Jak správně vařit pohanku? Zachovejte všechny její prospěšné živiny
Taťána Kročková
2. 11. 2017
Ačkoliv byla pohanka dříve považována za pokrm chudých, pro vaše tělo může být přímo pokladem. Pomáhá bojovat proti vysokému cholesterolu, posiluje žilní stěny a obsahuje spoustu prospěšných minerálních látek. Proč bychom měli pohanku zařadit do jídelníčku a jak pohanku správně připravit, aniž bychom zničili všechny cenné látky? Přidáváme i několik receptů s pohankou.
Co je pohanka a odkud pochází?
Pohanka se nejčastěji řadí mezi pseudoobiloviny. V kuchyni s ní můžeme pracovat podobně jako s rýží, může tedy sloužit jako příloha či základ jídla. Poslouží nám také podobně jako třeba ovesné vločky pro přípravu kaše – sladká, nebo i slaná, pohanková kaše může být výživnou a lahodnou snídaní, která nám po ránu dodá potřebnou energii.
Pohanka pochází z východu, především z Číny. Rozšířila se ale i do Evropy a byla oblíbenou a výživnou potravinou našich předků, zejména na Valašsku. Dnes zájem o pěstování pohanky, především v ekologickém zemědělství, rychle stoupá. Známým jídlem našich prababiček byla, především na Moravě, pohanská kaše.
Jak vařit kuskus, pohanku a polentu? Vsadili jsme na zdravé přílohy
Druhy pohanky a její zpracování
Pohanka je k sehnání v mnoha variantách. Na kaši se skvěle hodí krupice, kterou stačí krátce povařit. Nejčastěji se v obchodech setkáte s pohankou lámankou či pohankovými kroupami, jejichž příprava je o něco zdlouhavější a skvěle se hodí například jako příloha k masu nebo zelenině. Pohanka se ale prodává i jako instantní kaše, která je nenahraditelná svou rychlou přípravou, stačí jen kaši rozmíchat v teplém mléce, rostlinném nápoji nebo převařené vodě, a rychlá snídaně či svačinka je na světě.
Oblíbené jsou i pohankové vločky. Právě ty stačí pouze spařit horkou vodou či mlékem nebo rostlinným nápojem a nechat odstát v misce přikryté poklicí. Hodí se takto pro přípravu kaše, anebo se dávají třeba do polévky. Z pohanky se rovněž dělá pohankový nápoj. Dále se pohanka mele na mouku, kterou lze přidávat do běžného pečení, nebo se hodí k použití samostatně, například pro přípravu zásmažky, na zahuštění polévek a omáček, nebo do zdravého piškotu, perníku, k pečení pohankových sušenek a podobně.
Pohankový med rovnou od včelaře
Existuje také pohankový med, který má velmi tmavou barvu a výraznou pohankovou chuť. Je nesmírně zdravý. Poptejte se po něm u včelařů, kteří chovají včely v okolí míst, kde se pěstuje pohanka.
Jak naklíčit pohanku?
Pohanku můžeme i naklíčit. Ke klíčení se používá celá pohanka, nejlépe v bio kvalitě. Vždy je lepší pohanku připravit tak, abychom ji dlouho nevařili a neničili tak cenné látky, které pohanka obsahuje, což proces klíčení rozhodně splňuje. Pohanku propláchneme a umístíme na klíčící misky. Pravidelně ji proléváme vodou a udržujeme vlhkou. Dáváme pozor, aby nám nevyschla, ale také aby nezačala plesnivět.
Po dvou dnech můžeme proces klíčení ukončit. Klíčky propláchneme a můžete je začít konzumovat. Určitě je vhodné je co nejdříve spotřebovat.
Pohankový čaj na cévy
Neocenitelný je také pohankový čaj, který se připravuje z pohankových slupek. Stačí je spařit vroucí vodou a nechat vyluhovat. Pohankový čaj je dobrý na cévy a pije se především pro své léčebné účinky, než pro svoji chuť. Pohankový čaj dostanete také porcovaný s různými bylinkami nebo šípkem. Můžete si i namíchat svoji vlastní směs se sušeným ovocem a bylinkami, která je chuťově příjemnější, než samotné pohankové slupky.
