Runy byly odjakživa používány k věštění, magickým rituálům, léčbě a ochraně osob. Jedná se o původní starogermánské písmo, které se kdysi vyrývalo do dřeva či kamene. Runy mají svou bohatou historii i symbolický význam. Dnes se můžete setkat třeba s vykládacími runovými kartami, anebo si lidé vyrábějí runy sami, ať už k věštění či jako ochranné amulety. Pojďme se s runami seznámit trochu více a dozvědět se, jak je můžeme pro sebe využít a o co je lze poprosit. Důležité je ale chovat k nim náležitou úctu a nezneužívat jejich sílu!
Co jsou runy a jak vznikly?
Runy jsou starogermánské písmo, posvátné znaky, které se používaly nejen ke psaní, ale i k věštění, magii a léčení. Pocházejí ze severských oblastí, především ze Skandinávie, Islandu a Británie. Objevovaly se již od počátku našeho letopočtu. Runy se vyrývaly do kamene, dřeva, skalních útvarů a zdí, ale byly také nalezeny na předmětech, které používali tehdejší lidé, například na nádobí či zbraních.
Runy jsou podle mýtů božského původu. Slovo runa znamená šepot, nebo též tajemství. V epické básni Runatál, která se řadí k důležitým odkazům severské mytologie, se uvádí, že bůh Ódin visel po devět nocí za nohu na posvátném stromě Yggdrasilu probodnutý šípem, aby tak získal moudrost a vědění a aby poznal runy.
Runy však nepatří do rukou nepovolaných osob. Bohužel se to v historii často dělo, například jedna z run znamenající Slunce – Sówuló, byla zneužita nacisty a toto písmeno ”S” sloužilo k označení ochranných jednotek “SS”.
Sibyla jako symbol věštkyně. Kolik jich vlastně bylo a máme je i v Česku?
Runy a jejich význam
Každá runa má svůj význam a náleží jednomu ze severských bohů. V uceleném věšteckém systému bývá k jednotlivým runovým znakům přiřazován také ještě strom, barva a kámen. Takzvaný starší (germánský) futhark tvoří 24 písmen, které se dělí do 3 skupin 8 runách. Pro srovnání anglosaské písmo má dvacet osm až třiatřicet znaků, vikingské pak pouze šestnáct.
Věštění a práce s runami
Možná jste se již setkali s vykládacími runovými kartami, se kterými se pracuje obdobně jako třeba s tarotem či jinými vykládacími kartami. Další možností je vyrobit si svoje vlastní runové kameny a provést si svůj ochranný rituál. Tímto tvůrčím způsobem runám dáváme velkou sílu, aby nám pomáhaly a dobře nám sloužily.
Výklad run pak probíhá úplně stejně jako výklad kterýchkoli jiných karet. Stačí si doma vytvořit útulnou atmosféru, zapálit svíčku, zklidnit se a připravit si několik palčivých otázek. Pokud se zrovna necítíte dobře, jste rozrušení či rozzlobení, je vždy lepší výklad run odložit na jindy. Stejně tak není vhodné, když je v místnosti zbytečně moc lidí. Ponechte si pro výklad run své soukromí, a pokud to dobře umíte a chcete vykládat runy i jiným lidem, mějte u sebe vždy jen jednoho tazatele, nikoli celý jeho doprovod.
Při výkladu run je třeba mít pokoru a trpělivost, umět poprosit a poděkovat, prokazovat runám velkou úctu. Karty mějte schované v krabičce nebo zabalené v šátku, runové kameny či runy vyryté na dřevě uchovávejte například v látkovém či koženém váčku. Runám lze pokládat otázky, anebo s nimi i magicky pracovat, ale tyto způsoby jsou určeny již pro pokročilé znalce run.
Návody na výklady runových karet
Návodů na výklad runových karet je spousta. Stačí si jen prostudovat základy výkladu karet nebo příslušnou okultní literaturu. Rozhodně nemusíte při výkladu run používat stejné a osvědčené způsoby, které se používají při výkladu tarotu a dalších karet, ale můžete být i velmi tvůrčí a vymyslet si vlastní způsoby. Jsou třeba známy i způsoby výkladu run do tvaru příslušné runy, kdy jednotlivé runy ukládáte do obrazce znázorňujícího zvolenou runu, která se symbolicky a tematicky týká oblasti, na kterou se chcete zeptat.
Pro jednoduchý výklad run stačí jen vytáhnout jednu runu jako odpověď na vaši otázku, případně lze zvolit další jednoduchý výklad tří run, z nich první představuje minulost, druhá současnost a třetí budoucnost.
Ochranné runy a runové amulety
Runy také mohou sloužit jako vysoce ochranné amulety, pakliže si je třeba necháte vyrýt na svůj oblíbený talisman, šperk z polodrahokamů, ze dřeva či jiných přírodních materiálů. Runy mohou být také kované, zkrátka je lze nosit u sebe jako přívěsky, náramky nebo prsteny či další ozdoby, což zaručuje vysokou magickou ochranu nositele. Pokud vás to zajímá a rádi byste takový amulet měli, poptejte se šperkařů, kovářů a dalších místních tvůrců, jistě vám takovou ozdobu na zakázku rádi vyrobí.
