Ztracené vejce může znít jako pokrm hodný odborného kuchaře a patřící na vytříbenou tabuli. Přitom se hodí třeba i na obyčejný salát či ke koprovce a jeho příprava rozhodně není nijak složitá. Držte se několika zásad a okamžitě z vás bude přebornice.
Ztracené vejce by mělo správně vypadat tak, že pevný bílek obaluje tekutý žloutek, který při rozkrojení kouzelně vyteče třeba na salát. K jeho přípravě stačí jen trochu zručnosti, voda a ocet. Vajíčko přitom musí být co nejčerstvější, aby bílek držel dobře pohromadě.
Vajíčko si nejprve rozklepněte do malé mističky, nesmíte přitom porušit celistvost žloutku. Pak přiveďte v hrnci vodu k varu, přidejte do ní lžíci octa a mícháním vytvořte uprostřed vír. Když je dost hluboký, přilijte do něj rychle vejce. Pak už ho stačí jen tři až čtyři minuty vařit a je hotovo.
Tip první: Velký hrnec
V hrnci s větším průměrem se vám bude lépe vytvářet vír a příprava vejce bude snazší. Vybírejte proto raději široký rendlík než malý kastrůlek.
Velikonoce a vejce: Jak poznat čerstvá a co vám o nich řekne vyražený kód?
Tip druhý: Pomalý var
Voda se nesmí vařit příliš zprudka. Velké bubliny mohou vajíčko potrhat. Ideální teplota pro začátek je kolem osmdesáti stupňů, kdy voda už pobublává, ale nijak divoce.
Tip třetí: Opatrnost je na místě
Vajíčko lijte do víru opravdu opatrně, klidně ještě přes lžíci, aby se nepotrhalo. Pokud si nejste jisti, přidejte do vody trochu víc octa, který by měl případné škody při prvních pokusech trochu zmírnit.
Největší vejce na světě a dalších 9 šílených faktů o vajíčkách
Ztracené vejce můžete dát navrch obyčejného pokrájeného salátu s hořčicovým dresingem, vykouzlíte tak stylové jídlo třeba i pro návštěvu za pár minut. Hodí se ale třeba i k bohaté nedělní snídani nebo jak už bylo zmíněno třeba jako obměna obyčejné koprové omáčky.