Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Jak vyčistit ucho? Nebo ho nečistit vůbec?

Jana Langová

Jana Langová

19. 3. 2017

Svědění, zalehlé uši, potřeba hygieny nebo příjemná úleva. To jsou jedny z mnoha důvodů, kvůli kterým lidé sahají po prostředcích na čištění uší. Víte ale, že nesprávným čištěním si můžete přivodit závažné zdravotní problémy?

S vatovými tyčinkami do uší opatrně

Vnější ucho tvoří nejenom viditelný boltec, ale také zevní zvukovod. Právě v něm se nachází množství mazových žlázek, které produkují ušní maz, tzv. cerumen. Jedná se o nažloutlou tuhou substanci, která má ochrannou funkci – zachytává nečistoty a brání vstupu infekce dále do středního ucha. Zevní zvukovod je zakončen bubínkem, který odděluje vnější a střední ucho.

Jak vidíte, maz není žádná zbytečná věc a má svou nepostradatelnou úlohu. Při častém čistění uší si koledujete o propuknutí zánětu v zevním zvukovodu anebo vysušení kůže. A to mluvíme o tom správném způsobu… Přitom většina lidí si na čištění bere nesmrtelné a oblíbené vatové tyčinky. Těmi si ale spíše maz zatlačíte hlouběji do ucha a riskujete vznik mazové zátky, kterou vám bude muset vytáhnout lékař. Dokonce je možné si neopatrnou nebo vehementní manipulací poškodit bubínek, zvlášť při čištění uší dětem, které s sebou různě cukají.

Na čištění ucha postačí ručník

Jak tedy na správné čištění dle lékařů? Nejlepší je nečistit vůbec. Matka příroda naše uši vybavila samočistící schopností, kdy se maz postupně vysouvá ven z ucha. V takovém případě stačí, když jednou za čas namočíte cíp ručníku a s ním otřete vnější část zvukovodu, kam dosáhnete. Provést to můžete i pomocí namočené vatové tyčinky. Hlavně netlačte hluboko! Pokud však trpíte na nadměrnou tvorbu ušního mazu anebo vám maz schne a tvrdne, můžete zkusit ušní kapky a ušní spreje, které zakoupíte v lékárně. Další variantou je i čištění pomocí malíčku, který je ideálně široký a zabrání přílišnému šťourání uvnitř ucha.

Důležité je čištění nepřehánět, netlačit hluboko do zvukovodu a v případě potíží vyhledat lékaře. Můžete si tak zachránit sluch.

Na ušní svíce raději zapomeňte

Velký hitem v čištění uší se na jednu dobu staly také ušní svíce. Ty slibují prastarou spolehlivou techniku kmene Hopi, kdy si do uší strčíte dlouhou dutou svíčku a na opačném konci ji zapálíte. Metoda je založena na komínovém efektu, při kterém hoření způsobí v uchu záporný tlak a vytáhne všechen ušní maz. Ačkoliv jsou svíce mnohými uživateli vychvalované, lékaři a odborné studie před nimi varují. Existuje velké riziko popálení obličeje nebo přímo zevního zvukovodu, popřípadě poškození bubínku voskem. Vědci navíc při pokusech zjistili, že jsou svíce na čištění uší neúčinné, protože žádný komínový efekt nevzniká. Mohou tak fungovat na principu placebo efektu, ale je lepší se jim vyvarovat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak vyčistit ucho? Nebo ho nečistit vůbec?