Menu
WomanOnly
Škola vaření

Jak uvařit fazole a proč je vlastně jíst

Redakce

Redakce

9. 6. 2014

Fazole, plody rostliny Phaselous, patří do čeledi bobovité a pochází z tropické Ameriky. Tyto malé ledvinky jsou bohaté na vlákninu, železo, draslík, zinek, bílkoviny, sacharidy, aminokyseliny, obsahují vitamin B a C.

Celkově působí tento druh luštěnin blahodárně na naše zdraví, fyzické i psychické. Je známo, že fazole nadýmají, tomu zabráníme častější konzumací.

Nejznámějším a pro mnohé nejchutnějším druhem jsou fazole červené. V kuchyni často sáhneme i po fazoli černé, zelené, bílé, čínské, Navy, Adzuki, Mungo, Pinto, Borlotti, Cannellini aj.

Syrové fazole jsou tvrdé a obsahují jedovaté látky, které se tepelnou úpravou neutralizují.

Příprava syrových fazolí

Základem je nechat fazole před přípravou jakéhokoliv pokrmu dostatečně odležet ve studené vodě (nejlépe přes noc). Proprané a odleželé fazole dále scedíme a vaříme podle receptu.

Fazole adzuki patří mezi nejoblíbenější fazole. Prdět po nich nebudete

Konzervované fazole

Fazole z konzervy jsou na přípravu mnohem jednodušší, nemusíte je totiž namáčet. Máte-li chuť na studený pokrm, prostě je jen nandejte na talíř. Pro teplou verzi je můžete ohřát v kastrůlku nebo mikrovlnné troubě.

Jak je servírovat

Fazole jsou velice tvárná surovina, můžeme z nich připravit jak přílohy, tak hlavní jídla, guláš, polévku, kaši, omáčku, salát… Způsob úpravy je jen na vás – můžete je zapéct, uvařit i orestovat.

Velmi známé je Chilli corn carne, pokrm z Mexika, připravovaný z červených fazolí. Z Adzuki fazolí se v Japonsku připravuje Adzuki-mochi, což je sladká rýže s fazolemi.

V Indii vás pohostí opraženým Mungem, v Itálii polévkou Minestrone, do které se přidávají Cannellini fazolky. V Anglii se často fazole pouze vyndají z konzervy, ohřejí a podávají k snídaňovému menu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak uvařit fazole a proč je vlastně jíst