Ať už sháníte dioptrické či sluneční brýle, měla byste vědět, který tvar brýlí vám sluší nejvíce. Brýle navíc, stejně jako kterýkoli jiný módní doplněk, podléhají módním trendům. Víte, jaké brýle se nyní nosí? Poradíme vám, jak vybrat brýle, aby podtrhly vaši krásu a zároveň jste byla trendy!
Jaké brýle mi budou slušet?
Brýle mají schopnost odpoutat pozornost od malých nedostatků na naší tváři, ale naopak některé nedostatky také vyzvednout. Při jejich výběru tedy nesmíme kromě vlastního vkusu zapomínat ani na tvar hlavy či obličeje, který nejvíce ovlivňuje výběr správných obrouček.
Návštěva očního lékaře
Nesmíte zapomínat, že dioptrické brýle mají především zdravotní funkci. Je potřeba pravidelně navštěvovat očního lékaře, který během preventivní prohlídky zjistí nejen počet dioptrií, ale také např. vnitřní oční tlak. Pokud je tlak v oku vyšší, než 19, je potřeba podstoupit další vyšetření, aby se případně předešlo nevratnému poškození očního nervu a nevyhnutelné slepotě, pokud by se jednalo o glaukom. Kolikrát je totiž už pozdě. Prevence je zde opravdu důležitá, a to i tehdy, pokud na sobě žádné příznaky nepozorujete!
Jaké brýle se ke mě hodí?
Jelikož se ne každé brýle hodí pro každý typ obličeje, nabízíme vám několik rad. Hrubé brýlové obruby hranatý obličej rozšiřují, kulaté brýle oválný obličej dál zaoblují. Výsledný efekt je z estetického hlediska nepříznivý. Jaký typ obrouček brýlí se hodí zrovna ke mně? Nejprve si ujasněte, jaký tvar obličeje máte.
Jak se mít ráda? Získejte větší sebevědomí během několika dní!
Jak vybrat brýle podle tvaru obličeje?
Každému typu obličeje se hodí jiný tvar brýlí. Ať už jsou ale obecná doporučení k tvarům obličeje jakákoli, vyberte si takové, které se líbí vám. Volba závisí především na vašem vkusu a stylu, abyste se v brýlích cítila co nejsebevědoměji. Základem je při výběru správná velikost. Úzký obličej potřebuje užší brýle. Kulatý a široký obličej si zase zaslouží širší obruby. Pokud si nejste jistá, jaký tvar obličeje máte, vytiskněte si fotografii vašeho obličeje a obkreslete červenou fixou obrys. Sledujte šířku obličeje ve spáncích, na lícních kostech a na bradě. Máte kulatou, hranatou nebo špičatou bradu? Tak který tvar obličeje je ten váš?
Jaké brýle sluší hranatému obličeji?
Pokud máte hranatý obličej s ostřejšími liniemi a stejně širokým čelem, lícními kostmi a bradou, budou vám slušet oválné brýle. Zjemníte tak ostřejší rysy hranatých linií a docílíte jemnějších proporcí. Nejvíc vám budou slušet pilotky a také kulatější a retro brýle. Kromě brýlí oválného nebo kulatého tvaru s úzkými obroučkami vám budou slušet také bezobroučkové brýle.
Jaké brýle sluší kulatému obličeji?
U nás se jedná o nejobvyklejší tvar obličeje. V případě, že je váš obličej spíše kulatý, hodí se k vám především hranaté brýle s tenkými obroučkami. Kulaté brýle by příliš zvýrazňovaly jeho kulatost vašeho obličeje. Vyvážíte ji tak, že si vyberte hranaté brýle. Pokud si ale myslíte, že vám sluší tolik moderní kulaté brýle a cítíte se v nich dobře, není důvod se jim vyhýbat. Přeci jen se jedná o obecné kategorie, každý obličej je jiný a ne všechny lze napasovat do jedné kategorie. Důležité je, abyste se sama sobě v brýlích líbila!
Jaké brýle sluší oválnému obličeji?
Máte jen o trošku širší lícní kosti a jinak se váš obličej směrem k čelu a k bradě mírně zužuje: Pak máte v podstatě ideální tvar a bude vám slušet jakýkoliv tvar brýlové obrub. Asi nejlépe na vás budou vypadat hranaté brýle, ale také jemnější a zakulacené brýle a samozřejmě pilotky Aviator udělají stejně dobrou službu. Výběrem správných obroučků můžete dosáhnout ještě pozitivnější dojem.
