Ječné kroupy známe spíše jako obilovinu pro zahuštění polévky, ovšem málokdo ví, že se z nich dá vytvořit velmi chutná, zdravá, i levná, příloha k mnoha jídlům. Co kroupy obsahují, jak je uvařit a pro přípravu jakých jídel se hodí nejlépe?
Ječné kroupy a co obsahují
Ječné kroupy jsou výbornou přílohou, na kterou dnes často zapomínáme. Kroupy se mohou připravovat z nejrůznějších obilovin, nejčastěji však známé ječné kroupy, které se prodávají v různých velikostech. Ječmen je velice zdravá obilovina, která obsahuje spoustu cenných vitamínů a minerálů, zejména jsou to vitamíny skupiny B, které jsou dobré na nervy. Kroupy mají také dostatek železa proti chudokrevnosti, dále i množství zinku, selenu, křemíku, vápníku a hořčíku. Jsou tedy velmi zdravé a doplňují do našeho těla všechno, co potřebujeme.
Kroupy jsou rovněž skvělým zdrojem vlákniny i bílkovin a dobře nás zasytí. Používají se též v lidovém léčitelství, třeba k obkladům na zanícená místa. Výživnější, praktičtější a bohatší na nutrienty jsou pochopitelně větší kroupy, než ty drobné.
Proč zařadit ječmen na jídelníček a k čemu je zelený ječmen?
Jak uvařit kroupy jako přílohu
Při vaření krup záleží především na jejich velikosti. Pokud jsou velmi malé, stačí jim na uvaření jen pár minut, pokud jsou větší, musí se vařit třeba i hodinu. Kroupy také při vaření velmi nabydou. Proto si dávejte pozor, v jak velkém hrnci a jakém množství vody je vaříte. Mohou totiž nabýt na objemu až trojnásobně i více. Nyní vám představíme dva způsoby, jak uvařit kroupy.
- Kroupy nasypeme do misky, zalijeme vlažnou vodou, propereme je a scedíme. Poté je vložíme do hrnce a přidáme vodu, které by mělo být zhruba trojnásobně více než krup. Kroupy pak necháme 30 minut odstát, vodu osolíme a přivedeme k varu. A jak poznáme, že jsou kroupy již uvařené? To, že jsou kroupy hotové, zjistíme tak, že jsou měkké a nabyly na objemu.
- Pro vaření můžeme také použít jiný postup, kterým ušetříme energii. Je však poněkud zdlouhavější. Kroupy dáme do vody a ihned je přivedeme k varu. Poté sporák vypneme a kroupy necháme 30 minut odstát. Tento postup ještě dvakrát zopakujeme a kroupy jsou hotové.
Jak uvařit ječné kroupy do polévky
Pokud kroupy připravujeme do polévky, vždy je vaříme v odděleném hrnci zvlášť a přidáváme je do polévky až nakonec! Polévka by se totiž jinak zakalila a nemuseli bychom také odhadnou správné množství krup.
Recept na uzenou polévku s kroupami. Její výrazná chuť vás překvapí
Ječné kroupy nasladko, nebo naslano?
Kroupy můžeme jíst jak nasladko, tak i naslano. Na sladký způsob můžeme kroupy ochutit cukrem, máslem a skořicí, nebo třeba jablky, hruškami a švestkami, osladit medem či obilným sladem.
Na slaný způsob lze vyzkoušet například smažené kroupy, nebo jimi třeba nastavit bramborovou kaši. Kroupy lze ale využívat jako náhradu rýže, pohanky či jáhel. Hodí se do rizota, nebo se z nich také připravuje tradiční houbový kuba. Kroupy dost lepí, takže jsou právě ideální na kaši, nebo na rizoto, ale i pro přípravu různých placiček nebo knedlíčků, případně také jako náplň do různých zeleninových pokrmů, například do plněných paprik či k lilku.
Nejvíce se hodí kroupy k zeleninovým jídlům, už tak samy o sobě jsou kroupy dost tučné a výživné, není tedy potřeba kombinovat je s luštěninami nebo s masem.
Recepty s ječnými kroupami
Sladká kaše s ječnými kroupami
Kroupy uvaříme do měkka a smícháme s máslem, medem, skořicí a strouhaným jablkem, rozinkami a vlašskými ořechy.
Smažené kroupy na cibulce
Smažené kroupy připravíme tak, že uvařené, propláchnuté a odkapané kroupy dáme na pánvičku, na které je již osmažená cibulka s kmínem. Poté přidáme kroupy a majoránku, pepř a rozdrcený česnek a osmažíme do křupava. Tento pokrm se hodí nejen jako příloha, ale i jako samostatné jídlo.
Houbový kuba
Sušené houby namočíme a osmažíme na sádle či rostlinném oleji s trochou kmínu a majoránky či česneku, nebo trochu pepře, přidáme vodu a podusíme je. Zvlášť uvaříme kroupy. Kroupy osolíme, přidáme dušené houby a důkladně promícháme. Následně vše dáme upéct do vymazané zapékací mísy. Můžeme přidat i zelený hrášek. Nakonec ještě přidáme pokrájenou červenou papriku, čerstvá rajčátka nebo rukolu.
Kroupové rizoto
Připravte si svou oblíbenou zeleninu a koření, maso přidávat vůbec nemusíte. Uvařte kroupy a dejte je do rizota místo rýže. Vše smíchejte dohromady, dochuťte dle libosti, na závěr přidejte i čerstvou zeleninu, například ředkvičky. Můžete posypat strouhaným sýrem. Místo sýra třeba lze na závěr do rizota vmíchat kvalitního tuňáka z konzervy.
Kroupová zeleninová polévka
Připravte si oblíbenou zeleninovou polévku s bramborem, neměla by chybět mrkev, brokolice, zelený hrášek nebo kukuřice. Zvlášť si uvařte kroupy a vmíchejte je do hotové polévky. Nezapomeňte na česnek a petrželku!