Pohanka: Tipy na recepty sladké i slané a vše, co o ní potřebujete vědět
Kombinace pohanky a šípků není náhodná, pro cévy je totiž také dobrý vitamín C, a navíc rutin podporuje jeho správné vstřebávání. Pohanka obsahuje i hodně železa, jehož vstřebávání zase podporuje vitamín C.
Kromě využití pro přípravu čaje se pohankové slupky používají i jako oblíbená výplň polštářů.
Co obsahuje pohanka a proč je zdravá?
Pohanka obsahuje rutin, který je dobrý pro naše cévy. Je skvělou prevencí kardiovaskulárních onemocnění, snižuje hladinu cholesterolu i krevní tlak. Obsahuje také hodně kvalitní vlákniny, železa, vápníku a vitamínů skupiny B. Je velmi výživná a neocenitelná i v případě vysokého obsahu bílkovin. Protože je bezlepková, hodí se pro zdravou a kvalitní výživu osob s celiakií.
Příprava pohanky
Doporučených způsobů přípravy pohanky je několik. Kroupy je možné vařit zhruba 30 minut do změknutí. Tímto postupem však zničíte spoustu prospěšných látek. Ideálním způsobem je pohanku pouze spařit vřelou vodou, přikrýt ji poklicí a nechat na teplém místě „dojít“, to však může trvat i hodinu až dvě.
Jakýmsi kompromisem je tedy pohanku vařit 10-15 minut (u lámanky postačí 3-5 minut) a poté ji nechat asi 30 minut změknout pod pokličkou. Vždy používáme dva díly vody na jeden díl pohanky. Pohanku tedy vaříme obdobně jako rýži nebo jáhly a dáváme pozor, aby se nepřipálila.
Jak ochutit pohanku?
A jak s pohankou naložit dále? Skvělou pochoutku získáte přidáním nastrouhané mrkve a jablka, medu, špetky skořice a hrstky oříšků. Pokud preferujete slanou variantu, přidejte dušenou zeleninu, koření, případně maso. Vykouzlíte tak zdravou a chutnou obdobu klasického rizota.
Recepty s pohankou
Pohankové rizoto s hráškem
Ingredience:
- 300 g pohanky
- 1 sáček mraženého zeleného hrášku
- rostlinný olej (například olivový)
- sůl
- rozmarýn, česnek
- ředkvičky
- strouhaný sýr (případně vegan alternativa)
Postup:
Pohanku uvaříme jako rýži. Necháme projít lehce varem mražený hrášek, scedíme jej a osmahneme na oleji společně s rozmarýnem, česnekem a solí. Podusíme směs v malém množství vody a poté důkladně promícháme s pohankou. Přidáme svazek pokrájených čerstvých ředkviček a nastrouhaný sýr (ediam, goudu, nebo i mozarellu). Kdo nemůže či nechce, použije veganskou alternativu sýra.
14 nejznámějších druhů sýrů: jak se vyrábí a jak je lze využít v kuchyni?
Pohanka s medem na sladko
Ingredience:
- 150 g pohanky
- 1 větší strouhané jablko
- skořice
- med
- máslo nebo veganská alternativa másla
Postup:
Pohanku uvaříme, smícháme s nastrouhaným jablkem, máslem, skořicí a medem. Máme tak hotovou výbornou snídani nebo odpolední svačinu. Lze použít i pohankové vločky, nebo instantní pohankovou kaši pro rychlejší přípravu. Množství volíme pro sebe dle chuti a hladu.
Pohanka s kysaným zelím a uzeným tofu
Ingredience:
- 300 g pohanky
- 1 sáček kysaného zelí
- rostlinný olej
- majoránka, sůl, kmín
- pohanková mouka na zahuštění
- 2 ks uzeného tofu
Postup:
Pohanku uvaříme. Ve vodě zvlášť ve velkém hrnci uvaříme kysané zelí, do kterého přidáme i trochu kmínu a soli. Zelí pak zahustíme zásmažkou (mouku rozmícháme s trochou oleje, majoránky a nakonec i vody, směs vmícháme do zelí). Zelí ochutíme a dosolíme, lze přidat i trochu cukru.
Pohanku podáváme se zelím a osmaženým, nebo jen ohřátým, uzeným tofu. Množství volte dle vlastní chuti, pro 1 osobu stačí bohatě jedna kostka tofu.