Brambory patří k neodmyslitelné součásti našeho jídelníčku. Lilek brambor, nebo také brambor obecný, je nenáročnou plodinou a prvně byla pěstována v oblasti dnešního Peru.
Kromě výborné dostupnosti a mnoha různých variací použití jsou brambory také důležitým zdrojem nejrůznějších látek pro náš organismus. Obsahují například vápník, hořčík nebo vitamín C a pro svoji nízkou kalorickou hodnotu se dají využít i při hubnutí.
Brambory rozdělujeme do tří kategorií a to podle typu použití:
Varný typ A se používá nejčastěji do salátů, říká se jim proto salátové. Tyto brambory jsou vhodné k vaření ve slupce.
Varný typ B se používá buď jako příloha nebo do polévek či gulášů, říká se jim tedy přílohové. Dají se vařit jak ve slupce, tak oloupané.
Varný typ C se používá do bramborových kaší nebo na bramboráky. Vaří se oloupané a nakrájené na menší kousky.
Jak na dokonalé gratinované brambory? Připravte je podle tradičního receptu
Jak uvařit brambory bez slupky
Pokud vaříme oloupené brambory, nejdříve si je omyjeme a oloupeme. Poté je nakrájíme na kostičky nebo na čtvrtiny. Aby se neuvolnily minerály rozpustné ve vodě, brambory vkládáme již do vroucí vody. Tímto také zkrátíme dobu vaření. Vodu následně osolíme, na jeden kilogram brambor potřebujeme asi 10 gramů, tedy jednu polévkovou lžíci, soli.
Brambory necháme vařit zhruba 20 minut. Že jsou brambory hotové, nejlépe poznáme tak, že je ve vodě zkusíme proříznout nožem. Pokud nůž bez větších obtíží prořízne brambory, jsou hotové. Brambory slijeme a pokud možno ihned podáváme.
Jak uvařit brambory ve slupce
Pokud vaříme brambory ve slupce, vybíráme pouze zdravé a zhruba stejně velké hlízy. Omyté je v hrnci zaléváme horkou vodou a rychle přivedeme k varu. Poté postupujeme stejně jako při vaření loupaných brambor. Po dovaření brambory necháme chvíli vychladnout a oloupeme. V takto uvařených bramborách zůstává nejvíce vitamínu C.
Pokud nechceme, aby brambory byly suché, můžeme si připravit máslo a to rozehřát v menším hrnci. Následně jej nalijeme na brambory a můžeme dochutit čerstvou petrželkou.