Při vyslovení slova tatarák nejspíše některým z nás nadskočí srdce samou libostí, zatímco ostatním z nás nadskočí žaludek při představě konzumace syrového masa a neuvařených vajíček. Ať už patříte do kterékoliv skupiny, zkusit se má všechno. Neodkládejme to tedy a pusťme se s chutí do přípravy.
Výhodou je, že nemusíte vlastnit žádné speciální nádobí, ani ingredience, které lze horko těžko sehnat. Dokonce nemusíte rozpalovat ani vařič ani rozehřívat troubu. Jak správně tušíte, tatarák patří do studené kuchyně.
V restauracích může být podáván například jako předkrm. Je však nutné podotknout, že obvykle je připravován na riziko zákazníka. V tom případě je tedy lepší si jej ukuchtit sami doma a dávat pozor na to, co do něj dáváme. Především je dobré věnovat zvýšenou pozornost čerstvosti masa a vajíčkám. Nebojme se a dejme se konečně do toho.
Co si připravit?
Nachystáme si 100 až 150 gramů čerstvého kvalitního hovězího masa, nejlépe svíčkové. Dále budeme potřebovat kečup, hořčici, cibuli, vajíčko, sladkou papriku, mletý kmín, pepř, popřípadě pálivou omáčku a chilli. A nakonec topinku, na kterou celý výtvor namažeme. Co z toho využijete je už jenom na vás a vašich chutích a preferencích.
Co s masem?
Ze všeho nejdůležitější snad je, jakým způsobem si připravíte maso. Nejlepší volbou je oškrábat je. Ale jak? Dokonalé jemnosti dosáhnete tím, že ostřím nože budete sjíždět opatrně dolů, vždy však ostrý nůž musí směřovat kolmo na masová vlákna.
Pokud se vám tato metoda z nějakého důvodu příčí, pak můžeme použít obyčejný mlýnek na maso a pomlít třeba dvakrát. To proto, abychom získali co nejjemnější masovou hmotu.
Co přidáme?
Pokud se zadařilo, oškrábané maso dáme do misky a postupně přidáváme ostatní přichystané ingredience. Můžeme začít například syrovým celým vajíčkem, dále vložíme lžičku hořčice a kečupu, pak podle chuti posypeme sladkou paprikou, mletým kmínem a pepřem.
Jestli máte rádi všechno ostré, dochutíte pálivou omáčkou nebo využijete výraznou chuť chilli. Pak všechno důkladně zamícháme do sebe a můžeme servírovat na připravenou topinku.
Preferujete-li dokonalost, pak nezapomeňte topinku pěkně očesnekovat. Jako doplněk můžete nabídnout například kousek rajčete, zelného salátu či okurku. Nebo pro ještě větší úspěch není na škodu ozdobit hotové jídlo bylinkami.