Výcvik psa je dost běžná záležitost, ale mít vycvičenou kočku? Ano je to možné. I když bude výcvik pravděpodobně náročnější než u psů a jiných zvířat zvyklých na povely, se správnou motivací a přístupem jde všechno.
V první řadě si musíme uvědomit, že zatímco pes je zvyklí žít ve smečce a rád dělá páníčkovi radost, kočka přemýšlí nad tím, jak nejlépe potěšit samu sebe. Chce to hodně trpělivosti, pochopení a zápal pro danou věc.
Jak vykoupat kočku? Někdy to je těžký boj
Jestliže kočka dělá něco, co nechcete, jako skákání po stole a kuchyňské lince, zkuste důrazně říci NE. Naopak pokud kočka bude dělat něco, s čím souhlasíte, pochvalte ji. Odměňování výcviku napomůže. Může být formou pamlsku nebo slovní pochvaly.
Dejte pozor na upevňování špatných návyků. Zvednete kočku a ona začne škrábat nebo se vzpírat? Nepokládejte ji na zem, ale pevně uchopte a až se uklidní, pochvalte ji. Pokud ji vrátíte na zem, kočce dáte najevo, že když bude škrábat, nebudete ji zvedat a tak dosáhne svého.
Jak kočku zbavit blech. Jsou malé, ale zákeřné. Braňte se!
Počítejte s tím, že některé kočky mají k výcviku větší předpoklady, některé menší. Zkuste kočce představit výcvik jako hru a zábavu, pro vás je to příjemně a společně strávený čas. Určitě se obrňte trpělivostí, budete ji potřebovat.
Dobrým pomocníkem jsou knížky, kde radí jak vycvičit kočku. Vyberte si nejprve jednoduché cviky a povely. Postupujte po malých krůčcích a nemějte na kočku přehnané nároky. V případě, že kočce cvik nejde, vraťte se na nižší stupeň nebo cvik přeskočte.
Ideální je výcvik provádět několikrát denně po pár minutách, tj. třikrát denně po pěti minutách. Když uvidíte, že kočka ztrácí pozornost, nemá smysl pokračovat. Určitě ji nenuťte, to přinese opačné výsledky a kočce výcvik zprotivíte.
Tip
Pro výcvik si vyberte správnou dobu. Určitě ji neodtahujte od jídla, nebuďte ji a necvičte s kočkou v době její nemoci. Nečekejte, že kočka bude naučený cvik předvádět před návštěvou. Právě naopak.