Menu
WomanOnly
Vánoce

Jak správně odlévat olovo a vykládat jeho význam

Taťána Kročková

Taťána Kročková

23. 12. 2019

Těšíte se na vánoční zvyky? Tato každoroční zábava má své příznivce. Vánoce nám přinášejí kouzlo rodinné harmonie, soudržnosti a vzájemné lásky, útulnost domova, ale třeba i společné dodržování tradic jako je třeba pouštění lodiček, házení střevícem či odlévání olova. Těmito zvyky, které dodržovali už naši předkové, se baví dospělí i děti. U odlévání olova je však potřeba být opatrný, není to zrovna snadné. Pokud ho chcete letos vyzkoušet poprvé, poradíme vám, jak na to.

Odlévání olova bez rizika

Jestliže se letos rozhodnete o Vánocích odlévat olovo, je potřeba si nejprve nějaké sehnat. Před Vánocemi se v obchodech běžně prodávají sady na odlévání olova – to bývá obvykle nejsnadnější řešení. Sada na odlévání olova obsahuje samozřejmě také důkladný návod k použití. Protože se nejedná zrovna o nejbezpečnější kratochvíli, je třeba větší opatrnosti, abyste si na Vánoce ještě nepřivodili nějaký úraz, nepopálili se, nebo se nenadýchali toxických výparů z olova.

Kousky olova se dnes již také nahrazují jinými materiály, zpravidla slitinami kovu. Olovo či připravenou slitinu k odlévání je potřeba roztavit nad ohněm, ideálně na lžíci s ohnivzdornou rukojetí, anebo s patřičnou ochranou rukou, abychom se nespálili. Rychlejší je využít například plynový sporák, ale plamen svíčky má přece jen svou nenahraditelnou atmosféru, i když roztavení olova trvá delší dobu, a to zpravidla i několik minut.

Postup při odlévání olova

Jakmile máme olovo v tekutém stavu, rychle jej nalijeme do připravené nádoby se studenou vodou. Nádoba by určitě neměla být plastová – tradičně by se mělo jednat o dřevěnou mísu, ale můžeme využít třeba i starý smaltovaný kastrůlek. Ve studené vodě olovo okamžitě tuhne do příslušného tvaru, který nám napoví, jaká bude naše budoucnost. Podle tradice by se olovo mělo do mísy nalévat přes ucho starodávného velkého klíče.

Abychom tradiční zvyk provedli bezpečně, je potřeba dodržet několik zásad. V prvé řadě by olovo neměly odlévat děti. Dále je potřeba zajistit dobře větranou místnost, protože výpary z tavícího se olova mohou být toxické. Je nutné provádět vše s nejvyšší opatrností tak, abychom se nepopálili. Poslední doporučení se týká nádobíčka, kterého se dotýkalo olovo – raději si je nechte na odlévání olova pro příští rok a hlavně je nepoužívejte k vaření či k uchovávání potravin! Vzhledem k toxicitě olova by to určitě nebylo vhodné.

Výklad lití olova

A co vlastně takový olověný odlitek pro nás znamená? Jak si můžeme vyložit jednotlivé tvary a zjistit tak, co nás příští rok čeká? Odpověď je jednoduchá – vsaďte na svou intuici a řiďte se především svými pocity. Co vás jako první napadne, to bude nejspíše ono. Odlitky bývají obvykle abstraktní, proto je třeba zapojit fantazii – a spousta zábavy je rázem na světě! Pokud vám váš odlitek připomíná nějaký konkrétní symbol, řiďte se jeho významem.

Jednodušší variantou je odlévání vosku, klidně i včelího, který krásně voní. Při odlévání i výkladu postupujeme naprosto stejným způsobem. Tak ať se vám to krásně daří a čeká vás šťastná budoucnost!

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak správně odlévat olovo a vykládat jeho význam