Přítomnost vosího hnízda na zahradě představuje v letních měsících nemilé překvapení pro mnohé zahrádkáře. Jak se zbavit vos a jak efektivně odstranit vosí hnízdo?
Jak se zbavit vos – plánování
Rozhodně se nesnažte odstraňovat vosí hnízdo, pokud máte alergii na vosí bodnutí. Před odstraňováním hnízda nezapomeňte na nasazení ochranného oblečení – ideální jsou dlouhé kalhoty, dlouhé rukávy, mikina s kapucí a šátek, plné boty, rukavice a ochranné brýle. Pokud budete používat pesticid, vezměte si staré oblečení, které můžeme postrádat, protože na něm mohou zůstat skvrny od chemického přípravku.
K odstranění hnízda využijte pozdní večer, noc nebo brzké ráno, protože v tuto dobu jsou vosy méně aktivní. Pokud vyrazíte do akce v noci, nesviťte si ale klasickou svítilnou s bílým světlem, protože to vosy probudí. Použijte spíše měkčí načervenalé nebo žluté světlo. Také pamatujte na to, že při odstraňování hnízda byste neměli nikdy stát na žebříku – při jakémkoli prudším pohybu z něho můžete spadnout.
Pesticidní sprej nebo prášek
Odstranění hnízda lze provádět několika způsoby. Pokud vám nevadí používání pesticidů, jedná se zřejmě o nejefektivnější řešení. Pesticidem ve spreji postříkáme celé hnízdo, prášek aplikujeme hlavně na vchod do hnízda. Sprej se více hodí na výše posazené hnízdo, prášek na hnízdo u země. Při aplikaci se řídíme podle návodů na konkrétních přípravcích. Pesticidní přípravek necháme přibližně 24 hodin působit, a pokud budou vosy ještě další den aktivní, aplikujeme ho znovu. Nakonec hnízdo shodíme nějakou dlouhou tyčí, rozdělíme ho na kousky a můžeme ještě pro jistotu aplikovat pesticid.
Je ale třeba dávat pozor na to, že sprej je toxický a okolo místa jeho aplikace by se neměly pohybovat nejméně jeden den zvláště děti a zvířata. Také je třeba odstranit vosy otrávené pesticidem, protože i ty na sobě mají toxickou látku z pesticidu.
Co vosy odpudí
Jak se zbavit vos, pokud nechcete používat pesticidy? Stačí smíchat vodu se saponátem na nádobí (v poměru ¼ hrníčku saponátu na 1 litr vody) a nalít ji do hnízda. Saponát s vodou se uchytí na křídla vos a znemožní jim létat. Touto metodou asi budeme muset provést několik aplikací, protože roztok se musí dostat na křídla všech vos.
Na jednotlivé vosy můžeme použít také lapače vos – ty se dají koupit i vyrobit. Někdo také doporučuje použít vodu s česnekem nebo pálivým kořením, která se nechá buď odpařovat nebo se jí hnízdo potře. Prahy domu můžeme zkusit zase potřít kyselinou octovou, aby se vosy nedostaly do domu.
Na vosy můžeme také nastražit sladkou past: vezmeme velkou (například dvoulitrovou) PET lahev a uřízneme její hrdlo. To pak na láhev posadíme vzhůru nohama a oba díly slepíme. Otvorem nalijeme do láhve vodu s cukrem, případě také pivo, vodu se sodou nebo s octem. Horní hranu lahve můžeme také potřít olejem na vaření – vosy po něm do láhve doslova uklouznou. Tuto past můžeme umístit buď na rovnou plochu nebo jí provázkem připevníme na strom. Metoda to ale není stoprocentně účinná, protože zachytí pouze některé vosy.
Další možností je pokusit se vypudit vosy pomocí zahradního drtiče na listí. Odborníci na hubení vos sice používají vysavače, ale u domácího vysavače by vosy zůstaly živé a při vysypávání pytle by vás mohly poštípat.
Jak se zbavit vos pomocí rostlin
Existují také rostliny, které vosy přirozeně odpuzují. Je to třeba máta peprná, citronella, eukalyptus nebo pelyněk. Jako prevenci tyto rostliny můžeme vysázet do míst, kde se už vosí hnízdo někdy vyskytlo. A mátu můžeme použít také v podobě mátového oleje. Toho aplikujeme pár kapek na vatové tampónky, které poté rozmístíme v okolí domu do míst, kde si vosy rády stavějí hnízda – tedy okolo střešním krytin, u opaků, štěrbin a říms a v místech, kde již vosí hnízdo někdy bylo.
