Jak srazit teplotu: Víte, které léky na horečku nesmíte dát dětem?
Taťána Kročková
21. 4. 2020
Horečka je běžný příznak mnoha onemocnění a ne vždy je žádoucí snažit se jí rychle zbavit. Proč je někdy prospěšné mít horečky, kdy srazit horečku a jaký lék k tomu použít? Poradíme vám, na co byste neměli v případě horečnatého onemocnění zapomenout a které léky na horečku jsou nebezpečné pro děti.
Kdy srazit horečku? Ideálně ne hned!
Zvýšená teplota nebo horečka patří mezi častý příznak mnoha různých onemocnění. Je to přirozená obranná reakce imunitního systému, který chrání organismus napadený nákazou a pomocí horka likviduje v těle nežádoucí mikroorganismy. Právě z tohoto důvodu by se zvýšená teplota neměla hned srážet, aby se naše tělo dokázalo přirozeně vypořádat s nemocí svými vlastními silami.
Horečka nad 38,5°C už pobízí k tomu, abychom použili nějaká antipyretika. Ale i v tomto případě můžeme ještě počkat a po lécích sáhnout teprve až v případě opravdu vysoké horečky, která dosahuje k 39°C a výše. Tam je to již žádoucí kvůli riziku vzniku křečí a také proto, aby si organismus schvácený horečkou trochu odpočinul a vypotil z těla bacily a viry.
Febrilní křeče u dětí i dospělých
Křeče u horečky nebývají ničím neobvyklým. Pokud se jedná o vysokou horečku nad 39°C, zejména u miminek a malých dětí hrozí takzvané febrilní křeče, které jsou důsledkem toho, že si jejich organismus ještě nedokáže poradit s tak velkou tepelnou zátěží. Křeče mohou být pro miminka nebezpečné, proto se jim preventivně při vysoké horečce podávají léky proti křečím, které působí na nervovou soustavu a uvolňují svaly.
U febrilních křečí také mohou pomoct minerály a soli, zejména vyšší dávky hořčíku, který má protikřečový účinek. Hořčík se osvědčuje i u svalových křečí v lýtkách nebo při tetanii u dětí a dospělých. Horečka často způsobuje svalové křeče, na které hořčík skvěle zabírá.
Které léky na horečku? Dospělí mají více na výběr!
Čím srazit horečku? U dospělých je to mnohem jednodušší. Sáhnout můžeme po lécích, které obsahují účinnou látku paracetamol, ibuprofen nebo kyselinu acetylsalicylovou. Tato antipyretika snižují teplotu a pomáhají od bolesti. Ibuprofen i kyselina acetylsalicylová mají navíc protizánětlivý účinek. Některá antipyretika ale mívají nežádoucí účinky a nejsou vhodná úplně pro každého. Například ibuprofen ve vyšších dávkách může poškodit žaludeční sliznici a způsobit žaludeční vředy.
Obdobně je to s kyselinou acetylsalicylovou, která má kromě antipyretických a analgetických účinků také protisrážlivé vlastnosti. Příznivě působí na srdce a cévy, ale už ne dobře na sliznici žaludku, na játra a na ledviny. Navíc se nesnáší s mnohými dalšími léky a má spoustu nežádoucích účinků. Za nejvhodnější a nejčastěji používaný lék se tedy většinou považuje paracetamol, který má nejméně nežádoucích účinků na trávicí trakt, ale ve větších dávkách může poškozovat játra. Zajímavostí je, že paracetamol ovlivňuje lidské emoce.
Jak srazit teplotu u dětí?
Horečka u dětí může být srážená dětskými sirupy proti horečce, které nejčastěji obsahují ibuprofen nebo paracetamol. Léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové pro děti absolutně nejsou vhodné, ačkoliv se dětem ještě před pár desítkami let zcela běžně podávaly. Kyselina acetylsalicylová, která se dříve získávala z vrbové kůry, se dle doporučení lékařů může nabízet dětem starším 15 let. Nedoporučuje se ani těhotným a kojícím ženám. Kromě rizika vzniku alergie a dalších četných nežádoucích účinků právě u dětí po podání kyseliny acetylsalicylové hrozí vzácný a nebezpečný Reyův syndrom, který může skončit i smrtí.
Teplotu u dětí lze srazit také pomocí bylinek a homeopatik. Dobře se osvědčují i studené zábaly.
Paracetamol a koronavirus: Kvůli strachu z ibuprofenu došel v lékárnách paracetamol!
Paracetamol je nejrozšířenější léčivo, které se pod různými názvy léků používá na snížení horečky u dětí i dospělých. Paracetamol jako antipyretikum a analgetikum však momentálně dochází v lékárnách kvůli pandemii koronaviru. Tento lék na horečku byl totiž vyhodnocen jako nejvhodnější při onemocnění Covid-19. Poplašná zpráva o tom, že ibuprofen není vhodné užívat při nákaze koronavirem se sice nepotvrdila, přesto lidé nejčastěji sahají po paracetamolu, a to často i preventivně. A to je velká chyba! Jak již bylo řečeno, léky na snižování horečky je vhodné užívat teprve v případě, pokud jsme opravdu nemocní a máme teplotu vyšší než 38,5°C.
Nedostatek paracetamolu v současné době motivuje farmaceutické firmy k tomu, aby dodávaly na trh nové léky s obsahem paracetamolu. Lékárny si také stanovují svá pravidla, která určují, kolik přípravků s jednou účinnou látkou si může jeden člověk maximálně zakoupit. Zkrátka je potřeba, aby se dostalo i na ostatní.