Máte rádi mango a napadlo vás vypěstovat si z pecky vlastní rostlinku? Budete potřebovat trpělivost a rostlinka opatrnou péči.
Mangovníky pocházejí z tropů, především z východní Asie, Indie a Tichomoří a mají řadu druhů, přičemž k nám zamíří většinou nejrozšířenější druh, mangovník indický (Mangifera indica), který má mnoho kultivarů. Kladem tohoto, většinou thajského, ovoce je totiž schopnost dobře snášet dlouhou dopravu. Když ho vybíráte, mělo by mít ovoce žlutočervenou barvu, což je známka zralosti. Další, o co byste se měly zajímat je, jak byl plod skladován. Pokud to bylo v chladu, velmi pravděpodobně semínko nevyklíčí.
Mangovník potřebuje kokosový substrát
Jak tedy postupovat? Pecku dobře zbavte dužiny a umyjte ji pod proudem vody. Pak ji položte do vlažné vody a nechte asi dvě hodiny bobtnat. Některé zdroje radí i vykoupat ve slabém roztoku hypermanganu. Pecku je totiž potřeba nožem pootevřít, což by se jinak těžko podařilo. Po nabobtnání to jde snadno. Je přitom ale třeba opatrnosti, protože vnitřek se nesmí poškodit.
Semínko je ideální vložit do kokosového substrátu, který je bez choroboplodných zárodků. Můžete zkusit i zeminu, ale je tak vyšší šance na to, že rostlina uhyne.
Květináč by měl být hlavně vysoký
Semínko se sází tak, aby bylo v zemině asi tři centimetry hluboko. Výhonek (ocásek jadérka) by měl směřovat dolů. Důležité je vědět, že mangovník má docela dlouhé kořeny. Květináč by tedy neměl být příliš malý, zato hlavně vysoký.
Semeno mangovníku potřebuje vlhkost
Při opatrování budoucí rostlinky je potřeba dbát na to, aby byl substrát vlhký. Pozor ale na přemokření. Dobré podmínky bude mít při teplotě 25-30 °C, takže ideální umístění je domácí skleníček. Rašící semeno je ale potřeba chránit před prudkými slunečními paprsky. Pokud skleníček nemáte, neměl by být květináč na přímém slunci, ale měli byste ho umístit na dostatečně teplé místo u okna. Vhodné je teplo odspodu.
Vyklíčení mangovníku a dobré teplotní podmínky
Mangovník z pecky vyklíčí zhruba za jeden až tři měsíce. Mladé rostlinky jsou citlivé na teplo, které by nemělo klesnout pod 18 °C. Když rostlina povyroste, už není tak choulostivá. Zvládne i přímé slunce. V létě jí bude dobře zhruba při teplotě 24-27 °C. V době vegetačního klidu – v zimě – potřebuje mangovník minimální teplotu 17 °C.
Od půl roku stáří rostliny můžete mírně, zhruba každé dva týdny, přihnojit (zhruba třetinou doporučené dávky) tekutým hnojivem pro pokojové rostliny. Postupně se dá množství hnojiva zvýšit. Hnojení se doporučuje od konce února do začátku září.
Přesazení mangovníku po roce
Přesazení mangovníku do nového substrátu je vhodné po roce od zasazení (na jaře), přičemž květináč by měl být až o 4 cm větší. I v novém substrátu by měl být rovnoměrně kokosový substrát (případně rašelina), kompost a zahradní zemina.
Opatrné zalévání
Rostlina se zalívá, když je substrát suchý. Pozor na přelití. Uvádí se, že semenáčky poprvé kvetou po šesti až osmi letech, ale o opylení je potřeba provést pomocí štětečku. I pokud opýlíte všechny květy, je pravděpodobnost, že se objeví plod, velmi malá.
Zkoušely jste už vypěstovat mangovník z pecky? Měly jste úspěch? Podělte se v diskuzi s vašimi zkušenostmi.