkci, chrání náš ušní bubínek. Když je maz vlhký, zabraňuje vysychání kůže ucha a navíc zachycuje prach a drobné částečky a tím chrání ušní bubínek.
Proto mnozí odborníci nesouhlasí s odstraňováním ušního mazu, pokud to nevede k vážným problémům dočasné ztráty sluchu, nebo pokud maz nezpůsobuje bolest. Problém nastává pouze tehdy, když ušní maz zatvrdne, nebo se tvoří příliš, poté je nutné ho odstranit!
Příčiny nadměrné tvorby ušního mazu
Za normálních okolností suchý maz vypadne společně se zadrženým prachem a špínou ze zvukovodu sám. Ušní maz je přítomen u každého člověka, ale množství žláz je geneticky určeno od narození, stejně jako u kůže a vlasů.
U některých lidí může být produkován rychlejším tempem. Nicméně faktory pro tvorbu nadměrného ušního mazu lze přičíst například malému zvukovodu, či používání sluchátek, nebo špuntů do uší.
Různá zbarvení ušního mazu
Různá barva ušního mazu vypovídá o různém stavu ucha. O tom, že je vše v pořádku, značí tento typ mazu:
- žlutý, lepkavý, vlhký – nejčastější typ ušního mazu u dospělých, ukazatel toho, že je vše v pořádku
- šedý – naprosto v pořádku, přirozený proces čistění s sebou přináší i tuto barvu
- světle žlutý – typický pro děti, vše je naprosto v pořádku
- bílý, suchý či šupinatý – v pořádku, tělo se jen málo potí
- tmavý, lepkavý – ještě v pořádku, tělo se ovšem potí více než obvykle a to může vést k nadměrnému tělesnému zápachu
- tmavý, hustý – ještě v pořádku, ale mějte se na pozoru, příčina je často v nadměrném stresu, které zapříčiňuje nadměrné pocení, může dojít až k poškození sluchu, uši si tedy pravidelně čistěte
Zpozorněte, když máte ušní maz:
- vlhký až tekutý – může se jednat o perforovaný bubínek, sledujte jeho vývoj
- krvavý – značí problém, může se jednat o poškozený bubínek, vyhledejte co nejdříve ušního lékaře
- suchý a křehký, popř. ucho svědí – může se jednat o příznak ekzému
- hnisavý – značí téměř vždy problém
Pokud jste se „našli“ mezi zmíněnými nebezpečnými projevy ucha, rozhodně vyhledejte lékaře, který dále stanoví diagnózu a vhodnou léčbu.
Vatové tyčinky
Nejznámější způsob péče o zvukovod je pomocí vatových tyčinek. Je to proto, že jsou k dostání v každé drogerii, je to snadné a rychlé. Vatovou tyčinku jednoduše zasunete do ucha a jemným pomalým krouživým pohybem zvukovod vyčistíte. Má to ale jeden háček, tímto způsobem vyčistíte pouze povrchový ušní maz, na ten hloubkový nestačí!
Minerální olej
K odstranění nadbytku mazu lze použít i minerální olej, zvláště když se jedná o suchý maz. Můžete použít kokosový, nebo olivový olej. Před aplikací si lehněte s hlavou otočenou na jednu stranu, pak nakapejte do ucha tři kapky oleje.
Nechte olej, ať rozpustí maz. V této poloze zůstaňte po dobu 10 až 15 minut a poté si na ucho přiložte vatový tampon jako uzávěr ucha. Poté vatový tampon sejměte a je hotovo.
Peroxid vodíku
Do zvukovodu nakapejte pár kapek peroxidu vodíku. Peroxid vodíku pomáhá rozpouštět ušní maz. Tento postup by se měl provádět po dobu tří dnů, aby byl efekt dokonalý! Pozor ale při dávkování peroxidu, musíte být velice pečlivá, aby množství nepřesáhlo tři kapky, jinak si koledujete o velké potíže.
Ušní svíčka
Ušní svíčky jsou nyní velmi módní záležitostí hlavně proto, že jejich výrobci zaručují v podstatě zázraky. Doktoři se ale shodují na tom, že s nimi můžete nadělat více škody než užitku! Můžete si s nimi způsobit vážné popálení zvukovodu, či záněty středního ucha. Proto pokud vám nepomáhají domácí čištění, zajděte k lékaři, který vám uši odborně vyčistí!
Vyplatí se o své uši pečovat – neděláte to pouze z estetického hlediska, ale (a co je mnohem důležitější) i ze zdravotního. Pravidelnou péčí o své uši a kontrolováním ušního mazu můžete svůj sluch ochránit před jeho nechtěným zhoršením. V případě nejasností se obraťte na odborníka.