Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

7 kroků jak správně vyndat klíště dle nejnovějších poznatků

Vyrazila jste na procházku a doma si objevila nezvaného návštěvníka? Rozhodně jeho odstranění nepodceňujte! Poradíme vám bezpečný způsob, jak klíště vyndat.

Klíště obecné

Klíště je roztoč, který se živí sáním krve savců, plazů a ptáků. Jedná se o nebezpečného parazita, který přenáší různé infekční choroby. Vývoj klíštěte přes stádium larvy a nymfy trvá zhruba 1-2 roky, přičemž jedno klíště během vývojového cyklu vystřídá zhruba 3 hostitele. Samec v dospělosti potravu nepřijímá, pouze se páří, samice je větší a saje krev.

1. Pořádně se prohlédněte

Po každém pobytu v přírodě je základním pravidlem důkladné prohlédnutí. Klíště se na těle může schovávat kdekoliv, proto je nejlepší, když si na pomoc přizvete člena rodiny, který zkontroluje hůře dostupná místa. Pokud nikoho po ruce nemáte, použijte zrcátko.

Nejčastější místa výskytu klíštěte

  • Podkolenní jamka
  • Třísla
  • Podpaží
  • Za ušima
  • Intimní partie
  • Pokožka hlavy

2. Bezpečí především

Pokud klíště objevíte, rozhodně se s ním nijak nemazlete. Jedná se o potenciální infekční materiál, proto je na místě si k vyndavání vzít rukavice a nešetřit dezinfekcí.

Co v nouzových případech

Nemáte-li po ruce ochranné prostředky ani pinzetu, můžete klíště vytočit pouze prstem, bez jakýchkoliv pomůcek. Ale k tomuto způsobu přistupujte opravdu jen v naléhavých situacích.

3. Klíště vydezinfikujte

Klíště nejprve pošplíchejte dezinfekčním přípravkem s obsahem jodu. Tímto způsobem ho ochromíte – paralyzujete. Pokud byste použili olej nebo jinou mastnou látku, klíště se začne dusit a hrozí, že do rány vyvrhne obsah střev obsahující infekční patogeny.

Nejvhodnější pinzeta na klíště

K vytažení můžete použít jakoukoliv pinzetu, ale nejvhodnější je model s tupým koncem. Použít se také dá speciální karta se zářezem, která klíště podebere, ale nezmáčkne.

Repelent proti klíšťatům: Vyrobte si ho doma a bez chemie

4. Vytažení klíštěte

Klíště vytahujte kývavým pohybem ze strany na stranu. Mělo by se po pár minutách pustit. Zde je na místě trpělivost. Záleží, jak je klíště veliké a zda se zakouslo nedávno nebo je v kůži přichyceno již delší dobu. Krouživé pohyby se již nedoporučují.

5. Dezinfekce rány

Ránu po klíštěti následně znovu vydezinfikujte a další dva týdny sledujte. Dezinfekce rány zabrání případné druhotné infekci způsobené vytahováním klíštěte.

6. Zničení klíštěte

Klíště v žádném případě nemačkejte prsty, hrozí rozšíření případné infekce. Nejlepší je klíště znovu vydezinfikovat kapkou dezinfekčního prostředku a spláchnout ho do záchodu. V přírodě jej můžete hodit do řeky, zahrabat do půdy nebo i zabalit do kousku papíru a spálit.

Co dělat, když klíště nevytáhnete celé

V případě, že se vám při vyndávání klíště přetrhne a přední část zůstane v ráně, vyhledejte lékaře.

7. Sledujte ránu

Vytažením klíštěte to nekončí. Vzhledem k tomu, že až každé třetí klíště je nositelem nákazy lymeskou boreliózou, je na místě ránu ještě tři týdny poté kontrolovat. Zarudlá skvrnka je normální, varovným znamením je, pokud se začne zvětšovat anebo uprostřed vybledne. V těchto případech vyhledejte lékaře!

V ČR se objevily nové druhy klíšťových borelií. Lékařské testy je neumí odhalit

Hlavně včas

Včasným odhalením a vytažením klíštěte můžete snížit riziko nákazy lymeskou boreliózou prakticky na minimum. Proto na nic nečekejte a hned, jak si klíště objevíte, se chopte pinzety, dezinfekce a zatočte s ním!

Chytrá videa

Pokud si stále s bezpečným odstraněním klíštěte nejste jistí, na internetu naleznete mnoho užitečných videí, která vás provedou krok za krokem. Zapátrejte např. na youtube.

Vyšetření klíštěte

Samozřejmě ne všechno v přírodě se vyskytující klíšťata jsou nakažená. Ta zdravá ale okem nerozpoznáme. Pokud máte obavu z infekce lymeskou boreliózou nebo encefalitidou, můžete klíště odeslat do laboratoře, kde se na vyšetření specializují.

K čemu je laboratorní vyšetření dobré

V laboratoři klíště podrobí testům a vyhodnotí, zda je nakažené nebo ne. Pokud je např. klíště přenašečem boreliózy, je zde 30 % šance, že vás touto chorobou nakazí. Důležitá je samozřejmě také doba přisátí.

Doba přisátí

Délku „hodů“ klíštěte na vašem těle můžete odhadnout podle poměru těla a zadečku. Pokud je poměr 1:1, klíště je přisáté zhruba den, poté s dobou přisátí zadeček narůstá a je větší než zbytek těla.

