Večeře patří mezi jídla, která mohou našemu organismu škodit nebo naopak prospívat. Záleží na jejím složení a době konzumace. Jaké jsou tedy zásady správného stravování u posledního jídla dne?
Podle odborníků by měla večeře představovat asi 20 % denního energetického příjmu. Z toho jasně vyplývá, že největší příděl energie a živin by mělo naše tělo dostat v první půli dne. Jestliže zanedbáme stravování přes den, bude náš organismus večer vyžadovat doplnění velkého množství jídla. Zároveň nás bude nabádat k výběru hutného, hůře stravitelného pokrmu, což je před spaním krajně nevhodné.
Odborníci dále doporučují večeřet asi 2 – 3 hodiny před spaním. Hutná, tučná jídla těsně před tím, než jdeme večer do postele, zbytečně přetěžují trávicí soustavu. Únava a bolest hlavy po probuzení by pro nás měla být dostatečným varováním.
Abychom se ráno cítili opět svěží a odpočinutí, měli bychom našemu tělu dopřát stravu lehkou a zároveň nedopustit, aby hladovělo. K tomuto účelu skvěle poslouží čerstvý zeleninový salát s mozzarellou, vajíčkem, tuňákem nebo slunečnicovými semínky, který naše tělo zasytí a zároveň zásobí nezbytnými minerály, vitamíny a enzymy. Kromě toho zeleninový salát přispívá k žádoucímu pH našeho těla.
Jako alternativu lze použít nepříliš tučné vařené jídlo dle zásad dělené stravy.