Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak si vyrobit domácí krém, parfém nebo čistící prostředky?

Pochyběla vám kosmetika a rádi byste vyzkoušeli něco nového? Anebo chcete raději namísto chemie využívat pouze přírodu a přejít na ryze ekologickou domácnost? Ať už se rozhodnete jakkoliv, vyrobit si domácí přírodní prostředky není vůbec složité. Můžete se touto cestou skvěle zabavit a trochu si zaexperimentovat. Není třeba hned přestat kupovat všechno to, na co jste byli doposud zvyklí. Pokud se vám však vaše nové produkty zalíbí, nic nebrání tomu, abyste je upřednostnili před kosmetikou a čistícími prostředky, které jste používali předtím.

Přírodní kosmetika snadno a rychle – pouze zamícháme a nevaříme!

Návodů na výrobu přírodní kosmetiky existuje celá řada. Spousta z nich vyžaduje složitou přípravu, vaření mastiček nebo používání různých látek k vytváření emulzí a podobně. Poradíme vám, jak si vyrobit domácí kosmetiku snadno a rychle pouhým smícháním patřičných ingrediencí. Tedy bez macerování či bez vaření. Podívejte se, které ingredience máte doma, a které byste si mohli objednat přes e-shop.

Co budete potřebovat? Určitě budete pracovat s bambuckým máslem, také s rostlinnými oleji a s esenciálními olejíčky. Hodit se vám bude i líh, destilovaná voda, jedlá soda, ocet nebo citróny. Pořiďte si umělohmotné nádobky, plastová či dřevěná míchátka, lahvičky a kelímky na krémy a také rozprašovače. Možná spoustu z těchto věcí najdete doma po předchozích kosmetických produktech, stačí jen prázdné lahvičky a kelímky dobře vymýt.

Domácí kosmetika by měla být rovněž určena k rychlé spotřebě. Můžete si ledacos dát i do ledničky, ale nelze tyto produkty uchovat třeba rok ve skříňce, protože neobsahují příslušné látky, které by zaručily, aby přírodní ingredience vydržely beze změny na věky. Přesto se tyto doporučované prostředky přirozeně nekazí a vydrží vám možná i déle, než byste čekali.

Domácí výroba krému z bambuckého másla

Připravte si čisté 100 % bambucké máslo a přírodní rostlinný olej. Můžete zvolit například mandlový olej, meruňkový olej, olej z hroznových jader, olej z malinových jadérek nebo třeba šípkový olej. Určitě by mělo jít o 100 % kvalitní olej, který se dá použít na pleť. Tyto oleje mají skvělé zvláčňující a vyživující účinky a můžete s nimi libovolně experimentovat. Stačí jen důkladně umíchat bambusové máslo s příslušným olejem a získáte báječnou krémovou konzistenci. Opravdu rozhodující je volba příslušného oleje.

Na závěr můžete přidat pár kapek kvalitního 100 % esenciálního oleje, který vám voní a nedráždí vaši pokožku. Může jít například o damašskou růži, levanduli, neroli, anebo pokud vám vyhovují i orientální vůně, tak třeba santalové dřevo či cedr. Krém může zůstat také bez vůně.

Jak si vyrobit čistící pastu z jedlé sody

Když se zaměříme na údržbu domácnosti, základem ekologického čištění jsou vždy citrón, jedlá soda a ocet. Tato trojice nám může posloužit velice dobře, ať už jde o rozkrojenou polovinu citrónu, kterou můžeme čistit kuchyňské povrchy či koupelnu, nebo o jablečný ocet, případně jiný ocet, kterým lze vydrhnout třeba i celou vanu. Výborná je soda, ze které lze vyrobit pastu připomínající čistící tekutý písek.