  • Pokud je klíště přenašečem lymeské boreliózy, je potřeba k přenosu bakterií aspoň 24 hodin, s rostoucí délkou doby přisátí se také zvětšuje riziko nákazy (po 48 hodinách přenese infekci zhruba 50 % klíšťat, po 72 hodinách všechna)
  • U klíšťové encefalitidy se virus přenáší velmi rychle, zároveň je ale na onemocnění účinná vakcína

Nemoci způsobené klíštětem

Infikovaná klíšťata se ve velkém vyskytují na celém území naší republiky. Nejčastěji přenášejí klíšťovou encefalitidu a lymeskou boreliózu, nakazit se od nich můžete ale i dalšími třemi, méně známými chorobami.

  • Borelióza
  • Klíšťová encefalitida
  • Ehrlichióza
  • Babesióza
  • Bartonelóza

Lymeská borelióza

Toto nejzávažnější onemocnění přenášené klíštětem způsobuje bakterie Borrelia. Proti nemoci prozatím neexistuje očkování, proto je nutná včasná diagnóza a zahájení léčby! Jen tak se předejde nepěkným komplikacím. Onemocnění probíhá ve třech fázích.

  • V první fázi můžeme na kůži v místě přisátí klíštěte pozorovat červenou skvrnu s vybledlým středem, často je také provázena horečkou, únavou, malátností a zvracením.
  • Bohužel se v některých případech příznaky první fáze neobjeví a onemocnění se rovnou projeví druhou fází.
  • Pro druhou fázi jsou typické bolesti kloubů, jejich otoky, bolesti svalů a jiná těžko léčitelná chronická onemocnění. Může dojít i k obrně periferních nervů či zánětu srdečního svalu.
  • Třetí fáze se objevuje až několik měsíců či roků po rozjetí infekce a projevuje se např. zánětlivým postižním kůže, záněty kloubů, mozku, míchy, srdce či oka.

Klíšťová encefalitida

Ačkoliv je proti klíšťové encefalitidě dostupné velmi účinné očkování, stále se jedná o rozšířené onemocnění. Jde o virové zánětlivé onemocnění mozku a mozkových blan, které má obvykle dvě fáze. Klíšťovou encefalitidou u nás onemocní přibližně 500–800 lidí ročně a až u třetiny nemocných dojde k trvalým následkům!

Ehrlichióza

Jedná se o bakteriální onemocnění, které napadá bílé krvinky a snižuje tak obranyschopnost. Projevuje se horečnatými stavy a velmi závažné je toto onemocnění v těhotenství.

Babesióza

Toto onemocnění je způsobeno prvokem rodu Babesia, který napadá červené krvinky infikované osoby. Často doprovází boreliózu, v tom případě bývá průběh nemoci mnohem závažnější. Onemocnění může probíhat bez příznaků nebo s vážnými malarickými příznaky. Závažné je pro osoby se sníženou imunitou nebo s odebranou slezinou.

Bartonelóza

Nepříliš často se vyskytující bakteriální onemocnění, které postihuje hlavně chovatele koček, osoby se sníženou imunitou, pacienty s odebranou slezinou nebo jiným vážným onemocněním a skupiny žijící ve špatných podmínkách (bezdomovci, alkoholici atd.).

10 mýtu o klíšťatech a očkování proti klíšťové encefalitidě

Nezapomínejte na prevenci

Nejlepší obranou proti onemocnění je samozřejmě prevence. Proto chystáte-li se do přírody, oblečte si světlé kalhoty s dlouhými nohavicemi, na kterých lezoucí klíště snadno odhalíte, uzavřené boty a nezapomeňte ani na repelent.

Odpusťte si polehávání v trávě

Ideální je také vybavit se i trikem s dlouhým rukávem (což ovšem v létě může být téměř nemožné) a nohavice si strčit do ponožek. Vyhněte se prodírání vysokou trávou nebo jiným porostem, nelehejte si na trávu a pohybujte se jen po zpevněných cestách. Po návratu se ihned pečlivě prohlédněte a zopakujte i druhý den.

Hlídejte i mazlíčky

Napadení klíštětem se nevyhýbá ani vaším chlupatým miláčkům, kteří si ho mohou přinést z venkovního řádění. Pro klíště mohou sloužit jako prostředník, díky kterému se snáze dostane k vám. Proto je pravidelně prohlížejte.

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Vzhledem k vysokému výskytu infikovaných klíšťat na našem území není na škodu popřemýšlet nad očkováním proti klíšťové encefalitidě. Vakcína je vysoce účinná a naočkovat se mohou nechat děti i dospělí.

Kdy se nechat očkovat proti klíšťové encefalitidě

Očkování probíhá ve třech dávkách, které se aplikují do ramene. Ochrana nastupuje asi 14 dní po druhé dávce, po té třetí jste chráněni další 3 roky. Očkuje se celý rok, pouze v létě se zkracuje doba mezi jednotlivými dávkami.

Kolik stojí očkování proti klíšťové encefalitidě

Cena jedné dávky se pohybuje okolo 800 Kč, bližší informace vám poskytne váš praktický lékař, který vás také naočkuje.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

7 kroků jak správně vyndat klíště dle nejnovějších poznatků