Čištění vany je jedním z těch věčných a nekonečných témat. Někteří se pokouší vykouzlit blýskavou vanu pomocí různých přípravků, ale podle posledního trendu to jde i bez chemie, bohatě si vystačíte se sodou a octem.
Každý tomu říká jinak, zažloutlá, zašlá, špinavá. Všichni ale myslí tu samou nepříjemnou barvu vany, která má k bílé daleko. Není to rozhodně žádná známka toho, že byste byla špindíra a úklidu se průběžně nevěnovala. Ve vaně se přirozeně usazuje vodní kámen a drobné nečistoty, na které je běžný úklid krátký. Jednou za čas to chce důkladnější snažení.
Chemické přípravky pomohou
V mnoha internetových diskuzích lze nalézt různé zkušenosti s nejroztodivnějšími čisticími přípravky. Nejlépe z kritického pohledu mnoha hospodyněk vychází obyčejný Cif tekutý písek, který umí v kombinaci s houbičkou na nádobí hotové divy. Zle si nestojí ani Bref na vodní kámen, který navíc příjemně voní a desinfikuje.
Když už opravdu nic nepomáhá, je třeba sáhnout po radikálnějším řešení. Tím může být i třeba výrobek od firmy Ravak – žlutý čistič koupelen W5. Další možností je kyselina fosforečná, která je součástí přípravku Fixinela. Není ale dobré ji používat příliš často, neboť může narušovat povrch vany a ve vzniklých pórech se bude usazovat ještě více nečistot.
Poslední možností, která ale také není ideální na častější používání je běžné Savo.
Všechny přípravky používejte raději opatrně a v rukavicích. Zvláště ty silnější mohou způsobit nepříjemnou vyrážku a Savo dokonce kůži naleptává.
Jde to i bez chemie
Co když ale nechceme zatěžovat sebe ani životní prostředí další chemií? Jde to i bez ní. K vyčištění vodního kamene nejen ve vaně se bezvadně hodí obyčejný ocet, nejlépe vlažný. Pokud je to na vaši vanu malá síla, není nic jednoduššího, než do octa přimíchat trochu sody. Směs pak nechte působit a opatrně spláchněte vodou. Výsledek je zaručen.