Mýt si ruce, to je běžný lidský zvyk. Až donedávna si však jen málokdo myl ruce důkladně, aby zbavil mikrobů každý záhyb na rukou. Současná pandemie COVID-19, kterou má na svědomí nový koronavirus, důkladnost vyžaduje. Umýváte si ruce správně?
Čím si ideálně mýt ruce?
Používáme dezinfekci, nejlépe tu určenou na ruce. Takový přípravek by měl obsahovat účinné antimikrobiální látky včetně alkoholu. Dezinfekce zabíjí bakterie, plísně i viry. Nezahazujte však ani obyčejné mýdlo.
Mýdlo je velice důležité, protože díky své konzistenci nečistoty mechanicky odstraňuje z povrchu rukou. Ty pak jsou smyty vodou. Drží se ale o něco snáze v záhybech mezi prsty a na jiných místech, která máme při mytí tendenci zanedbávat.
Pohybujeme-li se jen po domě a nestýkáme se s lidmi mimo něj, stačí používat na ruce normální mýdlo. Dezinfikujeme ruce mimo domov a také je důkladně vyčistíme po příchodu z venku. Používáme-li látkové ručníky, často je pereme v horké vodě.
Postup správného mytí rukou
Tyto instrukce vám určitě nejsou úplně cizí – mohli jste se s nimi setkat na internetu i v televizi. Dokonce i na některých toaletách ve školách a podnicích vás mohl poučit, jak si mýt ruce, leták nad umyvadlem. Zapamatovali jste si to správně?
1. Pokryjeme ruce ze všech stran vrstvou mýdla.
2. Přejíždíme dlaněmi o sebe.
3. Propleteme prsty a vyčistíme třením jejich vnitřní strany.
4. Prsty ohneme a jejich konečky zaklesneme do ohybu prstů druhé ruky – oběma rukama navzájem. Třeme hřbety prstů o dlaň.
5. Položíme dlaň na hřbet druhé ruky. Prsty tak vyčistíte meziprstní prostory dolní ruky, dlaní její hřbet. Ruce vyměníme.
6. Sevřeme v dlani palec druhé ruky a kroužíme. Ruce vyměníme.
7. Konečky prstů vyčistíme přejížděním po dladni opačné ruky. Toto bývá často zanedbáváno. Právě konci prstů se však nejčastěji dotýkáme věcí kolem sebe.
8. Mýdlo smyjeme.
Jak často si mýt ruce v době nákazy a jak dlouho
Doporučuje se mýt ruce aspoň 20 vteřin pro úplné odstranění nečistot. Časté mytí rukou brání kontaktnímu přenosu koronaviru. Myjeme ruce po příchodu z venku, po použití WC, po návratu ze sklepa, kde jsme se dotýkali zábradlí… V ideálním případě bychom se neměli spoléhat na umývání svých rukou, ale také dbát na další nutná opatření.
Nestačí čisté ruce. Mějme na paměti, že v čistotě je třeba udržovat i domácnost. V uzavřeném bytě, kde byly viru zbaveny všechny předměty a povrchy, není tak vysoké riziko nákazy. Lidé, kteří si ruce myjí každých 15 minut, přestože nevycházejí vůbec ven, si zbytečně poškozují pokožku.
Dlouhé nehty jsou také rizikem
Pokud chceme mít jistotu, že jsou naše ruce opravdu čisté, nesmíme zapomínat také na nečistoty, které se ukrývají za našimi nehty. Těch se nejlépe zbavíme, budeme-li si udržovat nehty stále krátké. Toto je důležité obzvláště u dětí, které si často vkládají ruce do úst a mohou se tak bakteriemi či viry zpod nehtů snadno nakazit.
Hydratace pokožky krémem není jen na parádu!
Jak je mnohým jistě známo, alkohol i mýdlo ruce vysušují, a to zejména při častém používání. Proti nepříjemnému vysychání, praskání a odlupování kůže na rukou se chráníme krémem na ruce. Tento zvyk by si v období koronaviru měli osvojit všichni včetně mužů a dětí, a to nejen na výrazně vysušenou pokožku.
Ruce si totiž musíme mýt často, a tak se vysušování rukou nevyhneme. Mýdlo a alkohol pokožku zbavují přirozených olejů, které jí dodávají vláčnost, a ta pak praská. Kůže velmi snadno vstřebává do těla látky ze svého povrchu. Jsou-li v ní mikrotrhliny, mikroorganismy se jimi snadno dostanou do těla.
Překotné a příliš časté drhnutí rukou alkoholem proto může být spíše ke škodě než k užitku, nepoužíváme-li dobrý hydratační prostředek. Dojde-li krém na ruce, můžete použít, co dům dá – měsíčkovou mast ze šuplíku nebo třeba olivový olej z kuchyně. Dobrá je také vazelína.
Nezapomínejte dezinfikovat předměty denní potřeby
Alkoholovým přípravkem čistíme kliky dveří, myši a klávesnice, mobily, peněženky. Těch se totiž dotýkáme každý den a často. Mobil a sluchátka s námi cestují mezi lidi, čímž na sebe nabírají velké množství mikrobů. Z tohoto hlediska je bezpečnější olizovat svou záchodovou mísu než svůj mobil!
Čistotu ovzduší v místnosti můžete podpořit uvolňováním látek z esenciálních olejů v aromalampě. Nebojte se otevřít čas od času okno – čerstvý vzduch je třeba. Bude-li se vám lépe dýchat, přispějete tím ke své fyzické pohodě… a taktéž psychické. Ta je totiž za stavu nouze opravdu důležitá.