Srdcovitý nebo trojúhelníkový obličej
Máte širší čelo a obličej se směrem k bradě postupně zužuje. Máte tedy trojúhelníkový obličej. Vybírejte si spíš kulatější obruby s tenkými obroučkami. Vyrovnáte tak výraznější rozdíl mezi šířkou obličeje v čele a v úrovni brady. Velmi vám budou slušet pilotky nebo retro i kulatější brýle.
Rekapitulace na závěr
Zjistěte svůj tvar obličeje a snažte se vybírat brýle s opačným tvarem, abyste docílili vyváženosti proporcí. A proto dodržujte následující pravidla, jak vybrat brýle:
- K oválnému tvaru obličeje se hodí jakýkoliv tvar brýlí.
- Hranatému tvaru obličeje sluší zejména kulatý nebo oválný tvar brýlí a pro kulatý tvar obličeje je to přesně naopak.
- Trojúhelníkový tvar obličeje má nejraději kulatější tvar brýlí.
Doporučujeme Vám v klidu si prohlédnout obrázky a vybrat si, který typ obličeje se nejvíce podobá Vám. Vyplatí se být k sobě upřímný a „nekrášlit“ skutečnost, jen tak si můžete být jistá, že se vám podaří zvolit ty nejvhodnější. To, jaký dojem chcete brýlemi dosáhnout, závisí pouze na Vás. Vyplatí si však předem promyslet, jak byste v nich chtěli působit.
Pozor na obočí!
Pokud máte nesymetrické obočí či obličej, vybírejte takové brýle, které vám je co nejlépe zakryjí. To platí zejména u slunečních brýlí. Asi by nevypadalo úplně dobře, kdyby vám nad brýlemi koukalo jen jedno obočí. To je jedno z hlavních pravidel, jak vybrat brýle.
Pozor na nejčastější chyby při výběru brýlí
- Nevhodně zvolená velikost, barva či materiál
- Nevhodně zvolená obruba vzhledem k počtu dioptrií
- Nevybíráte brýle podle tvaru obličeje
Jak vybrat správné sluneční brýle?
Nyní se zaměříme na sluneční brýle. Co se týče tvarů, platí víceméně to samé jako u brýlí dioptrických. Pozor ovšem na kvalitu UV filtru.
Jaké sluneční brýle se ke mě hodí?
Sluneční brýle chrání oči před škodlivým UV zářením. Zároveň jsou i oblíbeným módním doplňkem, proto si na jejich výběru dáváme záležet. Dnes se podíváme na výběr polarizačních brýlí, slunečních dioptrických brýlí a antireflexní úpravu. Sluneční brýle chrání kromě očí i pokožku kolem nich. Vybírat bychom měli brýle s UV filtrem 400, který nepropustí žádné záření nižší vlnové délky než 400 nanometrů, a je tak pro oči dokonalou ochranou.
Sluneční brýle a druhy skel
Mezi nejoblíbenější barvy slunečních brýlí patří hnědá, šedá a tmavě zelená. Tyto barvy totiž neovlivňují naše barevné vnímání. Pokud si pořizujeme brýle za účelem módního doplňku, můžeme sáhnout i po růžové, modré, žluté nebo oranžové barvě. V tomto případě je ale dobré vědět, že například brýle s modrými skly nejsou vhodné k řízení, jelikož tlumí červenou a zelenou barvu. Skla vybíráme i podle intenzity zabarvení, která je ukazatelem, kolik procent barvy jednotlivá čočka obsahuje. Měla by to být jedna ze zásadních věcí, jak vybrat brýle.
Polarizační brýle
Polarizační brýle jsou vhodné především pro řidiče, ale oceníte je i při sportu a běžném nošení. Tyto brýle poskytují jasnější vidění s větším kontrastem a zvýrazňují přirozenost barev. Poskytují očím 100 % ochranu před sluncem. Brýle s polarizačním filtrem jsou k očím šetrnější a tolik je nenamáhají. Tyto brýle jsou k dostání v základních odstínech šedé, hnědé a šedozelené. Nově jsou k dostání i se samozabarvovací brýlovou čočkou, která se přizpůsobuje měnícím se světelným podmínkám.
Chcete-li si ověřit, že opravdu máte brýle s polarizačním filtrem, stačí, když na sebe dáte dvoje polarizační brýle. Obsahují-li polarizační filtr, budete přes ně dobře vidět. A jakmile jedny z nich otočíte o 90°, neuvidíte vůbec nic. Jejich skla se stanou neprůhlednými.
