Jak správně odlíčit pleť. Jaké přípravky jsou vhodné a kterým se vyhnout?
Jana Langová
31. 10. 2017
Čistíte si pleť poctivě každý den anebo někdy švindlujete? Nedostatečná péče o pokožku obličeje by se vám mohla vymstít. Naučíme vás jak správně odlíčit pleť v 5 jednoduchých krocích!
Proč se odličovat
Během noci se pleť regeneruje a přijímá účinné látky přítomné v nočních krémech. Toho všeho je schopná ale jen dokonale vyčištěná pokožka, bez nečistot a usazenin v pórech. Pokud neodstraníte všechen make-up, pleť se bude dusit a ráno vstanete s obličejem o deset let starším.
Zanedbávání čištění pleti má samozřejmě důsledky do budoucna. Dříve se vám vytvoří vrásky, pleť bude zašedlá a suchá, může se objevit i akné. Pokud si neodstraňujete líčidla na očích, začnou vám vypadávat také řasy.
Neodstraňování nečistot z pórů způsobuje jejich zvětšování, což vyvolává dominový efekt. Větší póry poskytují více místa pro usazeniny a různé bakterie, které mohou způsobit infekci. Navíc jsou více vidět. Proto je nutností vědět, jak správně odlíčit pleť.
Suchá pleť a akné. Jak se zbavit olupující se pleti s pupínky
Pravidla čisté pleti
I když se to nezdá, správné odličování pleti je docela věda. Nesprávným zacházením můžete své pokožce ublížit a dosáhnout tak naprosto opačného efektu.
1. Pravidlo čištění pleti: Odličujte se každý večer
Toto pravidlo dodržujte bezpodmínečně, i kdybyste byla sebevíc unavená anebo v jiném prostředí. Pleť si přes noc potřebuje odpočinout a nadechnout se. Spíte mimo domov? Stačí vám pár tampónků a teplá voda nebo čistící ubrousky.
Tip: Čistící tampónky by měly být hodně navlhčené, aby nedráždily pleť. Buďto nešetřete s produktem anebo je před nanesením přípravku navlhčete vodou.
2. Pravidlo čištění pleti: Nevynechejte ranní čištění
Vaše pleť si zaslouží být čistá i po ránu. Vaše mazové žlázy totiž během spánku pracují na plné obrátky a opětovné vyčištění pleti poránu je tak nejlepší prevencí akné a černých teček. Odstraníte tak také noční nečistoty a zbytky krému, které se nestačily vstřebat a mohly by pokožku dusit, a zároveň se vám pleť rozzáří. Netřeba říkat, že tím docílíte i lepšího účinku denního krému.
Pozor na příliš časté čištění!
Zbytečně čistotu nepřehánějte. Časté čištění pleti naopak ubližuje, vysušuje jí a tím podporuje nadměrnou produkci mazu. Také odstraňuje ochranný film pokožky proti působení různých bakterií. Úplně stačí pokožku vyčistit ráno a večer.
3. Pravidlo čištění pleti: Buďte jemná
Starejte se o svou pleť jako o poklad. Není pravdou, že větším tlačením odstraníte make-up snadněji a rychleji, naopak pleť spíše podráždíte a vytvoříte si vrásky. Místo toho postupujte jemnými tahy a použijte dostatek tampónků. Nejvyšší stupeň opatrnosti věnujte odličování očí a jejich okolí.
4. Pravidlo čištění pleti: Výběr správných přípravků
Vždy si vybírejte přípravky přesně pro váš typ pleti a věkovou kategorii. Nezapomínejte, že kvalita vítězí na kvantitou. Rozpadající se nebo hrubé tampónky jsou naprosto nevhodné a je lepší je vyměnit za jemné s pevnou strukturou, které nebudou pouštět chomáče a zbytečně tak dráždit pokožku.
Obecně se dá říci, že čím více daný přípravek odličuje, tím je to agresivnější chemie. To je častý případ micelárních vod, které nejsou vhodné na každodenní odličování, ale spíše v momentech, kdy potřebujete odlíčit opravdu velkou vrstvu make-upu. Mnohem šetrnější jsou odličovací krémy či mlíka. Pokud použijete na odlíčení několik tampónků, odličujete se správně.
Nejvhodnější jsou přípravky bez parfemace a alkoholu. K odličování nikdy nepoužívejte mýdlo! Vysušuje vaši pokožku a způsobuje napětí.
Pozor na alkohol!
Při výběru správného odličovacího přípravku se vyhněte těm, které obsahují alkohol. Ten je totiž k pleti zbytečně agresivní. Nadměrně jí vysušuje, podporuje tvorbu mazu a zbavuje pleť lesku.
Proč podkladové báze ničí naši pleť. Stojí pár momentů bez vrásek za to?
5. Pravidlo čištění pleti: Čištění i bez make-upu
Neměla jste dneska na sobě žádný make-up? Nevadí, pleť vyčistěte i tak. Nečistoty se na pokožku ukládají den co den, ať už je tam bariéra líčidel či ne. Zejména, pohybujete se ve městech či prašnějších prostředí!
