Výskyt vší se vždy zvyšuje v podzimních měsících. Je to proto, že děti nastoupí zpět do škol a školek, kde se vši šíří velmi snadno. Mají k tomu totiž ideální prostředí a spoustu příležitostí. My vám ale poradíme, jak co nejúčinněji ochránit vaše díte před nákazou vší. Jedná se jen o několik málo pravidel, která nebudou vaše dítě nijak výrazně omezovat.
Jakým způsobem se vši šíří
Veš dětská se nejčastěji šíří přímým kontaktem vlasů, který je u malých dětí velmi častý. Děti jsou bezprostřední a lidský kontakt jim není cizí, proto jejich vlásky přichází často do kontaktu. Méně často se vši šíří sdílením oblečení, které přišlo do kontaktu s vlasy napadenými vši. Vši dokážou přežít v nepřátelské prostředí až 2 dny a tak je možná nákaza i z kontaminovaného koberce, či nábytku.
Zamezte kontaktu vlasů
Měla byste dohlédnout na to, aby se vaše dítě vyhýbalo takzvanému kontaktu head-to-head, tedy, aby se hlavou příliš netulilo k ostatním dětem. Takovýmto způsobem se totiž vši přenášejí nejčastěji a kontaminace je velmi snadná. Na přenašeči se symptomy mohou projevit až po 3 týdnech, a tak se vaše dítě může nakazit naprostou náhodou.
Nepůjčujte své osobní věci ani nejlepším přátelům
Děti by především neměli sdílet své hřebeny, gumičky, ani sponky a to ani se svými kamarády. V žádném případě by si děti mezi sebou neměli půjčovat ručníky, ve kterých se vši rády drží. Pokud dojde ke kontaminaci takových předmětů, je nutné je takzvaně vyvařit. Ponořte je alespoň na 15 minut do horké vody, která má alespoň 130°C. Jedině tak totiž vši z předmětů odstraníte.
Mějte oddělené věci
Také byste měla dohlédnout na to, že si vaše dítě odkládá věci odděleně od věcí ostatních dětí. Nejenže tak zamezíte záměně, nebo ztrátě oblečení vašeho dítka, ale zároveň ho ochráníte před přenosem vší. Naučte tedy vaši ratolest, aby si dávala věci stále na stejné místo, které je vyhrazené jenom pro něj. Když ho k tomu budete vést již od útlého věku, později mu na tom nebude připadat nic zvláštního.
Včasná léčba
Pokud už se vaše dítě již nakazilo vši, je důležité, abyste včas zasáhla. Především malé děti si samy neuvědomí, že je svědí hlava, a tak musíte být všímavá vy. Pokud budete mít jakékoli podezření, prohlédněte vlasy vašeho dítěte. U kořínků jsou totiž vši vidět i pouhým okem. Jestliže se vaše podezření potvrdí vizuálně, můžete zajít k lékaři, nebo si rovnou zakoupit přípravky proti vším v lékárně.