Krevety nejsou na českých talířích tradičním jídlem, jsou však čím dál víc vyhledávanější, proto je dobré vědět, jak správně se mají jíst.
Nebojte se použít ruce
Stejně jako krabi i krevety se rozlamují rukama. Uchopte krevetu, odlomte hlavu od zbytku těla a potom ze spodní části krevetu otevřete a maso vyjměte, dále pak opatrně a lehce nařízněte hřbet a vytáhněte tmavé střívko uvnitř, následně krevetu důkladně omyjte.
Máte-li krevety většího vzrůstu, oddělte jim hlavičku vidličkou a nožem, nožem odloupněte krunýř. Ocasní ploutvička a poslední článek krevety se mohou nechat neoloupané, při jídle se vám za ně bude kreveta dobře držet. Konzumuje se pouze maso, které má v ocásku. Je velmi chutné a snadno stravitelné.
O co nás krevety obohatí
Krevetí maso vám dodá vitamíny skupiny B, vápník, hořčík, zinek, jód, příznivě působí na srdce, podporuje imunitu a blahodárně působí na pleť. Patří mezi dietní a výživné potraviny, obsahuje kolem 1% tuků a 16% bílkovin.
Jak můžeme krevety dochutit
Pokud vám krevetí maso nepřišlo moc dobré, zkuste si jeho chuť zvýraznit několika kapkami citrónu nebo například avokádovou či sýrovou omáčkou. Dalšími oblíbenými ingrediencemi k těmto mořským korýšům bývají česnek, chilli, bylinky a sůl.
Krevety můžete jíst samostatně, ale i jako přísadu v kořeněných jídlech, různých salátech a těstovinách. Dají se grilovat, blanšírovat, smažit, dusit, vařit i krátce opékat. Pokrmy s krevetami se připravují velmi rychle, aby vynikla jejich chuť. Grilování a smažení postačí po dobu 3 minut.
Pokud jednou ochutnáte kvalitně připravené krevety, s velkou pravděpodobností si je zamilujete.