Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak vybrat pračku? Víte, na co se zaměřit, a které jsou ty nejlepší dle testů

Redakce

Redakce

4. 9. 2017

Chystáte se pořídit si nebo někomu z rodiny novou pračku a nevíte si s výběrem rady? Není divu. Výběr vhodné pračky za rozumnou cenu není jednoduchý a bez potřebných informací se můžete lehce napálit. Právě pro vás jsme připravili test automatických praček pro rok 2016 a 2017, abyste věděli, jak vybrat pračku právě nejvhodnější pro vás.

Nejlepší pračky 2016 a 2017

Při sestavování žebříčku jsme volili nejlepší automatické pračky na základě testů časopisů (jako je např. dTest), různých organizací, ale především názorů zákazníků. Testy praček jsou samozřejmě přínosné, ale může se stát, že bude něco důležitého opomenuto. Proto jsou názory zákazníků v tomto ohledu klíčové. Právě recenze automatických praček podle zkušeností zákazníků vám většinou nejlépe napoví o kvalitě daného produktů. Pojďme se spolu nejprve podívat, podle čeho si pračku vybrat. Pak budou prezentovány nejlepší automatické pračky pro rok 2016 a 2017.

Jak vybrat pračku?

Pokud se chystáte koupit novou pračku, chcete mít jistotu, že za své peníze získáte tu nejlepší. Uvádíme zde proto seznam klíčových bodů, které je nutné při výběru té nejlepší pračky zvážit.

Typ pračky

Pračky můžeme rozdělit do dvou základních typů – pračky s předním plněním a pračky s vrchním plněním. Pračky s vrchním plněním bývají široké okolo 45 – 50 cm a hluboké okolo 50 cm. Jsou vhodné do domácností s omezeným prostorem. Většina domácností ale preferuje pračku s předním plněním. Šířka předem plněných praček je standartně okolo 60 cm a hluboké okolo 50 cm. Pokud máte menší prádelnu či koupelnu, lze si pořídit tzv. slim verzi předem plněné pračky, které jsou až o 15 cm méně hluboké, než normální pračky, a šetří tak prostor. Rozměr pračky je asi nejzásadnější věcí, jak vybrat pračku.

Kapacita pračky a velikost bubnu

Standardní kapacita pro pračku je 5 – 6 kg prádla. To je dostačující pro menší domácnost, ale většina nejprodávanějších modelů v má větší kapacitu, než je tato. Model s kapacitou 7 kg bude pravděpodobně vhodný pro většinu rodin a 8 kg pro větší rodiny (4+ osob). Mějte na paměti, že v bubnu musí zůstat trocha místa, aby se prádlo mohlo pohybovat. Většinou se doporučuje plnění do 80 % kapacity. Proto pokud víte, že budete prát většinou 6 kg prádla, pořiďte si model s 8 kg kapacitou.

Jak prát bílé prádlo? S těmito triky budou vaše košile a ponožky jen zářit!

Mít větší kapacitu je velkou výhodou pro většinu lidí, protože nebudete muset prát několikrát denně, abyste vyprali všechno špinavé prádlo. Možnou nevýhodou je, že model s větší kapacitou potřebuje více elektřiny a vody, takže je méně úsporný, pokud pračku nenaplníte celou. Další problém je, že musíte mít, kam tolik prádla pověsit. Zvažte tedy, zda nebude výhodnější pračka se střední kapacitou s tím, že budete prát častěji, ale zároveň se vám bude sušák pohodlně vejít do koupelny. Nebudete muset navíc čekat, až se vám sejde dost prádla najednou, abyste mohli prát. Pokud se chystáte pořídit si i sušičku, zvolte si model se stejnou kapacitou jako pračka.

Náklady na provoz

Náklady na provoz jakéhokoliv spotřebiče je jeden z faktorů, který zajímá lidi nejvíce. Nemá smysl kupovat pračku, která by stála o 1000 Kč méně, kdyby dražší, ale za to úspornější pračka za 2 roky provozu danou tisícovku ušetřila. Průměrnou spotřebu výrobci uvádějí na speciálním štítku EEI s hodnotami od A po G. Většina dnešních praček dosahuje velmi dobrých hodnot od A až po A+++. Náklady na provoz jsou jednou z klíčových věcí, jak vybrat pračku.

Hlučnost

Pokud žijete v rodinném domě, hluk většinou tolik nevadí. Pokud ale žijete v bytovém domě, mohli byste hlučnou pračkou obtěžovat sousedy, příp. by vás pračka mohla např. budit v noci, pokud se rozhodnete prát v úsporném tarifu. Doporučujeme vybrat pračku, která nepřesáhne hranici 78 dB. Většina moderních praček se svou hlučností drží okolo 55 dB při běžném chodu. Při odstřeďování dochází k navýšení hluku až na hodnoty okolo 75 dB.