Antireflexní úprava brýlí
Díky antireflexní úpravě šetříte své oči přibližně o 8 % více jak s brýlemi bez této úpravy. Vyplatí se hlavně při práci s počítačem, při umělém osvětlení a při řízení za horší viditelnosti. S těmito brýlemi vám ostatní uvidí do očí, což při komunikaci ocení protistrana. To by také mělo hrát roli v tom, jak vybrat brýle.
Sluneční dioptrické brýle
Slunečních dioptrických brýlí lze docílit více způsoby. Nechcete-li si pořizovat nové brýle, můžete si vzít kontaktní čočky, které běžně nosíte a na oči nasadit sluneční brýle. K dostání jsou i sluneční polarizační brýle, které se nasazují přes dioptrické brýle, takzvané sluneční brýle přes brýle.
Další možností je si na dioptrické brýle pořídit sluneční klipy, které přichytíte svorkou na obroučky dioptrických brýlí. Pokud se rozhodnete pro úpravu svých stávajících brýlí, můžete si nechat do slunečních brýlí zabrousit tmavé dioptrické čočky. Při použití stejné barvy čoček ani nepoznáte, že byly brýle upraveny. A podobný postup lze provést i naopak. Do dioptrických obrub lze použít i dioptrické sluneční čočky.
Existuje několik variant dioptrických slunečních čoček. Můžete si zvolit čočky polarizační, samozabarvovací, s antireflexní vrstvou a dalšími povrchovými úpravami, multifokální, celoplošně zbarvené, gradálně zbarvené, plastové nebo minerální. V oční optice vám jistě rádi poradí, jak vybrat brýle.
Jak probíhá plastika očních víček? 6 věcí, které byste měli před zákrokem vědět
Výběr brýlí online
Již existují zavedené, profesionální internetové obchody s brýlemi, které na svých stránkách nabízí moderní aplikace, díky kterým si brýle hned vyzkoušíte on-line, a máte tak okamžitou představu, zda vám sedí. Přes e-shop pak brýle velmi jednoduše objednáte i se skly a pak už se jen těšíte na balíček, který vám dorazí za několik málo dní. Ty pokrokovější e-shopy s brýlemi jdou ještě dále. Pokud si brýlové obruby chcete fyzicky skutečně vyzkoušet a poradit se třeba s rodinou, můžete využít on-line službu vyzkoušení brýlí doma. Za drobný poplatek si vyberete on-line tři páry dioptrických obrub, které za vámi přicestují balíčkem, a vy je pak můžete v pohodlí domova několik dní zkoušet.
Jaké brýle jsou moderní?
Dioptrické brýle už dávno nejsou jen nutnou zdravotnickou pomůckou, která svým nositelům nabízela jedinou funkci, a sice lepší vidění. Lidé dnes brýle začínají naopak považovat za důležitý módní doplněk, jímž chtějí okořenit svůj styl. A tak se u dioptrických brýlí konečně začíná kromě funkčnosti hledět také na estetickou stránku a design. A to je správně.
Jaké brýle se nosí?
Nosí se zejména brýle v retro stylu padesátých, šedesátých i sedmdesátých let, pro který jsou typické výrazné plastové obruby, s většími očnicemi různých tvarů. Tento výrazný, hravý styl postupně válcuje usedlou klasiku kovových obdélníkových obrub s úzkými očnicemi. Upouští se také od přezdobených stranic, což umožňuje brýlím vyniknout především svým tvarem, velikostí a lákavými barvami. Nosí se jak jednobarevné brýlové obruby ve stejném odstínu po celé obrubě nebo v gradientu z tmavšího odstínu po světlejší, tak také obruby v nápaditých barevných kombinacích. Velkým hitem jsou pak brýle z nevšedního transparentního plastu pastelových barev.
Nejaktuálnějším trendem jsou brýle, které vyvolávají reminiscence na 90. léta, tedy brýle kulatějších tvarů. Populární jsou např. modely Ray-Ban RX 7046 5364, Vogue model 2937, Ray-Ban® model 7073, MEXX model 5348, MEXX model 6312, Tom Tailor model 60355, příp. cokoli v podobném stylu. Tento typ obrouček sluší víceméně každému tvaru obličeje, snad jen vysloveně kulatému ne. Je především potřeba, abyste v nich cítila dobře. Kvalitní značkové brýle lze pořídit za cenu okolo 2500 Kč. Teď už víte, jak vybrat brýle,