Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Jak sušit šípky. Uchovejte pomocníky v boji proti nachlazení

Jana Langová

Jana Langová

2. 10. 2017

Zima pomalu přebírá nadvládu, teploty stále klesají a my jsme nuceni ze skříní vytáhnout tlusté vlněné svetry a péřové bundy s kožíškem. Zároveň to znamená i spoustu bacilů létajících kolem nás a hrozící nachlazením. Proto víc než kdy jindy potřebujeme silnou imunitu, která se s tím vším popere. Kromě otužování, teplého oblečení a minimalizace stresu nám pomůže i vhodná strava, bohatá na vitamín C. A kde všude ho najít? Třeba v našem šípku!

Sušené šípky: Zázrak z našich luhů a hájů

Šípkový čaj je v zimě neocenitelný a hojně doporučovaný. Pomáhá nejen proti nachlazení, ale i křečovým žilám, působí močopudně a člověk se po něm lépe soustředí. Můžete si ho pořídit v obchodě anebo v lékárně, ale pokud chcete opravdovou vitaminovou bombu, tak se samozřejmě nic nevyrovná čaji z vlastnoručně nasbíraných a usušených šípků. Nejedná se o nic náročného, zvládnou to i začátečníci. A rovnou to můžete spojit s příjemnou podzimní procházkou po přírodě a dosyta si tak užít posledních teplých slunečních paprsků doznívajícího podzimu.

Hurá na sběr šípků!

Šípek je souplodí nažek rostliny zvané růže šípková (Rosa canina). Ta se nachází na okrajích lesů, prosluněných mezích, stráních a v příkopech. Vybavena je trny, proto doporučujeme si na sbírání vzít staré oblečení, rukavice a nůžky. Sbíráme jen zralé šípky, které mají lesklou červenou slupku, jsou tvrdé a uvnitř mají nažloutlou dužinu s jemnými chloupky. Vhodné je ukládat je do látkové tašky, ale dobře poslouží i obyčejná igelitka či proutěný košík.

Po návratu domů šípky proberte a vyřaďte plesnivé či nahnědlé kusy. Zároveň je zbavte okvětí, očistěte, omyjte a nechejte dokonale oschnout.

Sušení šípků v sušičce

Nejjednodušší způsob, nicméně ne každý sušičku má. Šípky rozmístěte na mřížku a řiďte se návodem k obsluze. Správně usušený šípek je tmavě červený, tvrdý, drolí se a uvnitř nesmí být lepkavý anebo vlhký.

Sušení šípků po staru

Jde o pomalé sušení na suchém a teplém místě, popřípadě na sluníčku, objeví-li se. Nasbírané plody rozprostřete na plechu vyložené pergamenem či papírovými utěrkami a nechte několik dni sušit. V průběhu je kontrolujte, zda některý nechytl plíseň a prohrábněte je. Pokud chcete zabránit usedání prachu, přikryjte je ubrouskem.

Jak sušit šípky v troubě

Nejrychlejší způsob. Troubu zahřejte na 70°C a šípky vysypte na plech s pečícím papírem anebo mřížku. Dvířka od trouby nechte pootevřená a sušte. Důležité je šípky kontrolovat, aby se neupekly a nezhnědly.

Co se sušenými šípky dále?

Šípky můžete skladovat v uzavřené dóze anebo plátěném pytlíku, pověšeném ve větraných prostorech. Čaj si připravíte následovně: v hrnci dejte vařit vodu a až začne vřít, tak na každý litr vody přisypejte zhruba hrnek šípků. Vařte na mírném ohni další půl hodinu, případně déle, chcete-li silný čaj, a poté přeceďte.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak sušit šípky. Uchovejte pomocníky v boji proti nachlazení