Ať už se jedná o nábytek nebo oblečení, kožené věci jsou sice dražší, ale kvalitní a dlouho vydrží. To ovšem neznamená, že se neušpiní. Jak je čistit?
Kožená sedačka
Kožené sedačky bývají drahé, ale zase se říká, že snesou hodně. I ony však potřebuje nějakou tu péči. Při běžném úklidu jí opatrně utírejte hadříkem namočeným ve vodě s trochou obyčejného mýdla. To bohatě stačí. Rozhodně při tom nepoužívejte kartáč či nějakou hrubou látku.
Speciální přípravky a bílý hadr
Pokud však chcete použít nějaký silnější prostředek, kupujte raději přímo od výrobce. Experimenty s přípravky z drogerie by nemusely dobře dopadnout. A pokud by se něco přece jen stalo, nepřijdete o záruku. Výrobci také doporučují používat bílý hadr, aby z něj na kůži nemohla například vlivem saponátu pustit barva.
Kožené oblečení
Novou bundu či kabelku z drahé kůže byste měli pouze opatrně otírat navlhčeným hadříkem. Čištění lokálních skvrn raději nechte na čistírně. Pokud jde o starší věc a vy to chcete zkusit sami, vytvořte si mýdlovou vodu a opatrně krouživými pohyby třete nečisté místo namočeným hadříkem.
Starší kousky spoustu lidí pere v pračce. Pokud dáte koženou věc do pračky, bohužel vám nikdo nezaručí, jak bude po vyprání vypadat. Mohou se na ní vytvořit vrásky či může ztratit tvar. Barva kůže může vyblednout. Pokud to však chcete přesto zkusit, postupujte následovně.
Místo prášku kastilské mýdlo
Na praní kožených věcí je místo běžných prostředků lepší použít tekuté kastilské mýdlo. Do dávkovače nalijte jednu čtvrtinu hrnku a spusťte nejjemnější program. Co se týče teploty, je lepší prát studenou vodou. Po vyprání věc rozložte a aplikujte přípravek na ošetření kůže.