Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak vnést přírodu do svého bytu. Vytvořte si doma uklidňující prostředí

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

18. 6. 2019

Procházku lesem nic nenahradí, ale nemusíte bydlet na kraji vesnice, abyste se mohli cítit aspoň trochu ve spojení s přírodou. Stačí si podle toho zařídit svůj byt.

Výběr barev udělá hodně

Krokem k navození té správné atmosféry je už jen to, jaké pro design bytu zvolíte odstíny. Rozhodně se tím nemusí myslet jen zelená. Dobrým zdrojem inspirace je vyrazit do terénu – les, tráva, skály… Při pohledu do svého pokoje jednoduše odlišíte, které z barev se těm venku podobají. Hodí se tedy zemité odstíny hnědé, šedé a zelené, ale také jiných barev. Posuďte sami, co do vašeho přírodního pokoje ladí. Nemusíte se vůbec vyhýbat ani jiným odstínům – menší prvky v barvách jako fialová nebo červená představují krásné kontrastní oživení.

Přírodní materiály v interiéru

Kámen, dřevo, hlína, bavlna, bambus… Ne nadarmo jsou v posledních letech v oblibě. Vypadají skvěle v každém bytě a hodí se ke všemu – a hlavně, působí na oko harmoničtěji než umělá hmota. Nehrozí u nich, že vám budou do ovzduší uvolňovat škodliviny. Jsou kvalitnější a déle vydrží, což je šetrnější k životnímu prostředí než použít plast. I jejich získávání je ekologičtější.

Velkou roli může sehrát vzhled stěn. Ve zděném domě nebo srubu má své kouzlo vnitřní strana zdi ve své přirozené podobě. V bytě tohoto stylu můžete dosáhnout samolepícími tapetami se vzory cihel, kamene nebo jakýmikoli přírodními motivy. Na podlaze nic nezkazí tradiční dřevěné parkety, do koupelny se hodí kámen. Odvážnější mohou zkusit experimentovat s kamenem nebo hliněnými kachlemi i jinde – jen je možná třeba dát pozor, aby to nevypadalo všude jako v koupelně.

Dekorativní prvky si můžete lehko obstarat sami – stačí zajít ven. Kamínky, šišky i klacíky nebo třeba hlemýždí ulity se dají umístit kamkoliv a poslouží jako milá a minimalistická dekorace. Ti umělecky založení z vás určitě vymyslí a vytvoří zajímavé aranžmá nebo něco naprosto nevídaného.

Kvalitní přírodní nábytek se vyplatí

Jak vbést přírodu do vašeho bytu

Co se týče materiálů, hlavní oblast jejich uplatnění bude bezesporu nábytek. Přírodním nábytkem se může myslet dekorativně vyřezávaná skříň z masivu, ale nejen ta. Jste-li fanoušky lehkého a vzdušného designu, také nepřijdete zkrátka. V oblibě jsou například stolečky a židle i různé doplňky a dekorace z ratanu neboli španělského rákosu nebo bambusu. Výplety některých židlí a dalšího nábytku bývají také z mořské trávy nebo banánových vláken. Při výběru nábytku do místnosti hleďte na celkový dojem a nepřekombinujte styly. Spojení sady křesílek z nažloutlého bambusu s mahagonovou almarou v pozadí může v jednom pokoji působit krásně a v jiném být estetickou katastrofou

Poklady z půdy

Příznivci rukodělné výroby a umění mohou i podpořit místní truhláře a pořídit si něco originálního a vyrobeného s láskou. Anebo to s trochou šikovnosti zkusit sami. A co půda rodičů, prarodičů – nenajde se něco? Někdy ty pravé poklady máme dávno doma. Renovace dá starému nábytku novou šanci ještě sloužit a na půdě uvolní místo. Kdo by se nechtěl pochlubit pravou starožitností ve vlastním obýváku?

Živá příroda pohladí na duši

Jak vbést přírodu do vašeho bytu

Od začátku je patrné, že v žádném případě nelze opomenout pokojové rostliny. Mají pozitivní vliv na ovzduší v bytě – vyrobí vám čerstvý kyslík, zachytí ze vzduchu prach a některé škodlivé látky. A také jsou krásné a mohou ulevovat od stresu.

Zeleň by neměla chybět v žádné místnosti. Větší palmy vypadají dobře na zemi v rozích, menší květináčky se dají i zavěsit. Rostliny ozdobné listem krásně ladí ke dřevu a barevné květiny může být o trochu těžší umístit, ale fantazii se nakonec meze nekladou. Jen zajistěte každé rostlince vhodné světelné a teplotní podmínky a nezapomínejte zalévat. Přírodnímu vzhledu napomůže užití keramických květináčů místo plastových.

Rozjasněte domov přirozeným světlem

V prvé řadě přirozenému dojmu škodí umělé osvětlení ze žárovek a zářivek. Když je možnost, raději využijte slunečního svitu, který působí pozitivně na duši. Čím prosvětlenější místnost, tím lepší náladu můžete mít a tím více se můžete cítit nabití energií.

Zvažte, stojí-li vám za to nechat si na okně tu vzorovanou bílou záclonu po babičce. I když jsou záclony síťované, ve výsledku blokují poměrně mnoho světla a na okně působí těžce. Závěsy na druhou stranu, pokud mají hezký vzor, budou příjemnou dekorací po stranách okna. Může s nimi jen být obtížné manipulovat, máte-li starou opotřebovanou garnýž se žabkami – pak se ji určitě vyplatí vyměnit za tyč s kroužky.. Dalším, o něco praktičtějším řešením jsou žaluzie nebo rolety. Tak či onak nechávejte okno přes den rozestřené a pouštějte si domů co nejvíce světla.

Síla živlů

Jak vbést přírodu do vašeho bytu

Mnohé tradiční filozofické směry, ať už západní nebo východní, pracují s teorií přírodních živlů. Cokoli od lidské povahy po kus nábytku se dá na základě podobnosti zařadit k jednomu či druhému elementu. Za předpokladu, že všechno souvisí se vším, se můžeme živly inspirovat při zařízení bytu. Ať už následujeme čínské učení feng-shui nebo spoléháme na svou intuici, rovnováha živlů nám přispěje k vytvoření poklidného a pozitivně nabitého prostoru. Práce se všemi přírodními živly navíc využije plný potenciál, který umění bytového designu skýtá.

Oheň v domácnosti představuje sporák, kamna nebo krb, a také svíčky a lampičky. Element vody vnesete do místnosti třeba fontánkou, máte-li na ni místo, ale to není zdaleka jediná možnost. Zapojte představivost. Vodu může představovat například zrcadlo, protože odráží paprsky světla, a též vlnitými a zaoblenými tvary v nábytku a doplňcích. Země se reprezentuje snadno – pokojovými rostlinami a užitými materiály. Vzduch do pokoje doplní závěsné dekorace, rozevlátá látka, vonné tyčinky… a samozřejmě otevírání oken.

Východní směry pracují s pěti živly: ohněm, vodou, zemí, kovem a dřevem. Rozhodnete-li se při zařizování domácnosti inspirovat tímto dělením, není nic snazšího než nahlédnout do některé knihy o feng-shui.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak vnést přírodu do svého bytu. Vytvořte si doma uklidňující prostředí