Pečeme kuřata, masa všeho druhu, dorty i koláče, rozpékáme pečivo. Troubu vždy jen otevřeme na vložení pokrmu a později na vyndání hotové báječné pochoutky. Pak se jednoho dne zadíváme do otevřené trouby pozorněji a přijde šok! Nánosy mastnoty, zaprskané stěny, cosi ošklivého zapečeno na roštu. A je nám jasné, že nás čeká nesnadný úkol náročného úklidu.
Pravidelná údržba = snadný úklid
Základním pravidlem pro snadný a rychlý úklid je jeho pravidelnost. Nikdo z nás asi pečlivě nevytírá troubu po každém použití, ale když sem tam svůj čas troubě věnujeme, odměnou nám bude rychlá a snadná údržba. Kdo toto pravidlo nectí, bude zřejmě bojovat s letitými nánosy a jeho čas věnovaný troubě se bude počítat na řady dlouhých minut.
Úklid trouby jako pravidelný rituál
Každý ke svému domácímu království přistupuje jinak. Někdo má kuchyň neustále naleštěnou, jiný se jí věnuje jen jednou za čas. Já osobně se naučila malý rituál. Při každém mytí nádobí poctivě otřu i sporák. Zdvihnu železné mřížky a pečlivě vytřu okolí hořáků i i okraje varné desky. Je to otázka řádů vteřin a úklid je hotový. S troubou je to trošku horší, ale tak jednou za 14 dní si i ona zaslouží vytřít vlhkým hadříkem, namočeným v saponátu. Tím se malá vrstvička mastnoty snadno setře a trouba je opět krásná a čistá.
Úklid století – odstranění mastných vrstev
Pokud na pravidelný úklid není čas, nebo jsme k zanedbané troubě přišli v převzaté kuchyni, čeká nás náročnější úkol. Nejdříve se pokusíme vyhnout hrubému násilí. Vyjmeme grilovací mřížku a tu si dáme odmočit a odmastit do horké vody s prostředkem na mytí nádobí. Můžeme ji nechat v lázni i několik hodin. Poté hadříkem nebo houbičkou omyjeme jednotlivé části mřížky. Pokud některý připečený kousek vyžaduje tvrdší zacházení, použijeme tekutý písek. Grilovací mřížky jsou obvykle z nerez materiálu a poškrábání čistícím prostředkem jim jen tak nehrozí.
Úklid trouby na etapy
Mezitím se můžeme pustit do dvířek a stěn samotné trouby. Zde s tekutým pískem opatrně, trouba by se mohla snadno poškrábat. Nejprve tedy volíme systém samotného hadříku a odmašťující ho prostředku. Pokud mastnota zarytě drží, můžeme použít hrubou stranu mycí houbičky. Dobré je potřít stěny trouby vodou s odmašťujícím prostředkem a nechat několik minut špínu odmočit. Půjde pak odstranit mnohem snadněji.
Ocet, citron, sůl
Kdo neholduje chemii, může sáhnout po osvědčených radách našich babiček. Místo tekutého písku použít kuchyňksou sůl. Nasypat ji na navlhčený hadřík a troubu jím vydrhnout. Skvěte též funguje kypřící přášek nebo jedlá soda. Mastnotu dobře odmašťuje šťáva z citrónu, nebo ocet. Přidejte je do vody, kterou troubu myjete. Poté troubu ještě vytřete čistou teplou vodou.