Máte-li rádi rýži na všechny způsoby, pak je pro vás na trhu moc šikovný pomocník. Jmenuje se rýžovar a je možná chytřejší než vy. Rýži totiž nepřipálí, nepřevaří a navíc v ní zachová všechny živiny i lepší chuť. Vařit v něm je nadmíru snadné.
Rýžovary nejsou jen módní záležitostí
Máte doma už mnoho zaručeně praktických přístrojů, na které se už léta jenom práší? Rýžovar se mezi ně nejspíš nezařadí. Jde totiž o hrnec, který vám skutečně usnadní život.
Když se rozhodnete vařit rýži, máte bez rýžovaru prakticky dvě možnosti. Koupit rýži v pytlíku, která bývá méně kvalitní a navíc ji při vaření nemůžete ochutnat a nezjistíte, jestli už je hotová nebo převařená. Druhou možností je rýže sypká, kdo ji ale někdy připálil, ví, že umývat takový hrnec je skutečně zážitek.
Rýžovar má s ohledem na tyto potíže dvě hlavní výhody. Rýži v něm nemůžete připálit a dokonce ani rozvařit. Navíc z ní neslíváte žádnou vodu, takže si zachovává nejen chuť, ale i živiny. Rýžovary totiž fungují většinou na principu páry.
Jak v rýžovaru vařit
Zpočátku je dobré se držet návodu a zkoušet své oblíbené druhy rýže. Obecně platí, že na jeden díl rýže se dávají dva díly vody, ale velmi záleží na konkrétním rýžovaru a také na druhu rýže. Před vložením do hrnce rýži několikrát propláchněte, dokud není voda při proplachování čirá.
Pak dejte rýži i poměrnou část vody do rýžovaru, zapněte ho a dejte si nohy nahoru, už stačí jen počkat. Rýžovar sám vyhodnotí, že je rýže hotová a dá vám vědět. Když zrovna ještě nebudete mít hlad, stačí nechat přístroj udržovat rýži teplou. Umí to tak, že se na chuti a kvalitě nic nezmění a rýže bude i po šesti hodinách udržování pořád výborná.
V některých rýžovarech můžete rovnou s rýží připravovat třeba i zeleninu nebo maso. Pak máte hotový celý pokrm naprosto bez námahy. Rýžovary se totiž ve většině případů i velmi snadno čistí.