6. Pravidlo čištění pleti: Nezapomeňte na krk, dekolt i rty
Kůže krku je jemná a náchylná na tvorbu prvních vrásek, proto si také zaslouží vaši péči. Odličte krk od nečistot až do dekoltu. To samé platí i pro rty. Pečlivě z nich setřete líčidlo a nevynechejte ani okolí.
Tip: Nezapomeňte po odlíčení rty ošetřit balzámem.
Čím se odličovat
Možná jste zmatená z toho množství produktů, které na pultech obchodů najdete. Je lepší si pleť odličovat čistícím gelem nebo mlékem? A k čemu je pleťová voda? Řekneme vám, čím se nejlépe odlíčit.
Čistící gel a čistící pleťové emulze
Rychlá a oblíbená varianta. Spolehlivě odstraní nečistoty, makeup i mastnotu. Díky svým vlastnostem se hodí pro smíšenou i mastnou pleť.
Tip: Pozorně čtěte složení. Některé čistící gely totiž obsahují peelingové částečky, což znemožňuje jejich každodenní používání.
Pleťová voda
Pleťová voda slouží pouze k dovyčištění pleti. Uzavírá póry, odstraňuje nečistoty rozpustné ve vodě a hydratuje pokožku. Tomu všemu ale nejdřív musí předcházet čištění olejem, gelem či mlékem, které si poradí s nečistotami rozpustnými v tucích.
Pleťové mléko
Jejich složení rozpouští nečistoty a šetrně je odstraňuje. Nejvíce se hodí pro suchou pokožku, kdy jeho krémové složení zabraňuje dalšímu vysušování.
Micelární voda
Přípravek s velmi účinným složením, s kterým pleť rychle odlíčíte. Avšak pozor! Každodenní používání micelární vody může narušovat ochranný film pleti. Užívejte jí proto s rozvahou a při výjimečných příležitostech, kdy se potřebujete odlíčit rychle nebo máte silnou vrstvu líčidel.
Odličovací oleje
Přírodní a šetrné produkty, které jsou vhodné i pro citlivou pleť. Pokožku vyčistí, zvláční a zklidní. Obzvláště je oceníte při odstraňování voděodolné kosmetiky.
Tip: Odličovací ubrousky si schovejte na cestování a festivaly. Jejich složení je sice účinné, ale nehodí se pro každodenní užívání.
Pět produktů, které musíte mít
V koupelně každé ženy, která se stará o svou pleť, nesmí chybět poctivý odstraňovač make-upu, speciální odličovač očí a jejich okolí, pleťová voda a noční a denní krém. Jenom tak dosáhnete nejlepších výsledků a budete vítězit v boji se stárnutím a tvorbou vrásek.
Jak správně odlíčit pleť
- Začněte odlíčením očí pomocí speciálního odličovače a dejte si opravdu záležet. Na očích bývá nejvíce líčidel a jejich okolí je nejnáchylnější na první vrásky. Voděodolnou řasenku odstraňte olejovým přípravkem.
- Pokračujte odlíčením celého obličeje včetně rtů a krku. Nejlepší je vytvořit si nějaký systém čištění, abyste žádný kousek pleti nevynechala. Vyměňujte špinavé tampónky a odličujte dokud v ruce nebudete mít zcela čistý tampón.
- Dokončete čištění pokožky pomocí pleťové vody.
- Naneste si na obličej noční krém, nejprve krouživými pohyby okolo očí, a poté ho rozetřete po celé ploše.
Jak správně odlíčit oči
Pro správné odlíčení očí budete potřebovat speciální odličovač na oči a jejich okolí a dostatek tampónků. Čištění očí se vyplatí nepodceňovat, protože je jejich jemná kůže nejnáchylnější k tvorbě vrásek a podráždění.
Tampónky s přípravkem nejprve na několik sekund přiložte na oči, aby se líčidla rozpustila, a poté jemně setřete směrem dovnitř. Takto pokračujte dokud nejsou oči dokonale odlíčené. Zbytky líčidel totiž oči dráždí a mohou vyvolat infekci nebo zánět spojivek.
Jak odlíčit řasenku
Klíčem jsou jemné a šetrné krouživé pohyby. Ideálním odličovačem jsou zde oleje, které se vypořádají i s voděodolnou řasenkou.
Jak správně odlíčit pleť bez odličovače
Pokud jste vyznavačkou přírodní kosmetiky, můžete vyzkoušet jednoduché odličování pomocí olivového oleje. Před použitím je důležité ho naředit s vodou. Nejprve namočte tampónek v teplé vodě, a poté na něj kápněte trochu oleje. Nejvhodnější je extra virgin olivový olej za studena lisovaný.
Používání olivového oleje k odlíčení je šetrné nejen k vaší pleti, ale i peněžence a přírodě. Navíc použijete-li oleje o trochu více, můžete vynechat noční krém.