Ochranné runy se také dají zapisovat, tvořit z nejrůznějších materiálů, lze vytvářet složené runy a celkově s runami různě magicky pracovat. Do složených run se mohou vkládat přání, tohle jsou zkrátka jednoduché i pokročilé magické rituály, se kterými se dá tvořit. Pokud si runový amulet vyrobíme sami vlastním úsilím, o to více bude účinnější a mocnější a pomůže vám například k uzdravení či splnění vašeho snu, k dosažení úspěchu, ke zdárnému dokončení projektu a podobně.
Každý člověk si může najít vlastní ochrannou runu, se kterou souzní a která se může stát jeho průvodcem, pomocníkem i velkou ochranou. Většinou se objeví sama a v pravý čas. V průběhu života se pak může náš osobní ochranný průvodce také změnit.
Tarotové karty a jejich výklad. Jakou mají historii a nakolik jim můžeme věřit?
Výroba run ze dřeva či z oblázků
Jak již bylo zmíněno, runy si můžeme také sami vyrobit. Nejprve je třeba se rozhodnout, zda chceme runy ze dřeva či z kamínků. K výrobě dřevěných run se nejčastěji používají kulaté odřezky větví. Stačí je jen nařezat na pravidelná a stejně hrubá kolečka. Budete potřebovat 24 kousků. Volit lze i druh stromu dle symboliky či osobních preferencí, samozřejmě je to možno provést i s rituálem, prosbou a poděkováním dotyčnému stromu. Na dřevěná kolečka lze runy psát barvou, vypájet/vypálit je, přilepit runy vyrobené z kousku provázku či jiného materiálu a podobně. Celá tato runová sada pak může být i posílena o vlastnosti konkrétního dřeva stromu, ze kterého byla vyrobena. Do dřeva lze vetřít trochu včelího vosku na závěr, pokud jste runy například ryli či pájeli.
Pokud chceme mít oblázkové runy, ideální jsou hladké jednobarevné kamínky stejné barvy, na něž můžeme runy napsat barvou či lakem. Vyrývání do kamene není snadné a mohlo by být nebezpečné, pakliže nemáte patřičné nástroje a zkušenosti s kamenickou prací. Tímto se určitě nezatěžujte. Využít lze hladké bílé oblázky, křemeny, lávové kameny, případně polodrahokamy stejného druhu, ale s nimi práce rovněž není jednoduchá. Ať už píšeme na kameny jakkoliv, lze na závěr runy přelakovat průhledným lakem, aby se nápisy nerozmazávaly.
Věštění s kyvadlem. Jak jej vybrat a co všechno se s ním dá zjistit?
Ochranný rituál před použitím nových run
Pokud jste si vyrobila vlastní runy, či je vám vyrobil váš milovaný, před jejich prvním použitím proveďte ochranný rituál a runy nechte nabít na slunečním, anebo měsíčním světle, posypte je mořskou solí, vnukněte jim nějakou myšlenku a poděkujte zdroji, který vám umožnil jejich výrobu, například stromu a podobně.
Vyrobte si také látkový, sametový, kožený či jakýkoliv jiný pytlíček, váček, ve kterém své runy ubytujete. Bude patřit jen jim a po každém použití je tam schováte, kde si odpočinou.
Stručný význam run staršího futharku
Ansuz – komunikace, rozum, moudrost, tvůrčí síla, dobrá rada, zjevení, zkouška
Algiz – ochrana, úspěch při lovu či hledání cesty
Berkana – sexualita, ženský symbol, léčení a uzdravení, bříza, těhotenství
Dagaz – světlo, teplo, den, svítání, růst
Ehwaz – kůň, síla, rychlost, změna, pokrok, důvěra, zodpovědnost, přátelství
Eihwaz – smrt jako začátek nové cesty, reinkarnace
Fehu – dobytek, majetek, bohatství (materiální, emocionální, spirituální), energie a tvrdá práce
Gebó – dar, závazek, polibek, svazek, partnerství
Hagalaz – krupobití, neštěstí, zásadní změna v životě, zranění
Ingwaz – naplnění, plodnost, sexualita, orgasmus, porod, domov, dítě
Ísa – led, zamrznutí, zastavení, frigidita, stagnace
Jéra – plodnost, sklizeň, karma, úroda, rok, oslava
Kénaz – vidět, vědět, rozumět, pochopení, osvícení, zrod nových myšlenek, oheň, světlo
Laguz – voda, proměnlivost, plynutí, intuice, nestálost, ženský princip, neovladatelnost
Mannaz – lidství, altruismus, spolupráce
Nauthiz – nouze, protivenství, bída, odklad či zpoždění událost, překážky
Óthila – země, půda, majetek, dědictví
Perth – osud, hra v kostky, volba životní cesty
Raidó – cesta, kolo, jízda, pohyb, směr, odhodlání, hledání životní cesty
Sówuló – slunce, pozitivní síla, vítězství, jasný pohled
Teiwaz – symbol síly, rozhodnosti, moci, mužské sexuality a dominance
Thurisaz – podvědomí, zlost, chtíč, problémy, trn, zbraň, destrukce
Úruz – fyzická, emocionální i spirituální síla, vytrvalost, odvaha, volnost, potence, dobré zdraví, výzva vedoucí k zásadní změně
Wunjó – štěstí, radost, úspěch, uspokojení, harmonie