Stačí zcela jednoduše sodu smíchat s vodou a vytvořit si konzistenci husté pasty. Lze přidat i citrónovou šťávu pro vůni a lepší účinky. Koneckonců je možné i smíchat onu zmíněnou trojici dohromady, tedy ocet se sodou i s citrónovou šťávou. Tuto trojitou sílu pak můžete libovolně použít k jakémukoliv domácímu čištění.

Přírodní antikoncepce. Jak se chránit před početím bez kondomu a bez hormonů?

Octový čistič na kuchyňské prostory

Výhodou octa jsou jeho dezinfekční vlastnosti. Působí také velice dobře proti plísním. Do koupelen je tedy jak dělaný, ale nevýhodou je jeho dráždivý pach. Oproti klasickým chlorovým prostředkům a žíravinám, které leptají dýchací cesty, jsou to však přece jenom nebe a dudy. Aby se nám ocet lépe nanášel, je vhodné nalít jej do rozstřikovače a klidně i přidat nějaký ten esenciální olej, který vylepší jeho vůni. Ostatně také esenciální oleje mají své antiseptické účinky. Pro tyto účely se hodí výrazné vůně, například eukalyptus, cedr, rozmarýn, šalvěj, citrusy nebo tea tree olej.

Jak si vyrobit relaxační tělový olej

Jednou ze skvělých možností, jak si užít masáž nebo jak podpořit dobrý spánek, je výroba tělového olejíčku s esenciálními oleji. Opět můžete použít váš oblíbený rostlinný olej, který lze nanášet na pleť. Volte takový olej, který vaše pokožka zná a dobře jej snáší. Může jít o mandlový olej, sezamový olej, olej z hroznových jader, pupalkový olej, arganový olej, olej z malinových semínek, šípkový olej nebo i olivový olej – ale ten má svůj charakteristický zápach. Můžete si také tyto rostlinné oleje namíchat v libovolném poměru. Zvolte si třeba jako základ slunečnicový olej lisovaný za studena a k němu přimíchejte různé jiné, dražší rostlinné oleje. Do výsledného oleje můžete přidat několik kapek 100 % esenciálního olejíčku, anebo lze také esence namíchat podle toho, k jakému účelu bude váš olej sloužit.

Pokud si s ním chcete natírat pokožku po večerním koupání a chcete se zklidnit a podpořit dobrý spánek, použijte levanduli, damašskou růži nebo třeba jinou esenci, která je vám příjemná a uklidňuje vás. K tradičním masážím se používají takové oleje, které dokáží prokrvit pokožku, jsou to například eukalyptus, mentol, kafr nebo skořice, ale s těmito olejíčky rozhodně opatrně, pokud s nimi nemáte zkušenosti. Sami byste si je míchat neměli. Do tělového oleje si spíše jen přidejte trochu eukalyptu. Jestliže chcete například dezinfikovat pokožku a mít také prostředek proti plísním, výborně se hodí čajovníkový olej – tea tree oil.

Základem výroby tělového oleje s esenciálními oleji je dobrý poměr. Esenciálního olejíčku přidáváme pouze velmi malé množství, abychom si nepodráždili pokožku. Volíme pouze dobře známé značky olejů, se kterými máme dobré předchozí zkušenosti a víme, že se jedná o 100 % přírodní produkty, nikoli o dráždivou chemickou náhražku.

Domácí výroba parfému z esenciálních olejů

Právě z těchto 100 % esenciálních olejů lze vyrobit velice příjemné parfémy. Oleje můžete míchat dle svého vlastního uvážení a vymýšlet si to, co vám voní a co vám dělá dobře. Potřebujete však také základ takovéto vůně. Ten lze získat například smícháním esenciálního oleje s lihem. Je dobré nechat olej v lihu několik dní stát a protřepávat jej. Pak je potřeba vonný líh, tedy koncentrovanou vůni, naředit destilovanou vodou a nalít do rozprašovače. Toaletní voda dle vašich představ je tak hotová a plně k dispozici.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak si vyrobit domácí krém, parfém nebo čistící prostředky?