Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak vybrat venkovní sušák na prádlo? 5 věcí, na které se vyplatí zaměřit

Venkovní sušák na prádlo oceníte vždy, když bude pěkné počasí. Prádlo uschne stejně rychle jako při použití sušičky, na rozdíl od ní je však klasický sušák mnohem ekologičtější. Ušetříte elektřinu, peníze a prádlo bude po usušení krásně vonět. Podívejte se, jak venkovní sušák na prádlo vybrat, aby splnil všechny vaše požadavky a vydržel co nejdéle.

Výběr venkovního sušáku na prádlo v 5 krocích

Nejdůležitější vlastností venkovních sušáků je odolnost. Sušák musí vydržet nepřízeň počasí, jako je například silný vítr nebo déšť. Z tohoto důvodu je vhodné brát v potaz materiál, ze kterého je vyrobený. Další parametry už závisí spíše na osobních preferencích. K nejprodávanějším venkovním sušákům na prádlo se v současnosti řadí sušák LINOMATIC 500 Deluxe Cover od Leifheitu, který je vysoce odolný a zároveň vyrobený tak, aby se s ním snadno manipulovalo.

Většina venkovních sušáků je vhodná na zahradu, nicméně některé druhy lze umístit například i na balkon. Nabídka je široká, proto je vhodné znát pár tipů, jak venkovní sušák vybrat.

1. Způsob upevnění

Venkovní sušák je v zásadě možné upevnit čtyřmi způsoby. U zahradních venkovních sušáků se nejčastěji setkáváme s ukotvením do země či do betonu. Existují však také modely, které se jednoduše připevní na stěnu domu nebo se zavěsí na zábradlí balkonu či terasy.

Pokud jde o zahradní sušáky, je nejsnazším způsobem upevnění do země. Není nutné vrtat do stěny ani řešit zabetonování a sušák je zároveň dostatečně stabilní.

2. Materiál

U sušáku, který má být umístěn venku, je materiál velmi důležitým parametrem. Měl by být vyrobený z kovu, u kterého nehrozí zrezavění. Oblíbené a praktické jsou sušáky z hliníku, který  je lehký, nerezaví a má velmi dlouhou životnost. Další možností je například nerezová ocel. Oba zmíněné materiály jsou velmi odolné a prakticky bezúdržbové.

3. Velikost

Velikost sušáku je jednou z vlastností, které se do značné míry odvíjí od osobních preferencí. Mnoho zahradních sušáků na prádlo pojme až čtyři pračky vypraného prádla, existují však také venkovní sušáky menších rozměrů, z nichž některé lze umístit i na balkon.

Především při pořizování volně stojícího venkovního sušáku je nutné počítat s tím, že zabere poměrně dost místa. Jsou-li možnosti umístění omezené, může být lepší pořídit tzv. pultový sušák, který lze používat v interiéru i exteriéru.

4. Způsob manipulace

Důležitý parametr představuje také způsob otevírání a zavírání. Manipulace s venkovním sušákem na prádlo by měla být co nejjednodušší, zvláště jedná-li se o rozměrnější zahradní sušák. Vyplatí se zaměřit také na to, zda je možné zatáhnout šňůry do bočnic a tím je snadno udržovat v čistotě.

Nejjednodušším způsobem je otevírání zatažením lanka a zavírání stlačením pojistky, popřípadě pomocí úchytu na rameni sušáku. Kvalitní venkovní sušáky na prádlo mívají také mechanismus pro vypnutí šňůr. Navíc jsou zpravidla vybavené otočným systémem, který do značné míry usnadňuje věšení prádla.

5. Stabilita

Stabilita hraje důležitou roli především u zahradních sušáků. Obecně platí, že nejstabilnější jsou sušáky ukotvené v betonu, nicméně tento způsob upevnění je poněkud náročnější. Mnohem pohodlnější cestu nabízí sušáky s ukotvením do země, jejichž obrovskou výhodou je právě snadná instalace. Pokud se navíc ukotví správně, odolají i velmi silným poryvům větru.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak vybrat venkovní sušák na prádlo? 5 věcí, na které se vyplatí zaměřit