Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak vypěstovat avokádo z pecky v 9 snadných krocích

Redakce

Redakce

1. 8. 2017

Pěstování avokáda z pecky milují všichni, děti i dospělí. Je to skvělá příležitost, jak sledovat veškeré vývojové fáze rostliny. K vypěstování půvabné rostliny avokáda budete potřebovat plod avokáda (Persea americana), zavařovací sklenici s vodou, keramický květináč, zahradnický substrát pro výsev, šídlo, ostrý nůž a špejle.

Pěstební postup č. 1

  • Nejprve celý plod avokáda rozkrojte podélně a zbylou polovinu ještě překrojte, aby se pecka z plodu dala jednoduše vyjmout.
  • Očistěte důkladně pecku avokáda od veškerých zbytků dužiny. I malý kousek zapomenuté dužiny může způsobit hnití avokáda. Hniloba překazí klíčící proces.
  • Kolem obvodu pecky vytvořte pomocí šídla přibližně ve stejných vzdálenostech 3 otvory.
  • Do každého z otvorů zasuňte špejli. Pecku pak o špejle zachyťte na okraji sklenice s vodou. Do sklenice dejte jen tolik vody, aby se hladiny plochý konec pecky pouze dotýkal.

Jak vypěstovat avokádo z pecky

  • Pravidelně doplňujte vodu do sklenice. Pecka musí být v neustálém kontaktu s vodou.
  • Jakmile kořeny po několika týdnech zaplní celou sklenici, objeví se na rostlině stonek. Připravte si květináč s průměrem cca 9 cm. Naplňte ho substrátem a pecku zasaďte do zeminy tak, aby 2/3 zůstaly nad zemí.
  • Následně pečujte o rostlinu běžným způsobem, jako o ostatní pokojové rostliny. Rostlinu přesaďte do většího květináče vždy, jakmile dostatečně povyroste. Důležité je, že kořenový systém nesmí být při přesazování porušen. Po obvodu přisypávejte substrát. Ten po zalití slehne, takže můžete přisypat další.
  • Zaštipováním rostliny v pravidelných intervalech podpoříte její větvení. Jakmile začnou růst postranní výhony, rostlina se začíná košatit.
  • V létě je třeba zalévat rostlinu poměrně často. Zeminu však nechejte mezi jednotlivými zálivkami vždy vyschnout. V průběhu zimy je třeba zálivku avokáda výrazně omezit.

Jak zachovat rozkrojené avokádo čerstvé? 6 tipů na bezpečné uskladnění

Pěstební postup č. 2 + 3

Další možností jak pěstovat avokádo z pecky, je neméně úspěšná metoda. Pecku je potřeba vysadit do zeminy s obsahem rašeliny. S výsadbou pecky nijak neotálejte.Po vyjmutí z dužiny totiž ztrácí poměrně rychle klíčivost. Pro výsadbu pecky zvolte hloubku 2 – 3 cm. Špička pecky musí směřovat nahoru. Květináč můžete překrýt mikrotenovým sáčkem a kolem něj natáhnout gumičku. Vytvoříte tím mikroklima, které urychlí klíčení pecky. Konečně třetí možností, jak si avokádo vypěstovat jednoduše z pecky je zavěsit pecku těsně nad hladinu vody ve sklenici a vodu postupně doplňovat, aby se lehce dotýkala ploché části pecky. Kořeny se začínají vytvářet mezi šestým a osmým týdnem. Ovšem ještě o něco déle trvá rozdělení pecky a chvíle, kdy se objeví klíček. Poté je potřeba rostlinu udržovat v teple a na světlém místě.

 

Úprava řezem a hnojení avokáda

V domácích podmínkách roste avokádo přibližně až do 2 metrů. Pokud rostlina přerůstá, dá se snadno upravit řezem. Zastřihávání je vhodné i kvůli kvetení. Jen častěji zastřihávané rostliny pokvetou, neboť květy se objevují na větvích třetího až čtvrtého řádu. Ve vegetačním období, čili v období růstu rostliny se má stromek hnojit, aby se podpořil jeho další růst. V tomto období by měla být rostlina pěstována při teplotě minimálně 24°C. Začněte nejprve s nižšími dávkami hnojiva. Doporučována jsou spíše tekutá hnojiva. Jestliže opomenete provést řez a vaše rostlina již dosáhne výšky okolo 1 metru, seřízněte ji nad pátým listem odspoda. Buďte trpěliví. Do 4 – 5 týdnů se začnou na rostlině objevovat nové větvičky.

Pomazánka z avokáda a další 4 recepty pro silvestrovské pohoštění

Letnění rostlin avokáda

Tak jako většině pokojových rostlin i avokádu prospěje letnění. Rostlinu ale musíte zvykat na slunce, jinak se listy spálí, zhnědnou a opadají. Z místnosti, kde jste rostlinu dosud pěstovali, ji přeneste do exteriéru, ale na stinné místo. Až si přivykne, dejte ji do polostínu, kde nebude mít polední prudké slunce. V poslední fázi letnění rostlinu můžete mít i celý den na slunci. Když se náhodou stane, že listy opadají, není třeba nad avokádem lámat hůl. Je to tropická rostlina a jako taková u nás nemá zrovna ideální podmínky. Listy jí po čase vyrazí znovu. V průběhu letnění můžete rostlinu i kropit. Ne však v době, kdy na ni svítí slunce.

Kdy vytvoří rostlina plody

Pokud nemáte rostlinu roubovanou, bez opylení květů na ní nevzniknou žádné plody. Pokud přeci jen vzniknou, budou to plody partenokarpní, bez semen. Pokud se jich tedy chcete dočkat, je třeba avokádo opylovat pomocí štětečku. Ale i tak je výsledek velmi nejistý. Vypěstovat v našich podmínkách na avokádu pěstovaném z pecky nějaké plody je mimořádná záležitost. Rostliny schopné plodit jsou až ty šestileté a starší.

Přezimování avokáda

Jelikož se jedná o rostlinu subtropického až tropického pásma, nelze ji u nás pěstovat celoročně venku. Proto ji pěstujeme jako pokojovou rostlinu, které musíme v zimním období zabezpečit teplotu mezi 10 – 15 °C a umístit ji na dostatečně světlé místo.

Vybrat čerstvé avokádo není žádná věda, hlídejte si nejen barvu

Ukázali jsme si jak vypěstovat avokádo z pecky co nejjednodušším způsobem, a teď už nám zbývá jen popřát vám, ať vám vaše výpěstky dělají radost.  

Ohodnoťte tento článek:
4,4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak vypěstovat avokádo z pecky v 9 snadných krocích