Velikonoce bývají nejen oslavou jara, ale také svátkem, kdy se lidé scházejí u jednoho stolu nad tradičními velikonočními pokrmy. Poradíme vám, jak slavnostně prostřít velikonoční tabuli, aby na ni vaši známí celý rok vzpomínali.
V jednoduchosti je krása
Základem každého slavnostně prostřeného stolu by měla být kombinace bílého servisu a čirého skla. Jednoduše je sladíte s jakýmkoliv prostíráním, ubrusem i doplňky a působí elegantně.
Nádobí začněte skládat tak, že položíte talíř na hlavní chod, na něj polévkový talíř, případně jen ubrousek, když se bude polévka přinášet v miskách. Směrem doprava od talíře se pak ukládá příbor v pořadí, v jakém se bude servírovat jídlo.
Nad nůž přijde sklenka na nápoj k hlavnímu chodu, nad lžíci a dezertní lžičku se umístí sklenice na další nápoje. Pokud proběhne přípitek, pak sklenice pro tuto příležitost má místo vedle sklenky na nápoj k hlavnímu chodu. Nad talíř se umísťuje příbor na dezerty. Rukojeti směřují vždy k ruce, která bude s příborem operovat.
Nešetřete jarními barvami
Pokud máte nádobí bílé, u prostírání svátečního stolu se nemusíte obávat barev, které jsou o Velikonocích přímo žádoucí. Na stole by neměly chybět ubrousky. Při slavnostních příležitostech zapomeňte na papírové ubrousky, používají se výhradně látkové. Skládají se do různých tvarů a pokládají na velký mělký talíř.
Velikonoční stůl by měl být doplněn o jarní symboly, čerstvé květiny a větvičky, jako například kočičky nebo zlatý déšť, které skvěle navodí atmosféru. Květiny by měly ladit k barvě prostírání nebo ubrusu. Narcisy nebo tulipány krásně rozvoní celou místnost a budou báječně vypadat.
Nezapomeňte na nádivku s mladými kopřivami
Co se týče servírovaného jídla, na velikonočních stolech se už po staletí objevuje velikonoční nádivka, do které se přidávají nasekané mladé kopřivy. Zbytek záleží na chuti všech přítomných, tradičním jídlem ale bývá jehněčí pečeně. Neměl by chybět ani beránek, který během hlavního jídla poslouží jako dekorace, později ho můžete nakrojita konzumovat jako dezert.
Vyrobte si jarní osení
Určitě nic nezkazíte, když na stůl umístíte obarvená vajíčka. Vložte je buď do menšího košíčku nebo do čerstvě vyklíčeného osení, které si připravíte několik dní předem tak, že do mističky nasypete zeminu a vložte ječmen nebo pšenici, které stále udržujte ve vlhku. Dejte ale pozor, aby nebyl stůl příliš přeplácaný a nebylo místo na talíře a skleničky.
Nezapomínejte na další detaily na svátečním stole – jmenovky mají místo nad moučníkovým příborem a slánky, pepřenky a cukřenky by měly být společné maximálně pro čtyři hosty. Ubrus musí být vždy vyžehlený, nejlépe se žehlí přímo na stole. Pečivo bývá umístěno v košíčcích nebo miskách nad dezertním příborem.