Menu
WomanOnly
Móda a styl

Jak správně uchovat lyžařské vybavení?

Zimní období se s námi rozloučilo a denní teploty začaly stoupat, což značí jediné – jaro je tady!  Pro někoho toto období znamená přípravu na jarní úklid, pro sportovce pak výměnu lyží, snowboardů, bruslí, přezkáčů a dalšího zimního vybavení za kola či skateboardy. Každoročně tak vyvstává otázka – jak uskladnit zimní vybavení, aby nám co nejdéle vydrželo a kam ho uložit?

Jak správně uskladnit zimní vybavení po sezóně?

S koncem zimní sezóny většina lyžařů, bruslařů a snowboardistů řeší, jak správně uskladnit svoje zimní vybavení tak, aby vydrželo ještě spoustu dalších zimních sezón. Správná péče se totiž opravdu vyplatí!

U sjezdových lyží i běžek a také u snowboardu je důležité je nejprve důkladně vyčistit, tj. zbavit je veškerých nečistot a vosků. Použijte plastovou stěrku a jakmile odstraníte nejhrubší nečistoty, naneste speciální čistič vosků, nechte ho působit a poté lyži důkladně vyleštěte skluznici až do okamžiku, kdy bude skluznice naprosto čistá. Pokud se vám to nepovede na první pokus, nezoufejte a postup klidně opakujte.  Zaměřte se i na hrany, vázání a vrchní část vázání – tam všude mohly proniknout nečistoty, které je třeba odstranit.

Jakmile jste s čištěním hotovi, nechte lyže či snowboard vyschnout a naneste na skluznici ochranný vosk – jen tak bude dostatečně chráněna před oxidací, vyschnutím, prachem a špínou.

Jak lyže, tak snowboard uložte do obalu a dbejte na to, aby se jich poté nic nedotýkalo. Jinak by lyže mohly ztratit svou tvrdost a pružnost. Snowboard je nejlepší položit vodorovně, delší stání na špičce či patce mu nesvědčí.  Sjezdové lyže mohou klidně na patkách stát, mohou ale i ležet.

Co se týče běžkových lyží, zvlášť u některých starších typů se doporučuje podložit stoupací část.

Jak u sjezdových, tak u běžeckých lyží věnujte pozornost hranám, které někdy mají tendenci rezavět. Ošetřete je speciálním olejem proti oxidaci a vzniku rzi a na začátku sezóny je můžete už jen nabrousit.

Pokud si na ošetření svého lyžařského vybavení sami netroufáte, zkuste využít služeb některého ze servisů – jistě vám vaše lyže či snowboardy na letní odpočinek rádi připraví.

Co se týče bruslařů – stačí je dobře utřít, vysušit a nože potřít olejem. Boty nechte dobře vyschnout a poté je naimpregnujte. Brusle pak položte na suché a čisté místo.

Jak uchovat zimní oblečení?

Věnovat péči byste měli nejen zimnímu sportovnímu vybavení, ale také sezónnímu oblečení jako jsou bundy, kabáty, svetry či boty.

Před uskladněním by mělo být veškeré oblečení čisté – ne všechny materiály ale můžete prát. U materiálů, kde je praní povoleno jako je např. manšestr, vlna či flanel perte vše při velmi nízkých teplotách a raději v ruce.

Pokud chcete čistit vlněné kabáty či saka, tvídové kalhoty či sako, ale také např. plesové šaty ze sametu, taftu či saténu – volte určitě chemické čištění.

Vlastníte-li pravý kožich je nutné ho před uskladněním vyklepat, vykartáčovat a teprve pak ho dát do ochranného obalu – nejlépe bavlněného pytle.

U oblečení z přírodní kůže můžete použít buď speciální čistící přípravky nebo je očistit hadříkem namočeným do mýdlové vody. Pokud si nejste jisti – svěřte tyto materiály raději odborníkům.

Svetry z vlny určitě nevěšte na ramínka  ztratily by svůj tvar. Raději je po vyčištění uložte do krabic či pytlů. Měl by k nim ale proudit vzduch. Vlněné kabáty vyčistěte, zapněte na knoflíky a opatrně složte – nejlépe opět do krabic. Jako ochranu proti škůdcům můžete vložit pytlíček levandule či kousek cedrového dřeva.

Kam uložit zimní věci?

Po zimní sezóně spousta lidí řeší problém, kam umístit spoustu krabic se zimním oblečením či zimní sportovní výbavu včetně lyží, bruslí, snowboardů či sáněk. Pokud nevlastníte garáž či sklep, řešením může pronájem skladu v Praze. Tyto služby však poskytuje řada firem – a nejen v hlavním městě.

Nabídka zahrnuje jak osobní, tak firemní skladování. Rozhodnete-li se pro osobní sklad – k dispozici je obvykle v různých velikostech – od 0,5 až po 20m2. Jde o čisté, suché a spolehlivě zabezpečené prostory, které jsou chráněny alarmem a poskytuje uživatelům veškerý komfort.

Skladové prostory lze využít nejen pro uskladnění sezónního vybavení a oblečení, ale také v případě, že se stěhujete, renovujete byt či odjíždíte na delší dobu do zahraničí.  Do skladu mají zákazníci přístup 24 hodin denně – vyplatí se tedy se o službách informovat a vyzkoušet je.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak správně uchovat lyžařské vybavení?