Žádnou polévku neuvaříte bez poctivého zeleninového vývaru. Stačí vám k němu pár kousků zeleniny, velký hrnec a trocha koření. Nahrazovat ho bujónem je naprosto zbytečné, protože zeleninový vývar zvládne i každý kulinářský začátečník.
K přípravě zeleninového vývaru není potřeba nic víc než na čtvrtky nakrájená rajčata, na větší kousky pokrájená cuketa, petržel, mrkev, celer, na polovinu rozkrojená cibule a palička česneku. Přidat můžete ale i jakoukoli jinou zeleninu.
Cibuli neloupejte, wakame přidejte
Když vám něco z uvedeného chybí, prostě to vynechejte, představivosti se meze nekladou. Chcete-li mít vývar ještě o něco zdravější, přidejte do hrnce kousek namočené řasy wakame, která dodává do těla v přírodní podobě železo. Druhý tip zní: Cibuli rozkrojte, ale neloupejte. Slupka pustí do vývaru krásně zlatavou barvu.
K zelenině přidejte několik kuliček nového koření, pepře, špetku kmínu, pár lístků bobkového listu a sůl. Nejlepší je pro vaření zeleninového vývaru použít vysoký hrnec. Voda v něm vytvoří na zeleninu větší tlak a polévka bude o to lepší. Zeleninu v hrnci přivedeme k varu a pak ztlumíme a na mírném ohni pak vaříme asi hodinu. Nakonec vývar přecedíme a je hotovo.
Zmražený jako když najdete
Zeleninový vývar se dá použít jako základ mnoha polévek, ale také omáček nebo s ním můžete podlít pečené maso či zeleninu. Čerstvý vydrží v lednici přibližně čtyři dny a můžete z něj průběžně odebírat do zrovna připravovaných jídel. Druhou možností je vývar zmrazit a vrátit se pro něj někdy příště.
Velkým trendem moderní doby je nahrazovat poctivě připravovaný zeleninový vývar bujónem. Jednou za čas se tento prohřešek určitě dá přejít, ale rozhodně si neusnadňujte práci pokaždé. Bujón totiž obsahuje velké množství nezdravého barviva, většinou kurkumu a glutamát sodný, který může ve větším množství způsobit i odumírání mozkových buněk. Jedna kostka bujónu navíc obsahuje obrovské množství soli, často až jednu polovinu doporučené denní dávky.