Jak se nosí roušky? Tahle otázka pomalu zní jako dotaz vznesený v módní poradně, ale všichni víme, že v současných těžkých časech jde především o bezpečnost. I když už se z nošení roušek pomalu stává módní trend a lidé se snaží barvu či vzhled roušky ladit s celkovým outfitem, je třeba především vědět, jak s rouškou bezpečně manipulovat. Není totiž na parádu.
Jak nosit roušky?
Roušky se podle zdravotnické organizace WHO mají nosit podle konkrétních pokynů a na základě přísně dodržovaných pravidel. V opačném případě vás rouška před nákazou neochrání a hlavně neochrání ani vaše okolí. I když víme, že pokud nemáte respirátor, který dokáže zachytit nebezpečný koronavirus, tak vás běžná rouška neochrání, avšak celou situaci může zhoršit, pokud se vy budete roušky dotýkat nesprávným způsobem.
Je důležité nedotýkat se přední části roušky u vašich úst. Pokud například budete s rouškou v obchodě mezi lidmi a několikrát si ji sundáte či si pod ní strčíte prsty, abyste si je mohli olíznout kvůli snazšímu otevření mikrotenového sáčku, asi to opravdu nemá smysl. Stejně tak není absolutně vhodné pro příchodu domů roušku setřepat z hlavy a hodit ji mezi ostatní běžně používané věci!
Víme, že dvě ze zdravotních sester z infekčního oddělení se nakazily koronavirem právě kvůli nesprávné manipulaci s ochranným oděvem. Proto je třeba apelovat i na správné používání roušek. Jak tedy manipulovat s rouškou, abyste zbytečně neohrozili sami sebe, druhé osoby či členy vaší domácnosti a abyste si domů nezavlekli nákazu?
Noste roušky! Respirátory nechrání proti koronaviru okolí, nabádá Prymula
Manipulace s rouškou musí být bezpečná!
Nedotýkat se přední části roušky je zásadní, doporučuje Světová zdravotnická organizace WHO. Pokud se tak stane, okamžitě byste si měli umýt ruce a použít dezinfekci na ruce. S rouškou manipulujeme pouze za úchytky, které se upevňují za uši. Jestliže používáte nákrčník nebo šátek, manipulace je složitější a méně bezpečná. Nikdy byste se neměli dotýkat přední části, kde se nachází nejvíce virů a bakterií. Aby se zbytečně mikrobi a nečistoty nezachytávaly na skládané roušce, záhyby by vždy měly směřovat směrem dolů. Nejlepší bude, když si roušku vyrobíte sami, anebo šití roušky necháte na těch, kteří to umí.
Jak si vyrobit roušku bez šicího stroje. Použijte podprsenku, dětské pleny nebo jen jehlu a nit
Jednorázová rouška by se měla brzy po použití vyhodit, a každá bavlněná rouška po jednom použití vyprat minimálně na 60°C, vyvařit nebo přežehlit napařovací žehličkou s horkou párou. Po příchodu domů si roušku sundáme pomocí úchytů za uši tak, abychom se nedotýkali její přední části a okamžitě by měla zamířit do koše nebo do pračky. Jakmile vám rouška díky páře z vašeho dechu navlhne, opět byste si ji měli vyměnit nebo vyhodit. Po každé manipulaci s rouškou si vždy pečlivě umyjeme ruce správným způsobem.