Kromě mátového oleje lze také použít mix esenciálních olejů z citronové trávy, hřebíčku a pelargónie. Několik kapek každého oleje nalijeme do rozprašovače s vodou a trochou mýdla na nádobí. Roztok poté aplikujeme jako v předchozím případě.
Jak vypudit vosy kouřem
Někdy se také doporučuje zkusit vosy z hnízda vypálit. To můžeme udělat tak, že zapneme gril nebo připravíme malý ohýnek těsně pod hnízdem (používáme tedy v případě visícího hnízda). Nahoru bude stoupat kouř a vosy se tak začnou v hnízdě dusit a opustí ho. Oheň by se měl nechat zažehnutý přibližně hodinu nebo dvě, abychom si mohli být jistí, že z hnízda odletěly všechny vosy. Potom můžeme hnízdo setřást na zem. Pokud si nejsme jistí, že jsme zahubili všechny vosy, můžeme hnízdo ještě postříkat insekticidem nebo roztokem z vody a mýdla. Tato metoda je kvůli přítomnosti kouře poměrně nebezpečná a nelze ji samozřejmě aplikovat na vosí hnízda v domě nebo v jeho těsné blízkosti.
Jak správně sušit bylinky? Kromě půdy můžete k sušení využít i troubu
Vosy na střeše a pod zemí
Kromě zahrady se vosy usazují rády také na střechách nebo v okolí okapů. Vosí hnízdo umístěné na střeše se dá odstranit stejně jako hnízdo visící odpuzovačem ve spreji nebo prášku. Sprej je lepší, pokud se k hnízdu nejsme schopni dostat přímo, protože dosáhne přes určitou vzdálenost (ta bude přesně popsána na návodu). Prášek se musí naopak aplikovat přímo na vchod do hnízda. Další možností, jak vyzrát na vosy na střeše, je setřást hnízdo do papírové pytle. To ale může být poměrně náročný úkol, který někdy vyžaduje pomoc odborníka.
Ještě se může stát, že najdete vosí hnízdo umístěné pod zemí. V takovém případě se doporučuje aplikovat do vchodu benzín, a pak přikrýt hnízdo mokrým ručníkem. Vosy se tak udusí výpary. Pokud nechcete používat benzín, můžete také zkusit prostě zalít hnízdo horkou vodou nebo zasypat pískem, hlínou nebo drnem. Vosy se nedostanou ven a zahynou.
Prevence
A jak předejít tomu, aby se k nám vosy napřesrok vrátily? Můžeme zkusit využít faktu, že vosy jsou teritoriální a nepostaví si hnízdo blízko hnízda jiného. V květinářských potřebách můžeme koupit umělé vosí hnízdo nebo lze použít i obyčejný papírový sáček – ten umístíme na strom do zahrady a budeme doufat, že si ho vosy spletou s opravdovým hnízdem.
Také nikdy nenecháváme viset staré vosí hnízdo. Vosy se do něj sice napřesrok nevrátí, ale občas si staví hnízdo na jeho vrcholku. A aby se nám vosy nedostaly do domu, zalepíme všechna místa, kudy by se do domu mohly dostat – praskliny ve zdi, místa okolo obrubní či díry ve střeše. Pozor je třeba také dát na díry a nory po hlodavcích – vosy si v nich mohou také udělat hnízdo. Abychom se tomu vyhnuli, zaplníme díry zeminou, jílem nebo drnem.
Hubení vos s odbornou pomocí
Pokud si sami na odstranění vosího hnízda netroufneme nebo jsme na vosy alergičtí, takže by kontakt s nimi představoval riziko, můžeme si na hubení vos a odstranění vosího hnízda objednat odbornou firmu. Někdy se radí také přivolání hasičů, ale to není tak jednoduché. Aby přijeli hasiči, musel by hmyz bezprostředně ohrožovat náš život a hnízdo by se navíc muselo nacházet na veřejném prostranství. Odborníci naproti tomu za nevelký poplatek vosí hnízdo spolehlivě odstraní.