Závislost na sladkém. Jak se jí můžeme efektivně zbavit?
Redakce
9. 8. 2017
Závislost na sladkém může být podle vědců stejně silná jako závislost na drogách. Cukr zlepšuje náladu a snižuje stres, ale je z mnoha důvodů škodlivý. Jak se závislosti na sladkém zbavit?
Boj proti cukru
Závislost na sladkém se ve Spojených státech stala tak významným tématem, že v roce 2014 město Berkeley v Kalifornii uvalilo zvýšenou daň na sladké nápoje, aby zmírnilo stále vzrůstající americký problém s obezitou a cukrovkou. Američané totiž konzumují nejvíce sladkých nápojů na světě. Problém je, že cukr je všude – ve slazených minerálkách, mnoho z nás si ho sype denně do kávy nebo pije v energetických nápojích a konzumuje ho v jogurtech nebo třeba „zdravých“ slazených vločkových kaších.
Po sladkém často sáhneme, když jsme ve stresu nebo když nám není psychicky dobře. Kuřáci dobře vědí, že když se snaží přestat kouřit, přejdou plynně z návyku na nikotinu k závislosti na sladkém – nikotin a cukr totiž v mozku pravděpodobně aktivují stejná centra slasti. Jenže nadměrná konzumace cukru je v mnoha ohledech nezdravá. Nejen proto, že přispívá k nadváze, ale může také podporovat třeba množení kvasinek v těle. Jak ale zvládnout příjem cukru omezit?
Vše o sacharidech: Jak nahradit cukr? Je lepší med, melasa, čekankový či rýžový sirup?
1. Omezte průmyslově zpracované potraviny
Studie z roku 2013, kterou provedli badatelé z Connecticut College, prokázala, že například oblíbené sušenky Oreo mohou být stejně návykové jako kokain. A to platí podobně u všech průmyslově zpracovávaných potravin, které obecně obsahují hodně cukru. Když přijímáme cukr, aktivuje se v našem mozku takzvané nukleus accumbens, které začne produkovat dopamine, neurotransmiter „štěstí“. Jenže úroveň dopaminu zase brzy klesne a člověk znovu cítí silnou touhu po sladkém a tak pořád dokola … řešením může být pokusit se navýšit hladinu „hormonu štěstí“ jiným způsobem.
Třeba konzumací potravin, které přirozeně obsahují látku thyrosin, z něhož tělo dopamine syntetizuje: mandle, avokáda, banány, drůběží maso, sezamová a dýňová semínka. Dopamin se zvyšuje také pravidelným cvičením a pro udržování jeho dostatečně vysoké hladiny je důležitý i spánek. Někteří odborníci také tvrdí, že lze dopamin zvýšit příjmem vitaminu B nebo potravinového doplňku L-phenylalaninu.
2. Pijte hodně vody
Dodržovat pitný režim – to je další všeobecně známé pravidlo, které může být účinné i v anti-cukrové odvykací kůře. Někdy, když máme pocit, že zoufale toužíme po něčem sladkém, jsme ve skutečnosti dehydratovaní a chceme se napít vody. Můžete zkusit třeba následující drink: smíchejte 250 ml vody se šťávou z poloviny citronu a 5 kapkami sladidla stévie. Tím uspokojíte alespoň částečně vaši touhu po sladkém, aniž byste do sebe dostávaly hromady cukru.
Recept na kimchi. Korejský zázrak s mnoha zdravotními benefity
3. Udržujte stabilní hladinu cukru v krvi
Toho můžete docílit zejména tím, že budete jíst více menších jídel denně. V kabelce s sebou vždy mějte nějakou zdravou maličkost k zakousnutí – právě prudký pokles hladiny cukru v krvi a související vyhladovělost nás totiž vede k excesivnímu pořádání nezdravých sladkostí. K večeři ideálně jezte lehčí pokrmy z quinoy, pohanky, prosa nebo amarantu. Tyto potraviny zvýší hladinu serotoninu, dalšího hormonu štěstí, v krvi a bude se vám v noci lépe usínat.
4. Závislost na sladkém porazíte zdravým mlsáním!
Místo cukru používat sladidlo stevii, přestat postupně sladit kávu a čaj, začít pít pouze neslazené minerálky a chuť na sladké zahnat nikoli přeslazenými sušenkami, ale ovocem – to je jen několik tipů pro zdravější mlsání, kterým můžeme závislost na sladkém postupně snižovat.
5. Jezte fermentovaná jídla!
Právě ty jsou totiž zřejmě pro redukci chuti na sladkém zásadní. Fermentované potraviny vznikají takzvanou fermentací, tedy kvašením, při němž se složitější organické látky proměňují na jednodušší díky působení „fermentů“, tj. mikrobiálních enzymů. Tím se zároveň zvýší nutriční hodnota potravin. Mezi nejznámější fermentované potraviny patří třeba kefír vyráběný kvašením (většinou kravského) mléka. Ten je dobře známý pro své pozitivní účinky na trávení, neboť obsahuje velké množství probiotik; navíc ho dobře snáší i lidé alergičtí na laktózu.
Fermentované je také podmáslí, některé jogurty (zejména pravý řecký jogurt), některé sýry (například cheddar, mozzarella nebo Cottage cheese), kysané zelí, některé výroky ze sójy (tempeh nebo japonské ochucovadlo miso), kombucha (fermentovaný černý nebo zelený čaj) a korejské „kimchi“ (tradiční korejský pokrm vzniklý fermentací zelí a přidáním pikantního koření, většinou chilli, zázvoru a česneku).
Milujete sladké? Kardamom dokáže eliminovat negativní účinky cukru
6. Pokuste se snížit celkový stres
Psychosomatika funguje a mnoho fyzických obtíží lze ovlivnit i prací s psychikou. Touha po sladkém většinou souvisí se zvýšeným stresem, který je při dnešním životním stylu asi nevyhnutelný. Když se nám ovšem podaří stres snížit, nebudeme mít už takovou potřebu zahnat ho nějakou sladkostí. Kromě změny jídelníčku a denního jídelního režimu se tedy také zkuste zamyslet nad tím, co vám způsobuje největší stres (práce? rodina? vztahy? …) a co byste s tím mohli dělat. Jde o dlouhodobou práci, ale nakonec se určitě vyplatí!