Počet funkcí

Většina lidí se naučí používat pouze několik málo programů. Moderní pračky ale již disponují programy, které vám ulehčí práci, a především zefektivní praní. Pračka by měla mít programy zohledňující materiál, z něhož je prádlo ušito. Bavlna obecně potřebuje nejintenzivnější praní, zatímco syntetické látky vyžadují jemnější zacházení. Užitečný je také program na praní obuvi. Nutný je také program na ruční praní. Vybírejte pračku, která má v nabídce teploty také 50°C, což je vhodná teplota např. na středně zašpiněné barevné prádlo. Standardně bývá 30°C na tmavé a barevné prádlo, 60°C na bílé a 90°C např. na lůžkoviny.

LCD Displej

Dříve byly LCD displeji vybavovány jen dražší modely, v současnosti už je však mají i méně drahé pračky. S LCD displejem je jednodušší provést nastavení potřebných parametrů pro praní a zároveň velice rychle zjistíte, co zrovna pračka dělá a jak dlouho jí to ještě bude trvat.

Rychlost otáčení

Rychlost otáček se u nejlepších praček pohybuje v rozmezích od 1000 do 1600 otáček za minutu. Čím rychleji se dokáže buben otáčet, tím více dokáže z prádla vypudit vody. Prádlo je pak rychleji suché, ať už jej sušíte venku na šňůře nebo v sušičce prádla. Ale pozor – zase je více zmačkané. Záleží tedy na vás, zda vyberete nižší stupeň odstřeďování a budete prádlo déle sušit, ale téměř bez žehlení, anebo zvolíte více otáček s tím, že jej budete muset déle žehlit. Většina praček má minimálně dvě rychlosti ždímání, které se nastavují v závislosti na nastaveném programu. Bavlna potřebuje rychlejší otáčky než umělé materiály jako polyester.

Jak odstranit zápach z pračky? Pomůže praní na vyšší teplotu

Test praček 2016

Nyní přistoupíme k výsledkům testu praček za rok 2016, podle prodejnosti, hodnocení zákazníků, dtestu pračky 2016 a recenzí uživatelů.

Jak vybrat pračku – nejprodávanější pračky za rok 2016

Jak vybrat pračku? Orientujte se podle nejprodávanějších modelů za rok 2016. Rozdělili jsme je do dvou kategorií, protože nemá příliš smysl srovnávat pračku za 6 000 Kč a za 17 000 Kč.

Nejlepší pračka do 10 000 Kč

Nejprodávanější předem pračkou v roce 2016 je Whirlpool AWS 63013, kterou lze pořídit za cenu okolo 6 500 Kč a zákazníci ji hodnotili 86%. Tato pračka byla v roce 2016 i 2015 vyhodnocena ve své kategorii jako jeden z finalistů nejpopulárnějšího výrobku dle zájmu spotřebitelů z Heuréky. Má maximální náplň 6 kg, 1000 ot./min a energetickou třídu A+++, spotřebu vody 39 l a spotřebu elektrické energie 0,70 kWh. Třída účinnosti praní ja A a s rozměrem 84,5×59,5×45cm (V x Š x H) se dobře vejde i do menších koupelen.

Na druhém místě je opět Whirlpool, model AWO/C 6304, která stojí 6 200 Kč a hodnotili ji 87 %.

V závěsu se umístila pračka Gorenje W 6503 /S, která stojí 6200 Kč a zákazníci s ní byli spokojeni na 80 %.

Velice levnou pračkou je pátá Indesit IWSC 51051 C ECO za necelých 5000 Kč. Spokojenost 87%.

Nejprodávanější pračky do 20 000 Kč

Jak vybrat pračku nad 10 000 Kč? V dražší kategorii nejlépe zabodovala pračka AEG ProSteam L7FBE48SC, která získala hodnocení vynikajících 92% a stojí okolo 14 000 Kč. Technologie ProSteam snižuje pomačkání až o třetinu. Méně chemického čištění a žehlení snižuje opotřebení vláken. Energetická třída A+++, spotřeba el. energie 137 kWh, spotřeba vody 54 l. Maximální náplň pračky 8 kg. Hlučnost při praní 51 dB. Počet otáček 1400/min. Hlučnost při odstřeďování 75 dB. Účinnost pracího výkonu je A a účinnosti odstřeďování je B.

Na druhém místě se umístila AEG ProSense L6FBG68SC, která má dokonce 96% spokojenost zákazníků a stojí okolo 13 000 Kč.

