Pokud chcete mít krásnou a zdravou pleť, bez peelingu se zkrátka neobejdete. Mnoho žen ale neví, jak ho správně používat a spíše si tím tak škodí. Proto jsme pro vás připravily tento článek, který vám ukáže, jak na to.
Peeling, nepostradatelný pomocník
Peeling je většinou krém obsahující malé obrušující částice, které pomáhají odstraňovat odumřelé buňky naší kůže. Díky tomu se nastartují regenerační procesy v pokožce, pleť je jasnější a hladká. Pomoci může také s unavenou zašedlou pletí, nestejným zbarvením nebo odlupováním kůže po opalování. Nejčastějšími složkami peelingů je mořský písek, mletá pemza anebo nadrcené mandlové pecky.
Peeling, resurface či dermabraze. Sloupejte se z kůže a zbavte se mnohých nedostatků
1) Sáhněte po správném peelingu
Peelingy pro celé tělo mají mnohem hrubší zrníčka než ty obličejové, proto se ujistěte, že máte správný produkt. Pleť na obličeji je mnohem jemnější než jinde a potřebuje speciální péči. Zkontrolujte také vhodnost pro váš typ pleti, zvláště trpíte-li často na začervenalou a citlivou pleť. V obchodech si můžete vybrat ze široké škály peelingů, ať už ve formě krému, pěny nebo i rukavic. Variantou jsou i speciální peelingové masky, které jako gel nanesete na celý obličej a po ztuhnutí sloupnete. Odumřelé buňky a další nečistoty tak zůstanou zachycené na masce.
2) Opakujte peeling podle typu pokožky
Každá pleť je jiná a příliš častým používáním peelingu byste ji mohla poškodit. I zde platí zlaté pravidlo méně je někdy více. Pro normální pleť je ideální odstup týden až 14 dní. Naproti tomu mastná pokožka snese i častější aplikaci, zhruba jednou za 5 dní. Na suchou i citlivou pleť se musí opatrně, proto peeling aplikujte maximálně jednou za 3 týdny a v drogeriích hledejte specializované produkty pro váš typ pleti. Na škodu není ani řídit se instrukcemi na obalu, protože každý peeling má jiné složení a může mít jinak velká zrníčka.
3) Aplikujte peeling na čistou pleť
Před samotným použitím peelingu je nezbytně nutné pleť připravit. Nejprve se pořádně odličte a pomocí přípravků (např. pleťová nebo micelární voda) pleť vyčistěte. Připravte si žínku, kterou namočte v teplé vodě a omyjte si obličej. Ze žínky vymačkejte vodu a přiložte si jí na 1-2 minuty na obličej, aby se vám zahřál a otevřely se póry.
4) Vsaďte na krouživé pohyby
Na prsty si naneste dostatek peelingu a začněte provádět jemné krouživé pohyby po celém obličeji. Najděte si v tom určitý systém, abyste nevynechala žádnou část obličeje. Nejdoporučovanějším způsobem aplikace jsou kroužky směrem ven. Příliš netlačte! Zbytečně si pleť podráždíte. Pro nanášení peelingu si můžete vybrat mnoho pomocníků, například rukavice anebo rotační kartáče.
5) Nezapomeňte na krém
Po skončení aplikace si opět pleť opláchněte teplou vodou a peeling si pečlivě smyjte. Některé produkty mohou mít ještě speciální instrukce, např. nechat peeling zaschnout a až pak teprve smýt, proto si předem přečtěte návod na obalu! Na závěr celého zkrášlovacího procesu si pleť namažte vrstvou hydratačního krému.
Domácí kávový peeling? Skoncujte s celulitidou přírodní cestou
6) Kdy se peelingu raději vyhnout
Ať už se vám na obličeji zrovna vyrojila spousta pupínků anebo tím trpíte stále, určitě na mechanický peeling zapomeňte. Pleť akorát podráždíte, bude začervenalá a poškodí se regenerační procesy. Pro ženy s akné se doporučuje peelingová slupovací maska nebo chemický peeling pod dohledem profesionálů. Pokud máte na obličeji jen pár různě rozsetých pupínků, peeling klidně proveďte, pouze se jim vyhněte. Odstraňování odumřelých buněk se nedoporučuje ani za tuhé zimy, kdy mráz klesl pod nulu a hrozí, že nám nedokonale ošetřená pleť popraská.