Možná se vám to zdá jako banalita či samozřejmost, držet příbor přece umí každý. Ne všichni to ale děláme tak, jak je podle etikety správné. Pojďte si s námi připomenout základní pravidla.
Základem je čistota
Pokud jste pozvali svou rodinu či známé k vám domů na večeři, jistě si nebudete chtít udělat ostudu. Nejzásadnější je tedy nejprve zkontrolovat, zda jsou všechny příbory dokonale čisté. Pro jistotu je důkladně přeleštěte a zkontrolujte, zda jich máte dostatek pro každého.
Správně prostřeno
Nyní přichází na řadu samotné prostírání. Počet příborů se vždy odvíjí od počtu chodů. Pokud chystáte večeři zahrnující polévku, hlavní chod, salát i dezert, postupujte následovně. Nůž je na pravé straně talíře a jeho ostří směřuje dovnitř. Vedle nože položíme polévkovou lžíci a na levou stranu talíře vidličku na hlavní vchod. Vedle této vidličky umístíme také menší vidličku na salát. Pokud chcete přidat ještě lžičku na dezert, můžete ji položit nad talíř, aby během jídla zbytečně nevadila.
Každý chod má svůj příbor
Poměrně velkým faux pas je nesprávné používání příborů u jednotlivých jídel. Na těstoviny se například používá vidlička a lžíce, přičemž lžíci držíme v levé ruce a slouží nám jako jakýsi pomocník. Vhodné není ani používání rukou, výjimku však tvoří drůbeží maso s kostmi, tedy například křidélka či stehno bez omáčky. Ruce můžete použít i při vylupování mořských plodů.
Nezbytné maličkosti
Nepostradatelným doplňkem pro stolování jsou ubrousky. Zvolte barevné, které zároveň poslouží jako dekorace. Samozřejmostí by měla být i solnička s pepřenkou, neboť každý z nás preferuje trochu odlišnou chuť. Slavnostní atmosféru vykouzlí také ozdobný svícen.