Jak trénovat všímavost neboli Mindfulness. 4 jednoduchá cvičení
Jana Langová
25. 1. 2018
Dnešní uspěchaná doba nás vrhá do náruče stresu, nepříjemných emocí a plytkých vztahů. Místo užívání přítomnosti se neustále zaobíráme minulostí, prohrami a nejistou budoucností. Pokud to chcete změnit, přečtěte si, jak trénovat všímavost neboli Mindfulness.
Všímavost neboli Mindfulness
Všímavost je fenomén posledních let, jehož podstatou je vědomé prožívání přítomnosti, bez hodnocení a zbytečných očekávání. Žijete totiž tady a teď a pokud si to uvědomíte, získáte správný odstup a větší plochu pro nové, neautomatické manévry.
S všímavostí objevíte svůj vnitřní klid.
Ačkoliv je Mindfulness založena na buddhistické psychologii, od té doby se dál vyvíjí a její účinnost a přínos potvrzují mnohé vědecké výzkumy. Její výhodou je fakt, že se ji může naučit každý, a to pravidelným cvičením, které klidně může probíhat doma.
Žijeme v době fake news. Jak naučit děti kriticky myslet a odolávat manipulaci?
Jak vám trénink všímavosti může pomoci
Všímavost pomáhá s:
- Lepším zvládáním stresu, emocí a nepříjemných prožitků,
- vytrhnutím z kruhu bludných myšlenek,
- soustředěním,
- bořením zvyků, negativních návyků a vyšší kreativitou,
- chronickým stresem, nespavostí a chronickou bolestí.
1. Soustřeďte se na svůj dech
Základním cvičením všímavosti je samozřejmě věnování pozornosti přítomnému okamžiku. Toho nejjednodušeji dosáhnete, pokud si na pár minut zameditujete. Všímavá meditace nemá přesná pravidla, zkrátka se uvelebte na pohodlném místě a v pozici s rovnými zády.
Zavřete oči a upřete pozornost na svůj dech. Vnímejte každý nádech a výdech, jejich rytmus a proudění vzduchu skrz dýchací cesty. Nechte se unášet svým dechem a zároveň ho nijak neovládejte, prostě dýchejte přirozeně.
Pokud vám během tohoto cvičení uteče mysl jinam nebo vám nejde se soustředit pouze na dech, vůbec se tím nestresujte. Není to o tom, že svou pozornost celou dobu věnujete dechu, ale všímáte si přítomnosti, takže také svých myšlenek. Vždy se ale snažte vrátit k dechu.
Mysl se vám může zklidnit nebo čeřit neposedným odbíháním jinam. Po nějaké době můžete oči otevřít a všímat si i svého okolí.
Léčivé účinky chůze. Neuvěříte, co dokáží udělat procházky s naším mozkem
2. Vnímejte činnost
Věnovat pozornost přítomnosti nemusíte jenom při meditaci. Trénujte to i při obyčejných stereotypních činnostech jako je čištění zubů, pití kávy nebo mytí nádobí. Uvědomujte si, co právě děláte a co se právě děje.
Důležité je, abyste se věnovali pouze dané činnosti. Takže pokud zrovna myjete nádobí, nepřemýšlejte nad tím, co musíte ještě odpoledne nakoupit, kdy máte vyzvednout děti a podobně. Také netelefonujte, nemluvte s manželem a ani si nepouštějte televizi nebo rádio.
Místo toho vnímejte každý okamžik a pohyb. Jak berete do ruky talíř, jeho vzory, proud tekoucí vody… Nehodnoťte, pouze vnímejte přítomnost. A užívejte si jí.
3. Jděte na procházku
Chůze v přírodě je jedním z nejlepších okamžiků pro trénink všímavosti. Nabízí toho tolik na pozorování a přitom málo věcí k odvádění pozornosti. Navíc je to zaručený lék na přemíru stresu a dobrou náladu.
Jediné, co musíte udělat, je vnímat přítomnost. Všímejte si přírody, zvláštních tvarů stromů a vůně květů. Uvědomujte si pohyby svého těla, jednotlivé stahy svalů, které jsou zapotřebí k vykročení. Nikam nepospíchejte.
Při cestě si také uvědomujte pocity, které ve vás vnímané věci vyvolávají. A až se vrátíte, zkuste si ještě na pár minut sednout na klidné místo a nechat doznít veškeré pocity.
Jóga a stres. Jaké má jóga blahodárné účincích na naši psychiku?
4. Za co jste vděčné?
Dalším cvičením je vděčnost. Vaším úkolem (i když je dobré nebrat tato cvičení jako úkoly, ale spíš jako cestu) je si sednout a uvědomit si 5 věcí, za které jste vděčné. Ať už jsou to vaše děti, manžel, práce nebo krásný hrníček.
Ze začátku to možná půjde špatně, přeci jenom 5 věcí je dost, ale aspoň vás to přiměje všímat si i drobných detailů a úkonů dne. Cvičení byste měly opakovat každý den a vždy se snažit přijít s něčím novým, včetně toho, za co jste vděčné samy sobě.
Vděčnost nám pomůže uvědomit si to dobré v našich životech a vyrovnat tu negativní sílu zaměřování se na chyby a špatné věci z minulosti a strach z budoucnosti.
Vyzkoušejte kurzy
Pokud máte se všímavostí problémy a vaše mysl pořád plyne jinam a nemůžete se soustředit, zkuste navštívit některý z mnoha kurzů Mindfulness, které najdete po celé republice.
Co potřebujete k získání vnitřního míru
Cesta k všímavosti a přítomnému okamžiku je trnitá a často to můžete chtít vzdát. Tak to ale bohužel chodí: I hru na piáno musíte poctivě trénovat, abyste jí ovládly. Co tedy potřebujete k tomu, abyste cestu k vnitřnímu míru absolvovaly?
Trpělivost
Pokud si uvědomíte, že k dosažení cíle vždy musíte vytrvat a být trpělivé, budete schopny setřást ze sebe vnitřní napětí, které je způsobeno tlakem na získání všeho hned teď a tady. Nenechte se odradit neúspěchy.
Přijmutí
Některé věci se v životě zkrátka dějí a není v našich silách je změnit nebo odvrátit. Ať už je to obyčejná bouřka v den grilování nebo těžká nemoc. Bojem a stresováním ohledně negativní události ničíme akorát sebe, ale nic s tím neuděláme.
Neznamená to, že z ní musíte být šťastné. Pouze přijměte její existenci a tolerujte jí. Nevěnujte jí svůj strach a vztek, zbytečně plýtváte energií. Tento neemoční náhled vám navíc pomůže myslet racionálněji a přijít s rozumným řešením.
Sebekázeň
Sebekázeň je potřebná k tomu, aby vás udržela na cestě. Pokud si vnitřní mír stanovíte jako svůj životní cíl, sebekázeň vám pomůže se nevzdat a i po pádu vstát a pokračovat. Protože jak už víte, všímavost k vám nepřijde jen tak sama od sebe, musíte na ní pracovat. Každý den.