Na třetím místě v této kategorii se umístila Bosch WVH30542EU za téměř 20 000 Kč. Spokojenost 92%.

Další příčku obsadila AEG Lavamat 85470SL za 12 000 Kč. Hodnocení má 93%.

Prodejnost praček napoví, jak vybrat pračku, ale není to samozřejmě vše. Důležitá jsou jednotlivá hodnocení zákazníků na webových stránkách eshopů.

Pračka s vrchním plněním – vítěz testu

Pokud máte menší byt, přinášíme vám výsledky testu praček s horním plněním dle prodejnosti a hodnocení zákazníků. Nejprodávanější vrchem plněná pračka roku 2016 byla jednoznačně Whirlpool TDLR 60110, kterou pořídíte za 6 500 Kč. Získala 93%. Na druhém místě byla pračka Zanussi ZWQ 61215WA, kterou lze sehnat za cenu okolo 6 000 Kč. Zákazníci hodnotili spokojenost s pračkou na vynikajících 88 %.

Vítěz nezávislého testu 2017

Jako nejlepší pračka roku 2017 se umístila Bosch WAW28560EU. Stojí sice 18 000 Kč, ale má objem 9 kg, což patří k největším vůbec. Třída účinnosti praní je A, jak je u dnešních praček obvyklé, třída odstřeďování je potom standardní B. Odpovídá tomu i maximální počet otáček 1 400 za minutu, který bude bez problémů stačit i majitelům sušičky. Ve výsledku tak v prádle zůstane 45 – 54 % zbytkové vlhkosti. Pračka patří do energetické třídy A+++. Její roční spotřeba energie je přibližně 152 kWh (průměr se pohyboval okolo 160 kWh). Pračka spotřebuje cca 11 220 l za rok. Při ceně 4 Kč/kWh a 84 Kč/1 000 l byste tak za provoz pračky ročně zaplatili zhruba 1 550 Kč. Nejde o nejvyšší sumu, v testu 2017 ovšem patřila k nadprůměrným. Proto pokud hledáte co nejúspornější pračku, doporučujeme zvážit i jiné modely. Pračka vyniká svou nízkou hlučností. Při praní se drží pod hladinou 48 dB, při odstřeďování vydává 72 dB.

Manuál pro praní bot. Zablácené boty dejte do pračky, jen na vaše riziko

Nejlepší pračku podle poměru cena / výkon?

Jak vybrat pračku podle ceny a výkonu? Vyhrála pračka Beko WMY 61083 CS PTLB1, která byla podle recenzí zákazníků hodnocena jako nejvýhodnější v poměru cena / výkon. Stojí 9000 Kč a zákazníci ji hodnotili 83 %. Hlavní nevýhodou je ale její slabá třída odstřeďování a nízký počet otáček. Třída odstřeďování C znamená, že po vyždímání zůstane v prádle 54 – 63 % zbytkové vlhkosti. V prádle zůstane moc vody a sušička kvůli ní spotřebuje větší množství energie. Má kapacitu bubnu 6 kg, která je použitelná pro větší i menší počet lidí. Její třída účinnosti praní je A a energetická třída A+++. Pračka patří k nejúspornějším modelům. Za rok spotřebuje přibližně 137 kWh, zatímco průměr v době testování byl necelých 160 kWh. Spotřebu vody má také vynikající, využije pouze 8 549 l, pro porovnání, průměr v době testu byl 9 721 l. V přepočtu pračka ročně vyjde na přibližně 1 266 Kč, což oproti některým jejím konkurentkám znamená úsporu i několik set korun za rok. Slušný výkon podává i v kategorii hlučnosti. Při praní od ní můžete očekávat zvuky na úrovni 51 dB, při odstřeďování 73 dB, což je nadprůměrně nízká hodnota.

Test praček – tyhle si nekupujte

Při sestavování žebříčku jsme volili nejlepší automatické pračky na základě testů časopisů (jako je např. dTest), různých organizací a také názorů zákazníků. Právě recenze automatických praček podle zkušeností zákazníků vám většinou nejlépe napoví o kvalitě daného produktů. Je však vždy nutné procházet podrobnější hodnocení, jinak se může stát, že vám nějaký zápor nebo klad unikne. Není tedy možné jednoznačně určit, která pračka je vysloveně nejhorší. Každého zajímá něco jiného – cena, hlučnost, úspornost, rozměr, odstřeďování. Vždy se tedy zaměřte na to, co zajímá nejvíce právě vás a projděte si jednotlivé recenze na internetu nebo na webových stránkách prodejců. Tak budete nejlépe vědět, jak vybrat pračku vhodnou právě pro vás.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak vybrat pračku? Víte, na co se zaměřit, a které jsou ty nejlepší dle testů