Špatné počasí nám zatím příliš možností ke grilování bohužel neposkytlo, ale není nad to být připraven. Ať už grilujete na zahradní slavnosti, na balkóně s přáteli, nebo je to pro vás jen příjemný způsob přípravy menu na večer, musíte se držet určitých pravidel.
Poradíme vám, jak ugrilovat klasické kuřecí maso nebo steak. Dáme vám pár rad i ohledně krkovice a oblíbených žebírek, se kterými na garden party rozhodně zazáříte!
Marináda je základ pro kuřecí maso
Nejčastější chybou při grilování masa, a to především toho kuřecího, lidé dělají už při jeho marinování. Většina marinádu na kuřecí maso natře těsně před tím, než ho vloží na gril. To je ale obrovská chyba, protože se bylinky a koření nestihnou vsáknout a žár grilu je okamžitě spálí. Maso tedy naložte ideálně 24 hodin (minimálně 3 hodiny) před tím, než ho budete opékat.
Také byste neměli spoléhat na kupované marinády a dresinky. Jejich kvalita není zdaleka tak dobrá, jako když si vytvoříte tu domácí a navíc většinou naprosto přebije chuť samotného masa. Vytvořit vlastní marinádu není vůbec složité a odměnou vám bude maso přesně podle vašich představ. Doma si totiž můžete udělat marinádu podle vašich chutí, receptů je nepřeberné množství.
Recept na skvělou medovou marinádu
Olej, med, sójovou omáčku, grilovací koření, pepř a sladkou papriku smícháme, přidáme i prolisovaný česnek a mletý zázvor.
Do medové marinády naložíme kuřecí křidýlka či stehýnka a necháme proležet.
Dobře si vyberte svůj steak
Není žádnou novinkou, že Češi nejraději grilují steaky. Většina z nich si s nimi ale neví pořádně rady, a proto si nemohou zcela užít chuť této delikatesy.
Základem je výběr kvalitního masa. Steakové maso na gril by mělo být alespoň mírně prorostlé, v žádném případě zcela libové. Gril by ho totiž zcela vysušil a nepochutnali byste si. Steaky by měly být dobře odleželé a ideálně také vychlazené, ale ne zmrzlé! Pokud máte maso zamražené, nechte ho rozmrazit při pokojové teplotě, nebo přes noc v lednici, nikdy v mikrovlnné troubě!
Správný hovězí steak by měl být až 3 centimetry vysoký, u ostatních mas zhruba 1,5 centimetru. Maso by mělo být vyndáno tři hodiny před grilováním, aby nedostalo teplotní šok.
Rozpalte gril!
Dalším nešvarem je netrpělivost při grilování. Uhlí v grilu by se mělo rozpalovat zhruba 40 minut, aby na něm vznikla vrstva zbarvená do běla. Teplota ve středu grilu na mřížce by se měla pohybovat mezi 250 ° a 300 °C. To zajistí vašemu masu kvalitní prohřátí a ugrilování. Vy si poté budete moct pochutnat na perfektním steaku!
Hit letošního léta – žebírka
Pokud se rozhodnete grilovat tuto chutnou specialitu musíte dodržet pár pravidel. Maso naložte do marinády minimálně na 2–3 hodiny. Dále nezapomeňte potřít grilovací rošt olejem. Maso během grilování potírejte zbytkem marinády, získá tak ještě šťavnatější chuť. Grilovaná žebírka chutnají nejlépe s křenem, rozhodně ho nezapomeňte doma!
Grilovaná krkovička – výsada nejen pánů
Krkovička je trošku oříškem, ale pokud dodržíte správný postup přípravy, není vůbec těžké ji grilovat. Maso naložte alespoň dva dny předem, získá tak skvělou chuť a bude měkké. Nikdy ho nenaklepávejte, při grilování by potom ztratilo svou šťavnatost, také ho nesolte ztratilo by vodu a bylo tvrdé. Plátky masa pokládejte na gril tak, aby se nedotýkaly!