Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Jak správně sedět u počítače a zařídit si pracovnu

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

6. 8. 2019

Sedí se vám u počítače dobře, nebo si nezdravě křivíte záda? Při častém a dlouhodobém sezení u stolu bychom měli předcházet postupné deformaci těla a také se cítit pohodlně. Sed je podle vědců pro člověka fyziologicky nejméně přirozená poloha, a tak se vyplatí zvolit do pracovny správné vybavení, které je nejen efektní, ale také efektivní.

Zařízení domácí pracovny

Naprostou nutností je správný výběr židle. Musíte-li sedět na obyčejné kuchyňské židli, ujistěte se, že má v poměru k vašemu tělu správnou výšku, případně sklon opěradla. I tak je taková židle nešťastným řešením! Naprostá většina lidí sedává při práci u stolu na nastavitelné kancelářské židli, je ovšem důležité mít ten správný model a správně židli nastavit. Při koupi židle do kanceláře nespoléhejte na štěstí a všechny možné kusy nejdříve otestujte.

Židle by měla umožnit vzpřímené sezení i opření se dozadu. Je třeba, aby opěradlo bylo dost pevné a udržovalo záda v optimální poloze. Nejlepší je takové, které kopíruje přirozené zakřivení páteře. Sedák by neměl pod vámi klouzat. Co se týče výšky, ta by měla být správně nastavena v poměru k zemi i ke stolu. Není-li možné obojí zároveň, zvažte výměnu stolu – nebo zvyšte židli a podložte si nohy.

Karpální tunely způsobují potíže hlavně ženám. Jak zvládnout bolest a příznaky zánětu?

Zásady ergonomie vás ušetří syndromu RSI

Zkratka RSI znamená Repetitive Strain Injury, tedy zranění z opakované zátěže. Jedná se o postupné poškozování svalstva, vazů i nervů dlouhodobým setrváváním těla v nesprávných a nepřirozených polohách. Toto poškození mívá za následek několik typů potíží spojených s chronickými bolestmi, spadajících pod termín Syndrom RSI.

Na obrázková schémata znázorňující optimální vzdálenosti a úhly nábytku v poměru k tělu si určitě pamatujete. Pamatujete si také, co v nich stojí? První zásadou je nehrbit se. Čím nedbalejší držení těla máte, tím dříve se u vás projeví zdravotní problémy jako bolesti zad a krku, syndrom karpálního tunelu nebo komplikace následkem špatného prokrvení nohou, paží a rukou. Zdravé sezení může pro osobu, jež není zvyklá, zpočátku být méně pohodlné. Je to ale metoda, jak ušetřit své tělo nepříjemností.

V jaké poloze sedět u počítače

Výšku židle nastavte tak, aby kolena svírala pravý úhel a chodidla spočívala na podlaze. Sedíte-li moc vysoko, vyvíjíte větší tlak na zadek a stehna, což vede ke špatnému prokrvení nohou. V nízké poloze si zase tlačíte na střeva. Nohy by mělo jít i natáhnout a o něco opřít. V pravém úhlu mají být i lokty. Díky tomu nebudete mít dlouhodobě ohnutá zápěstí, čímž byste si zadělali na karpální tunel. Důležitá je i výška, ve které je umístěn monitor, a to kvůli krčnímu svalstvu i očím.

Velmi důležité je od stolu co chvíli vstát, trochu se projít a protáhnout. Nebo si odpočinout s nohama na stole – jen pozor na kolemjdoucí nadřízené.

Systém Sedět – Ležet – Stát

Jak již bylo zmíněno, dlouhé sezení je nepřirozené. Kolem zdravého vybavení existuje celá věda. Kromě židlí, které negativní účinky minimalizují, byla například také navržena speciální ergonomická sestava, která vám díky nastavitelnosti všech prvků umožní u práce sedět, ležet nebo stát. Díky tomuto systému můžete měnit polohu dle potřeby a vždy mít pohodlí.

Tento velký zlepšovák naleznete v některých prodejnách specializovaných na ergonomický nábytek. Necháte tam za něj pár desítek tisíc, ale třeba vám vaše tělo poděkuje…

Ergonomické doplňky do kanceláře

Celková efektivita často nakonec závisí také na detailech. Správně nastavený nábytek se oplatí doplnit menšími prvky, které vaši polohu doladí i usnadní práci. Trávíte-li čas u stolu vestoje, zkuste ergonomickou rohožku, která snižuje zátěž a zlepšuje držení těla. Umístění obrazovky počítače můžete optimalizovat pořízením nastavitelného stojanu, monitory totiž často stojí příliš nízko. K pohodlí vám značně pomohou také všemožné loketní a nožní opěrky. A nakonec nezapomeňte ani na vhodné osvětlení stolu.

Cvičení v pracovní době – co by ne?

Inu, do fitcentra vás samozřejmě nikdo jen tak nepustí a přinést si ho do kanceláře, to by byl také nesmysl… ale malé přestávky jsou třeba a protažení během nich vám velmi uleví. Malou rozcvičku můžete doplnit o cviky s činkou, posilovací gumou nebo gymnastickým míčem.

Pozor! Velký gumový míč mnoho lidí používá namísto židle. Toto je sice pohodlné a může být i prospěšné pro záda, pokud se na něm pohupujete, ale při delším sezení poloha zákonitě sklouzne zpět ke špatnému držení těla. Pamatujte proto, že míč je pomůcka ke cvičení, ne židle na sezení.

Příjemná dekorace uklidňuje nervy

Na svém vlastním pracovním místě se budete cítit o to příjemněji, když své okolí v rámci možností zkrášlíte. Pocitu harmonie docílíte udržováním pořádku a přehlednosti na stole, pro uklidnění můžete někam do zorného pole umístit pokojovou rostlinu, která vám bude navíc čistit ovzduší – a když už jsme u toho: nemáte-li okno zrovna poblíž dálnice či továrny, často větrejte. Mozek potřebuje čerstvý vzduch a jeho kyslík.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak správně sedět u počítače a zařídit si pracovnu