Je zřejmým faktem, že spánek je pro regeneraci našeho těla velmi důležitý. Nezáleží ovšem jen na jeho délce, ale i na jeho kvalitě. Jedním z faktorů, které ovlivňují kvalitu spánku, je nepochybně matrace, na které spíme. Jak při jejím výběru nepochybit a nezadělat si na zbytečné zdravotní problémy? Poradíme vám, jaké materiály volit.
- Zdroj: Shutterstock.com
Před výběrem matrace
Pokud si kupujete novou matraci ke své staré posteli, je samozřejmě nutné vybírat podle typu, rozměru a nosnosti roštu. Tyto informace si tedy zjistěte a při nakupování jej mějte po ruce. Je také dobré rozmyslet si, kolik chcete do matrace investovat. Obecně platí, že ceny kvalitních matrací se pohybují od 1 500 Kč. Někomu se to může zdát mnoho, ovšem jde o jednorázovou investici na dlouhou dobu – kvalitní matrace vydrží klidně i 10 let.
Latexu se vyhněte
Nejdůležitějším kritériem, jaké byste měli při výběru matrace sledovat, je nepochybně materiál, z kterého je vyrobena. Dnes je na trhu matrací k dostání poměrně hodně druhů materiálů.
Vedle klasických pružinových matrací se stále stávají oblíbenější latexové matrace, u kterých výrobci často uvádí, že jsou hypoalergenní. To ovšem nemusí být vždy pravda – podle výzkumů se v přírodním latexu, který se při výrobě v různých poměrech kombinuje se syntetickým, skrývá kolem 150ti druhů bílkovin, z nichž je 35 potenciálních alergenů. Rovněž většinou nebývají zrovna nejlevnější, ovšem záleží na výrobci.
Latexové matrace také mají uzavřené póry, tudíž jsou relativně neprodyšné. Je tedy nutné je kombinovat s lamelovým roštem. Nejsou vhodné na pevný podklad, jelikož zde důvodu z důvodu nedostatečného provzdušení hrozí napadení plísněmi.
Vsaďte na pěnové matrace
Lepší volbou než latexové matrace jsou pěnové matrace, ať už z jednoho druhu pěny či dvou (tzv. sendvičové matrace). Jde například o matrace z paměťové pěny, známé také jako líná pěna či viskoelastická pěna. Díky otevřené buněčné struktuře, která se mění v závislosti na teplotě, se dokáže dokonale přizpůsobit tělu. Pomalé navracení do původní polohy zajišťuje, že na matraci nezůstávají proleženiny.
Při výrobě pěnových matrací se hojně kombinuje HR pěna a PUR. HR pěna, známá také jako studená pěna, je typická svými velkými póry, které zajišťují vysokou prodyšnost materiálu. Je ceněná rovněž kvůli skvělým termoregulačním schopnostem. Vyrábí se z kvalitní PUR pěny a to tzv. za studena. PUR pěna, tedy polyuratenová pěna, se zase vyznačuje vysokou pružností a zároveň tvarovou stálostí. Dalším kladem PUR pěny je relativně nízká hmotnost, a tedy jednodušší manipulace s matrací. HR pěna tak často tvoří jádro sendvičových matrací, zatímco z PUR pěny je vyrobena svrchní vrstva.
Není pěna jako pěna
Při výběru matrace je však třeba mít na paměti, že kvalita PUR pěny u různých výrobců se může lišit. Kvalitní pěnová matrace z PUR pěny musí být vzdušná a propustná, což je záležitostí její výroby. Aby bylo dosaženo vzdušnosti matrace po celé její délce, měla by být z obou stran perforovaná a nedocházelo tak k hromadění vlhka a tepla. Takto v České i Slovenské republice vyrábí matrace pouze firma PURTEX, a to z kvalitní PUR pěny.
I z jiných důvodů je sázkou na jistotu spolehnout se na ověřeného výrobce. Pěnové matrace PURTEX neobsahují zdravotně závadné ftaláty, disponují úpravou proti roztočům i klinickým hodnocením (kolekce matrací Natur&Dream vyráběna ze studené pěny COOLFLEX je opatřena certifikátem ZDRAVOTNICKÝ PROSTŘEDEK od Ministerstva zdravotnictví ČR). Přes všechny tyto klady nejsou nijak drahé, tudíž i poměr cena/výkon je příznivý.