Když se ještě většina lidí živila těžkou fyzickou prací, bývalo sádlo neodmyslitelnou součástí české kuchyně. Dnes už ho tolik nepotřebujeme kvůli jeho vysoké výživové hodnotě, ale dopřáváme si ho spíše kvůli chuti. Víte, jak sádlo správně vyškvařit?
Sádlo a zdraví
Jak nejspíš tušíte, sádlo nepatří zrovna k těm nejzdravějším potravinám – jedná se totiž o živočišný tuk. Právě díky tomu však jídla připravená na domácím sádle chutnají skvěle. Vzhledem k jeho vysoké energetické hodnotě se nedoporučuje konzumovat příliš často, jednou za čas to ovšem neuškodí. Nějaké tuky koneckonců potřebujeme všichni. Lidé s problémy se srdcem, cévami a vysokým cholesterolem by se nicméně konzumaci raději měli obloukem vyhnout.
Recept na škvarkovou pomazánku podle babičky. Snadno si ji oblíbíte
Hledejte řemenové sádlo
Základem je pořídit si dobré syrové sádlo. V obchodě pátrejte po tzv. řemenovém sádlu, kterému se také říká sádlo zevní či hřbetní. Nejenže chutná lépe než sádlo vnitřní, ale také mnohem lépe ztuhne. Syrové sádlo uložte do ledničky a nechte pořádně ztuhnout.
Jak škvařit sádlo
Až bude sádlo ztuhlé, vyndejte ho z ledničky a pokrájejte na kostičky o velikosti zhruba 1 centimetr. Ke škvaření sádla použijte pánev se silným dnem. Vložte do ní kousky sádla a podlijte trochou vody. Pokud nemáte pánev se silným dnem, sádlo můžete vyškvařit i v hrnci.
Recept na škvarkové placky: Upečte si jednohubky k vínu či pivu
Postup škvaření sádla
Sádlo škvařte na plotně pomocí teploty mezi 110 a 120 stupni a občas jej zamíchejte. Až se sádlo z poloviny rozpustí, osolte jej (zhruba lžička soli na kilogram sádla). Jakmile se vypaří všechna voda – tedy až sádlo přestane bublat – přes cedník odlijte tekuté sádlo do sklenic, v kterých jej chcete uchovávat.
Pečené škvarky
Na pánvi vám zbydou kousky škvarek. Ty podlijte trochou mléka a nechte je zapéct do zlatova. Poté je můžete buď zkonzumovat přímo, anebo je použít například na výrobu škvarkových placek či škvarkové pomazánky.