K létu samozřejmě patří garden party a grilovačky, které jsou jednou z nejoblíbenějších večerních akcí v parných měsících. Druhý den však následuje nemilá činnost – tedy úklid. Nejproblematičtější je čištění připáleného grilu, na kterém smažili nejrůznější pochutiny od masa až po zeleninu. S našimi radami však gril vyčistíte během pár minut a téměř bez námahy!
Myslete na své zdraví!
Jste jedna z těch, která si s čištěním grilu nedělá moc velkou hlavu? Proste ho před dalším použitím rozpálíte na vysokou teplotu a doufáte, že se nečistoty vypálí? Velká chyba! Důvody, proč gril před přípravou důkladně umýt, jsou minimálně dva.
První je ten, že jídlo nebude chutnat tak dobře, když ho budete připravovat na mastném a spáleninami černém roštu! Ten druhý důvod je, že se ztuhlý tuk na roštu začne teplem roztékat a kapat na uhlí či jiný zdroj tepla. Tam se začne odpařovat a kouř, který tak vznikne, může být karcinogenní. Proto buďte v péči o váš gril velmi důsledná!
Co budete potřebovat?
Na čištění grilu nebudete potřebovat žádné drahé přípravky, ale je dobré zainvestovat do speciálního čističe na gril. Je totiž tím nejspolehlivějším pomocníkem při odstraňování mastnoty z grilu.
Potřeby na čištění grilu
- běžný saponát
- čistič na gril
- kbelík s vodou
- rukavice
- houbička
- papírové utěrky
Co nepoužívat na čištění grilu
Svůj gril si pochopitelně chcete ponechat co nejdelší dobu, a proto je nutné, aby jste o něj pečovali šetrně, aby se příliš rychle neopotřeboval. Proto na čištění grilu nepoužívejte následující prostředky:
tekuté písky – jsou agresivní a mohly by povrch grilu poškrábat
kartáče
nože
Postup
A nyní už k samotnému postupu čištění vašeho grilu. Nejprve nechte zbytky jídla spálit. Zahřejte proto gril na co nejvyšší teplotu, dokud z něj půjde kouř. Poté setřete největší nečistoty připravenou utěrkou.
Poté necháme rošt zcela vychladnou a naneseme na něj čisticí prostředek, který necháme pár minut působit. Následně setřeme nečistoty houbičkou. Zbytků mastnoty se zbavíme pomocí saponátu s vodou.